Téma: přístup k lidem

Aby tu všichni chtěli být i zítra

Zdravý tým vedoucích je předpokladem zdravého oddílu
Foto: Lukáš Fuchman

Najít a udržet si motivované vedoucí není lehké. Vyžaduje to neustálou práci. Proto zde přinášíme několik tipů, na co při práci s lidmi nezapomenout.

1

Zjišťujeme pravidelně potřeby a motivaci členů týmu pomocí zpětné vazby?

Tip na články: Motivace oddílové rady (říjen 2017) a Zpětná vazba (únor 2012).

2

Zajímáme se vzájemně o každého jednotlivého člena oddílové rady, nasloucháme si a individuálně se podporujeme v naší práci, abychom se všichni rozvíjeli a dosahovali maximálního potenciálu svého i dětí?

Tip na článek: Starost o vedoucí šestek se vám vrátí (prosinec 2019).

3

Navazujeme bezpečné a otevřené vztahy se všemi členy týmu, kde se každý bude cítit dobře a nebude se bát projevit?

Tip na článek: Středisko není jen středisková kasa (duben 2017).

4

Komunikujeme efektivně, bez komunikačních faulů, které byť nezáměrně zraňují ostatní?

Tip na knihu: Efektivní komunikace pro manažery (Božena Jiřincová, 2010).

5

Vytváříme bezpečnou, kreativní a pro všechny naplňující atmosféru v týmu?

Tip na článek: Víme všichni, kam kráčíme? (říjen 2018).

6

Přemýšlíme kriticky o rituálech, tradicích a zvycích běžně používaných v životě oddílu?

Tip na knihu: Kritické myšlení: dovednost (nejen) pro 21. století (Jan Gazda, Václav Liška a Bořivoj Mare, 2019).

7

Naplňujeme potřebné týmové role tak, aby byly funkční a vtahující pro každého člena týmu i pro jeho celek?

Tip na články a video: Týmové role a jak s nimi pracovat (červen 2016) a Mít z koho vybírat (únor 2018) + Šípkovník č. 4: O týmových rolích (youtu.be/h9VZAfmhmbc).

8

Umíme si s vedením oddílu užít i legraci, ne jen práci?

Tip na článek: Poděkujte zážitkem (prosinec 2018).

9

Domlouváme úkoly tak, aby vyhovovaly všem zapojeným stranám a aby od nich všichni měli stejná očekávání?

Tip na knihu: Nenásilná komunikace (Marshall B. Rosenberg, 2016).

10

Přemýšlíme v týmu o nástupnictví a jdeme mu naproti?

Tip na článek: Jak předat oddíl (únor 2018).

Působí ve vedení 3. dívčího oddílu skautek Strážkyn