Téma: gejzír

Tipy na aktivity s přírodou

V rubrice Gejzír vám vždy přineseme smršť nápadů, aktivit a her k hlavnímu tématu – – přesnou podobu programu, jeho cíl, náročnost nebo vhodnou věkovou kategorii si ale musíte domyslet sami
Foto: fotohavlin.cz

Přírodní mandala – sesbírejte barevné květiny, listy nebo kamínky. Na rovné ploše vyskládejte mandalu jako tibetští mniši. Až bude hotová, zapamatujte si ji a nechte vítr, aby ji rozprášil.

Paleta z přírodnin – zahrajte si na malíře. Na papírovou paletu nalepte všechny barevné přírodniny, které naleznete. Nejlepším umělcem bude ten, který na malířské paletě najde nejvíce odstínů barev.

Paleta vůní – kolik různých vůní najdete na malém kousku lesa? Budou to květiny, silná pryskyřice, nebo mokrá vůně hlíny?

Paleta tvarů a konzistencí – malým skupinkám dejte plata od vajec a úkol naplnit je předměty, které odpovídají popiskům v jednotlivých políčkách. Podaří se jim najít něco pichlavého? Něco průhledného? Něco slizkého?

Hlasy ptáků – udělejte si na klubovně poznávačku hlasů ptáků. Když pak vyrazíte do přírody, budete zpívající ptáky poznávat jako svoje staré známé.

Výprava s odborníkem – pozvěte na některou ze svých výprav nějakého přírodovědce, myslivce nebo jen někoho, kdo se o přírodu zajímá více než vy. Výpravu to ozvláštní a vaši členové se dozví mnoho zajímavostí, kterých by si sami nevšimli.

Zvuková mapa – každý hráč si doprostřed na papír nakreslí křížek, který bude označovat jeho pozici. V daném časovém úseku pak zaznamenává všechny zvuky, které slyší. Na kartičku si zaznačí místo, odkud si myslí, že zvuk přichází a co ho vydává. Nezbytnou součástí aktivity je i její zhodnocení na závěr. Kolik zvuků kdo slyšel? Kolik z nich bylo přírodních atd. Po aktivitě se můžete dohodnout, že na následující cestě půjdete vždy určité pasáže potichu a budete se snažit zachytit co nejvíc zajímavých zvuků. Pro aktivitu je důležité správně zvolené místo. 

Bosá stezka – připravte pro oddíl stezku z přírodnin, kterou bude procházet naboso se zavřenýma očima. Kolik přírodnin děti poznají? Pokud bude mít bosá stezka úspěch, můžete navázat vycházkou naboso. Myslete na to, že chůze naboso může být pro někoho nepříjemná. 

Bylinkový čaj – vaření z přírodnin je něco jiného. Nemusíte si ale hned mlít mouku ze žaludů. Uvařit bylinkový čaj s drobnou pomocí zvládnou i vlčata a světlušky. Zkontrolovat, co všechno tam hážou, je nutností. Tímto programem můžete skvěle doplnit blok o květinách. Uhádnete jen podle chuti, ze které bylinky je čaj připraven?

Otisky listů – dobrá cesta, jak ozvláštnit program o stromech. Dají se dělat otisky kouřové, barvami nebo frotáží. Tou se dají zhotovit i otisky kůry.

Orchestr – děti si najdou „nástroje“ (klacíky, šplouchání kamínků hozených do vody, čvachtání boty v blátě), kterými se dají vyluzovat zvuky, a společně pak zahrají skladbu. 

Zimní zoo – vypravte se do lesa i v zimě. Pod listím a v zemi najdete mnoho drobných živočichů. Stačí lžička, miska a lupa. S sebou přibalte i encyklopedii hmyzu. 

Poznáš ten můj – najděte si v lese svůj oblíbený strom a chvíli se pod něj usaďte. Až nasajete atmosféru, popište ho na papír, aby ho našli i vaši kamarádi. Schválně jestli všichni najdou popisovaný strom.

Závody šneků – formule, motokáry a auta už jsou ohrané. Najděte si po dešti svého rychlostního favorita s ulitou. Připravit na start a už závodíme. Kdo nejdříve proleze cílovou páskou?

