Téma: rozcestník

Co teď frčí?

Co dělají naše děti na internetu? Bavíme se o tom s nimi? Následující zdroje přibližují některé popkulturní fenomény. Díky nim budete v obraze, až vám budou členové vyprávět o svých oblíbených tiktokerech nebo tanečcích z Fortnite

Hry

  • Minecraft. Hra, která vyšla v roce 2011, by si klidně mohla vysloužit přízvisko evergreen. Zůstává stále aktuální už od dob svého vzniku a „odchovala“ již několik generací hráčů. Minecraft rozvíjí například prostorovou orientaci nebo kreativitu. Je možné vytvořit si vlastní server a domluvit se na hraní v něm mimo klasické schůzky.
  • Fortnite. Relativně nová hra, vydaná v roce 2017, ve výčtu oblíbených her určitě zazní z úst nejednoho člena oddílu. Vzhledem k principu hry se do ní může online zapojit více hráčů. To vytváří ideální podmínky pro hraní hry společně s ostatními členy oddílu.
  • Roblox. Online multiplayerová platforma umožňuje hráčům vytvářet a sdílet s ostatními vlastní hry a světy. Nejpopulárnějšími hrami vytvořenými v rozhraní Robloxu jsou Adopt Me!Tower of Hell. Úskalím Robloxu je existence mikrotransakcí uvnitř hry a nutnost jejich placení pro úplný zážitek z hraní. Na ty je důležité dávat pozor a popřípadě je s členy probrat. Stejně jako u předchozích zmiňovaných her je možné si zahrát s ostatními členy a proniknout tak více do světa těch, kteří Roblox hrají.

Sociální sítě

  • TikTok. Kontroverzní sociální síť je velmi oblíbenou platformou pro sledování krátkých videí. TikTok oproti YouTube nefunguje výhradně na odebírání oblíbených tvůrců. Ačkoliv se vyskytují hojně sledovaní tvůrci (@khaby.lame či @charlidamelio), uživatelům na síti vyskakuje generovaný obsah na základě zhlédnutých videí. Ze skautů se výrazně zapojují @skauti.z.roudnice. Založit si oddílový účet by mohlo sloužit jako nástroj pro nábory.
  • Instagram. Dalo by se říci, že ve skautu je sociální síť založená na sdílení fotek a krátkých videí nejplošněji užívaná. Mnohé oddíly a střediska už účet mají. Pokud jste ještě svůj účet nezaložili, můžete to zvážit jako dobrý způsob zapojení se do světa vašich členů.
  • Discord. Platforma je oblíbená zejména díky prostředí přívětivému hovorům a konverzaci během hraní her s kamarády. V oddíle ji lze využívat, pokud se rozhodnete hrát společně některou z multiplayerových her nebo zde hromadně komunikovat se svými členy.

Knihy

Dopodrobna seznamuje s oblíbenou literaturou našich členů článek Řekni mi, co čteš a já ti řeknu, co čtu já

Filmy a seriály

Stále převládají snímky, které se vstřebávají už po několik generací: ságy Harry PotterPán prstenů nebo oblíbené seriály z dílny Matta Groeninga, SimpsonoviFuturama. Níže jsem se snažila vypíchnout příklady, které se objevují nově.

  • ČT Déčko. Mladší děti se nejvíce dívají v televizi na pořady kanálu Déčko, který nabízí pohádky i pořady o kutilství či vaření. Zahrnuje velkou škálu toho, co děti rozvíjí. Dokonce také nabízí zábavný portál decko.ceskatelevize.cz.
  • Netflix. Napříč generacemi oblíbená „online půjčovna“ filmů a seriálů. Obsahuje také autorskou tvorbu z dílny Netflix. Nejpopulárnější se stal jejich hororový, mysteriózní seriál Stranger Things, jehož hlavní hrdinové jsou dětem věkově velmi blízko, a proto se s nimi ztotožňují. 
  • Disney+. V roce 2019 zahájila své působení také další streamovací služba filmů a seriálů, která primárně distribuuje filmy a seriály z dílny Walt Disney Studios. Mezi dětmi stále boduje Ledové království, Odvážná Vaiana, Encanto či Zootropolis.

Hudba

Hlavním zdrojem hudby poslouchané mladými lidmi je TikTok. To znamená hity, které se na něm stanou virálními. Hudební styly se mísí v žánr, který lze nazývat ultrapop. Ten žánrově kombinuje pop, edm, rap a okrajově má také postpunkové vlivy. Mezi nejoblíbenější interprety patří Harry Styles, Olivia Rodrigo, Doja Cat, Yungblud, Billie Eilish, Post Malone nebo Jack Harlow. Dalším fenoménem je vliv asijského popu. Nejvýraznějším je korejský pop, tzv. kpop. Zde jsou oblíbení například BTS nebo Blackpink.
Další inspiraci můžete najít v článku Jak se orientovat v dětském světě (Ema H. Zezulová – Emča, Skauting, prosinec 2019; casopis.skauting.cz/jak-se-orientovat-v-detskem-svete-832).

O autorech

Studuje dějiny umění v Brně. Tam také organizuje autors