Téma: výchovní zpravodajové

Udržet si správný směr

Foto: Lucie Horáková – Basa

Je podzim. Ve vzduchu je cítit spadané listí a chlad. Ve ztemnělé zahradě tu a tam probleskují barevná světýlka. Matně osvětlují bílé obálky. Mezi nimi zahloubaně procházejí postavy, z obálek vytahují malé lístečky. Na chvíli se zastaví, někdy o samotě, někdy spolu. Hovoří tiše, nechtějí ostatním rušit prostor k zamyšlení. „Co bys hypoteticky dělal, kdyby ti teď někdo zakázal skautovat pod pohrůžkou vězení?“ stojí na lístku, který vytahuji z první obálky. „Tak to fakt netuším,“ pomyslím si. „Jistěže bych chtěl skautovat třeba tajně, ale tři malé děti na krku, stárnoucí rodiče, …“ Mohl bych strávit zbytek večera přemýšlením jen o této jediné otázce, ale zvědavost mě táhne k dalšímu světýlku. Po dni plném inspirace a diskusí o duchovní výchově, skautské výchovné metodě, družinovém systému či nástrojích mi tyto otázky pomohly utřídit spoustu nových myšlenek. Právě skončila sobota 9. listopadu 2019, druhý den Setkání výchovných zpravodajů (SeVýZ) na Kaprálově mlýně.

V rušném životě skautského činovníka máme málokdy možnost se s takovými otázkami setkat. Přitom nám pomáhají nastavit směr – přehlédnout horizont a zamyslet se, zda náš člun míří stále správným směrem. Je totiž snadné pro samé veslování ztratit obzor ze zřetele. K zastavení se a rozhlédnutí nám mohou posloužit třeba víkendové vzdělávací akce. Tu spoustu nových nápadů můžeme jistě vyčíst na Křižovatce, v časopisech nebo na SkautFóru. Ale intenzivní víkend, kdy můžeme diskutovat s lidmi odjinud, sdílet zkušenosti a inspirovat se, to je něco jiného. Umožňuje podívat se na svoji práci trochu z nadhledu a vytváří tak prostor pro mnohem hlubší zamyšlení. Základní dvojice těchto seminářů (ElixírHelpdesk) proběhla nedávno. Připravuje se však ještě SeVýZ, které plánujeme na 10.–12. září 2021 v Mentaurově u Litoměřic. Tímto zveme nejen výchovné zpravodaje a zpravodajky, ale všechny činovníky, kteří se zabývají výchovou, nejlépe na středisku a výše. Hlavní programové linky se zaměří na vazbu mezi kvalitním družinovým systémem, funkčním roverským kmenem a převzetím odpovědnosti za vedení oddílů. Nabídneme podporu k překonání následků dlouhého období skautingu na dálku, který se na mnoha oddílech podepisuje. Pomůžeme se zorientovat ve světě skautských kurzů a nabídneme cesty, jak řešit nedostatek jejich kapacit. Nabídneme spoustu námětů na práci se skautskou výchovnou metodou. Další SeVýZ bude až za dva roky, takže tohle nepropásněte! Více informací hledejte na sevyz.skaut.cz nebo ve facebookové skupině Výchovní zpravodajové.