Stopování zvířat – proběhl kolem vašeho tábora srnec, liška nebo divoké prase? Vezměte do rukou knihu o otiscích zvířat a určete, kdo vám kolem tábora chodí. Ti zkušenější mohou vyrobit sádrové odlitky nebo se po stopách vydat. 

Lesní myčka – vynechejte jednou na výpravě či vandru saponát a umyjte špinavé ešusy tím, co najdete. Se spáleným jídlem pomůžou šišky nebo hrubý písek. Zkuste také přesličku nebo velké listy místo utěrky. 

Příroda jako program – když chcete provést zajímavý program v přírodě, nemusí se vždycky jednat o sofistikované a promakané aktivity. Někdy prostě stačí hrát si u potoka, stavět bunkry nebo hráze, dlabat se v zemi nebo hledat nejzajímavější kamínky. Není to ztráta času, ale často naopak jeho mnohem lepší využití než kdejakou umělou hrou…

50 věcí, které by dítě mělo zažít do věku 12 let – ideální vodítko pro to, co by naši benjamínci, vlčata a světlušky měli zažít, se nedávno objevilo na skaut.cz i s odškrtávacím seznamem. Přineste jim seznam na schůzku a nechte je vybrat, co by si rádi vyzkoušeli. 

Fotografování zvířat – vyfotit zvíře ve volné přírodě není nic snadného. Pokud se s foťáky vypravíte do zoo, bude to o mnoho jednodušší a fotky budou stejně zajímavé. Které družině se podaří nejkurióznější záběr?

Jde se na výzkum! – naberte do batohu všechny možné zkoumací pomůcky (lupa, baterka, mikroskop, měřící přístroje, zrcátko, dalekohled, atlasy přírodnin, lahvičky na vzorky), rozložte je v lese na paseku a začněte zkoumat. Kdo objeví něco nečekaného? Kdo najde tu největší krásu skrytou v detailu?

Cesta za sluncem – vyjděte ráno, při východu slunce, a snažte se mít slunce pořád před sebou. Zpočátku půjdete na východ, jak budou přibývat hodiny, budete se stáčet na jihovýchod, v poledne budete směřovat na jih a k večeru na západ. Vezměte si sebou mapu a hledejte silnice, cesty a cestičky, které vám umožní co nejpřesněji sledovat dráhu slunce. Praví mistři této hry končí pohledem na zapadající slunce. Po celou dobu si všímejte krajiny, kterou procházíte, rostlin, živočichů i lidských výtvorů. Jaký vztah má příroda (včetně lidí) ke Slunci? Viděli jste během cesty nějaké projevy tohoto vztahu? Jaký vztah ke Slunci jste během dne měli vy?

Kreslení přírodnin – říká se, že poctivá kresba je lepší než sebepřesnější fotografie. Našli jste v potoce raka? Není lepší cesta, jak jej zvěčnit, než pomocí papíru, tužky a pastelek!

Různorodost dřeva – připravte si ukázky různého dřeva a diskutujte, které je vhodné pro jaký účel (topení při vaření či pečení, slavnostní táborový oheň, zatápění v kamnech), z jakého je stromu a čím ho případně nahradit (jemné smrkové větvičky břízou, dubová polínka ovocnými stromy apod.)

Fotohádanky – děti se snaží digitálním fotoaparátem zachytit takové detaily v přírodě, které jsou překvapivé a u kterých není snadné uhodnout, co je na nich zobrazeno, ale zároveň natolik jedinečné, že to uhodnout lze. Pak se uspořádá společná hádankářská soutěž.

Netradiční vaření z přírodnin – víte, že z listů jitrocele lze v trojobalu usmažit docela dobré řízky a podávat je s bramborem? Podobných receptů jistě najdete více…

Nejen nohy dělají stopy – pokuste se pátrat po různých známkách pobytu zvířat, jako jsou okousané šišky, vyhloubené nory a díry ve stromech nebo ptačí peří. Jakým tvorům asi mohou patřit?

