Téma: venku

Zkušenost z puťáku okolo vírské přehrady: přemýšlení o jídle nejen na krátkých výpravách

Čas strávený v přírodě nás může vždy naučit i něco o sobě samých. Záleží však na každém, zda toho využije. Tato věta mi při mém posledním putování přišla na mysl, a já tak záměrně pozorovala některé aspekty naší výpravy, které s vámi sdílím v následujících řádcích
Foto: Anežka Fadrná

Během minulého podzimu jsme společně s dalšími třemi rangers podnikly dvoudenní výpravu do okolí vírské přehrady. Mohla jsem tak více prožít a sledovat různé aspekty naší výpravy než třeba na té oddílové, kde se více věnuji mladším holkám. Zaměřila jsem se především na přípravu jídla před akcí a během ní a na sebepozorování na výpravě. Bohužel ne vždy bývají výpravy běžnou součástí programu oddílu. Jedním z důvodů může být třeba nezkušenost vedoucích, kteří je sami třeba nezažili, a chybí jim tak základní informace například o zásadách pro přípravu jídla před výpravou a pro samotné vaření na puťáku. I to je důvod, proč v článku zmiňuji základní věci. Přestože budu psát o tipech zejména na krátké puťáky, mnohé se dá také využít při delších trecích nebo naopak jednodenních výletech.

Tipy na organizaci a plánování jídla před výpravou

Komunikace

První z věcí, kterou jsme si znovu při přípravě naší podzimní výpravy připomněly, byl fakt, jak může být plánování akce (včetně rozvržení jídla) rozdílné podle toho, zda se účastní děti, nebo jen dospělí. Důležitým faktorem je také samotný počet účastníků. Plánujete-li kratší akci pro méně lidí, komunikuje se s nimi jednodušeji a najít shodu není tak složité, což vám dává prostor pro větší improvizaci. Pokud s vícedenními výpravami začínáte, doporučuji zprvu vybrat menší počet osob v podobném věku. I tak ale komunikaci nepodceňujte, chybějící surovina, kterou „určitě musel někdo vzít“, ale ve skutečnosti ji nikdo nemá, vám může ztížit přípravu jídla.

Plánování

Naše holčičí skupinka si vytvořila společný chat, ve kterém jsme si rozdělily, kdo vymyslí jaké jídlo. Také jsme se domluvily, kdo co vezme z vlastních zásob. Takže jsme nekupovaly věci jako sůl či čaj, které bychom stejně celé nespotřebovaly. Pokud vám to počet účastníků (třeba i družinové výpravy) dovolí a máte dostatek času, doporučuji plánovat jídelníček společně. Co se týče nakupování, je-li vás velmi malý počet, můžete jít nakupovat společně, ale už při třech a více účastnících doporučuji nákup jednotlivých surovin rovnoměrně rozdělit mezi sebe. Plánujte konkrétní chody dopředu a ne až v obchodě, má zkušenost je taková, že většinou se koupí věci, co se nespotřebují a jsou nadbytečné. Přemýšlejte při plánování konkrétních jídel o prostředí, ve kterém je budete vařit, i o čase, kdy budete vařit. My jsme vařily večeři po tmě za lehkého deště a byly jsme rády za jednoduchou přípravu. Pokud chcete vařit složitější jídla, doporučuji je připravovat spíše přes den a na večeři vybírat ta jednodušší. V případě, že chcete vařit obtížnější jídlo k večeři, počítejte s časem navíc na utáboření.

Voda

Pokud vám to vaše trasa umožňuje, najděte si zdroj pitné vody, kde můžete buď vodu nabrat, a nebo u něho přímo vařit. Potřeba doplnit vodu může být příležitostí ke sblížení s místními. Když jsme šly pro vodu my, milý pán, u nějž jsme si ji mohly dopustit, nám dal ještě jablka a hrušky, které jsme rády využily při snídani do jogurtu. Ne vždy se však setkáte s milým a přívětivým jednáním. Buďte proto obezřetní a choďte raději vždy ve dvou. Jestliže taková místa, kde byste si mohli nabrat vodu, nebo tam rovnou vařit, na vaší trase nejsou, počítejte s tím při balení a vodu si vezměte s sebou.

Suroviny

Kupujete-li balené potraviny a víte, že je nespotřebujete najednou, myslete na způsob, jakým jsou zabaleny, a jak je zabalíte vy, až použijete například jenom polovinu z nich. Pokud je to alespoň trochu možné, kupujte potraviny v co nejskladnějších obalech, které zabírají málo místa. Další možností je nakoupit suroviny v bezobalovém obchodě a na danou výpravu si je zabalit dle svého uvážení.

Při přemýšlení o tom, jaká jídla chcete vařit, se zamyslete i nad možnostmi, kterými si můžete vaření ulehčit. Jeden ze způsobů zvýšení efektivity přípravy jídel představují směsi – např. polévková směs koření (takže nemusíte brát čtyři různé sáčky koření), domácí granola či směs na ovesnou kaši. Další způsob, který vám může mnohé usnadnit, je sušení. Ovoce využijete jako svačinu, do jogurtu, kaše; zeleninu zase do polévek či omáček. Zkušenější mohou nachystat i sušené maso. Při vybírání suchých přísad si můžete ulehčit vaření tím, že zvolíte suroviny podle doby vaření. Například polévkové nudle, čínské nudle nebo kuskus stačí zalít horkou vodou a nemusí se dále vařit.

Kvalitní čokoláda, oříškové máslo, ořechy, semínka, domácí marmeláda, sušené ovoce – hledejte nové způsoby, jak si ochutit kaši nebo čím si namazat chleba.

Tipy na sebepozorování na výpravě

Spotřeba vody a jídla

Asi nejzajímavější na naší výpravě pro mě bylo pozorování sebe a ostatních účastnic. Konkrétně třeba toho, jakou máme každá různou spotřebu vody a jaký jiný pohled zaujímáme na to, kolik vody je dobré mít v rezervě. Což mě přivedlo na další myšlenku, kterou s vámi chci sdílet. Využijte výpravu pro sebepozorování. Kolik toho reálně vypijete – za jakého počasí a v jakém terénu. Co je vám příjemné pít, jaké nádoby na vodu jsou pro vás výhodnější (např. láhev, camel bag, kanystr). Pozorujte, kolik jídla sníte během dne, jak velké porce potřebujte k zasycení. Jaké potraviny jsou pro vás dobře stravitelné, jaké typy jídel vám vyhovují na dané chody. Doporučuji vám si po každé výpravě napsat, co jste snědli a vypili a kolik toho bylo. Takové poznatky pak rozhodně využijete při plánování dlouhých treků, na kterých se každý gram navíc počítá. Poznání sebe samého i v tomto aspektu se může stát neocenitelným pomocníkem při všech budoucích výpravách.

Jídlo jako příležitost

Poslední věc, kterou jsem si díky zmíněné výpravě znovu připomněla, je ten skvělý pocit při nesení si všeho na zádech, dále také nezávislosti alespoň na pár dní, a to i v jídle. Chci vás povzbudit k chození na výpravy nebo jen na jednodenní akce, na kterých si společně uvaříte, přestože byste třeba nemuseli. Příprava jídla a poté i samotná konzumace vždy skupinu sbližuje. Zvláště po hodinách chůze, kdy jste vděční téměř za cokoliv. Věřím, že každá chvíle strávená v přírodě nás učí něco o nás samotných, a čím je pobyt v přírodě delší a intenzivnější, tím se toho dozvíme více. Vnímejte puťáky i všechny ostatní toulky přírodou jako příležitost naučit se něco o svém těle, mysli i duchu. 

📖 Tipy na knížky

Outdoorová Kuchařka (Petra Pospěchová, SmartPress, 2019)

Vaříme pod širákem (Emma Frisch, Beta Dobrovský, 2019)

O autorech

Skautuje jako zástupkyně vedoucí oddílu Slunce v Letovic