Cesta do neznáma – vyjděte do neznámé krajiny a nechte se vést náhodou. Na křižovatkách si vybírejte cesty, kterými jste nikdy nešli, nebo nechte rozhodnout kostku, která vám poradí pravou, levou, či přímou cestu. Pozorujte, všímejte si, objevujte.

Cesty plachých tvorů – stanovte si cíl, kam chcete dojít. Základním pravidlem hry na cesty plachých tvorů je, že vás ani na okamžik nesmí vidět žádný jiný člověk. Přemýšlejte a plánujte nejbezpečnější trasu, buďte stále ve střehu, připraveni kdykoliv se vrhnout k zemi, proplazit se kopřivovým houštím, vylézt na strom. Dívejte se na svět očima kořisti, která se musí mít neustále na pozoru.

Pozorování hvězd – příroda nabízí dechberoucí scenérie také v noci, že ano?

Přirodní maskování – Křováci v Africe se snaží splynout s přírodou a být neviditelní. Namaskujte se tím, co najdete v lese, na louce nebo u rybníka. Vyhraje ten, kdo zůstane nejdéle ukrytý.

Domečky pro skřítky – postavit v lese domečky pro skřítky je aktivita hlavně pro menší děti. Bude se nějak lišit domeček pro skřítka vodníčka a ohniváčka?

Rukodělky – příroda je také přetékajícím zdrojem surovin pro vyrábění kdečeho. Klasikou jsou třeba zvířátka z kaštanů. Co dokážete vymyslet dalšího? Samotnou kapitolou je pak land art.

Hřbitov odpadků – vytvořte ho někde poblíž klubovny nebo na místě, kde se pravidelně vyskytujete. Jak budou ohryzek, papír, igelitka a další věci vypadat po týdnu, měsíci, roce v zemi?

Fitky – přidáním jednoduché legendy do různých honiček si můžeme vytvořit dobrou výchozí pozici pro diskuzi nad přírodními a ekologickými tématy. Můžeme si hrát např. na čápy, žáby a komáry, žraloky a sardinky nebo slepice a kuny.

Příroda v odborkách

S přírodou se také pojí několik nových odborek. Jde o ekologa, chovatele/pěstitele, přírodovědce, hvězdáře, meteorologa, strážce přírody, krajináře, zeleného Edisona a umělce přírody. A i když se třeba odborkám nevěnujete, tak jednotlivé aktivity v nich budou jistě zajímavé i pro vás. Celé jejich znění je k dostání na odborky.skauting.cz

Příroda ve stezce

Na přírodu je také zaměřeno mnoho bodů ve skautských stezkách. Ty jsou soustředěny hlavně v oblasti Příroda kolem nás (ve skautských stezkách se pak dále dělí na body Pobyt v přírodě, Vnímání přírody, Poznávání přírody, Hodnota přírody a Šetrné chování). Posloupnost bodů ukazuje základní návod, jak s přírodou pracovat. Chceme-li ji chránit, musíme k ní mít vztah a to nejde bez toho, aniž ji poznáme. Poznávání přírody je zase závislé na jejím vnímání a pobytu v ní.

Celé oblasti je také věnována stejnojmenná metodická příručka, která nabízí obecnou průpravu k práci s přírodou v oddíle, výklad k jednotlivým bodům a aktivitám stezky a v neposlední řadě průběžný nápadník aktivit, her a programů. Příručka vám dobře poslouží, i pokud se stezkami nepracujete a jen se chcete o tomto tématu dozvědět více. 

Metodická doporučení

Příroda nabízí autentické prostředí – snažme se tak, aby i naše programy v ní byly autentické a nenucené. Prožité zážitky si někdy říkají o společnou reflexi – i ta ale může vyplynout přirozeně, stačí, když si o nich budeme s dětmi na místě povídat, sdílet zkušenosti a přemýšlet, v čem jsou pro nás zajímavé. Zvláště jednoduché aktivity na poznávání přírody se velmi hodí již pro nejmenší děti z řad benjamíků. Naopak náročnější výzvy a úkoly spojené s přežitím je lepší šetřit až pro kategorii skautů a skautek, nebo dokonce roverský věk, kdy bude ta pravá chvíle si na ně nejen polovičatě hrát, nýbrž zažívat je doopravdy.