Téma: vzdělávání

Vzdělávání i teambuilding pro oddílovou radu zažijete na VORu!

Vzniká nový formát vzdělávací akce
Foto: Vojta Petr

Kočírování oddílového týmu si často s řízením voru na rozbouřené vodě nezadá. Posilou i odměnou může být společná akce, na které oddílová rada otevře aktuální problémy, naladí se na stejnou vlnu a užije si společný program. Víkend pro oddílové rady je právě takovým formátem vzdělávací akce. 

Víkend pro oddílové rady – odtud zkratka VOR – jsme se na vůdcovském lesním kurzu Oikos rozhodli poprvé realizovat v roce 2017. Opakovaně jsme totiž při práci s kompetenčním modelem vůdcovské zkoušky naráželi na jeho limity, a sice oddílový kontext každého účastníka. Každý oddíl funguje trochu jinak a potřebuje od svého vůdce a své oddílové rady něco jiného, což je často obtížně přenositelné. I přesto, že na Oikos jezdí oddílové týmy, cítili jsme potřebu své účastníky podpořit v jejich snažení v domovských oddílech a zároveň nám dávalo smysl vidět je ve spolupráci s širší oddílovou radou – čekateli, rádci, ale i staršími vůdci a podobně. 

Víkend navíc, určený právě pro oddílové rady, tak měl zajistit, že se nápady a plány, které účastníci „upečou“ na Oikosu, podaří lépe předat i zbytku týmu a kurz tak bude mít větší dopad na celý oddíl. Kromě toho jsme chtěli oddílové rady motivovat do nového skautského roku, trochu je opečovat (a vést je i ke vzájemnému pečování) a nabídnout jim společné zážitky během víkendu, na kterém nebudou mít zodpovědnost za mladší členy oddílu a budou se tak mociplně věnovat sami sobě a svému týmu. 

VOR jsme od začátku připravovali jako dobrovolnou nadstavbovou akci, která nemá vliv na složení vůdcovské zkoušky a nebudou se v jejím průběhu ověřovat žádné kompetence. Na začátku kurzu (v dubnu 2017) jsme u účastníků zjišťovali, jaký bude zájem, a na základě předběžných přihlášek jsme se rozhodli akci uspořádat i v říjnu. Pro velký úspěch (viz dále) jsme poté pořádali VOR pro účastníky kurzu v roce 2018.

Koncept víkendu pro oddílové rady obsahuje tři klíčové oblasti, kterým se věnujeme:

  • Vzdělávání v týmu a podpora družinového systému. Součástí víkendu byly volitelné bloky programů, které absolvovala celá oddílová rada dohromady, např. celoroční plánování, přístup k dětem nebo řízení úkolů v rámci týmu. V rámci programů tak oddílové týmy řešily problémy, se kterými se potýkají, a plánovaly společně nový postup. Zároveň jsme se snažili v programech zdůraznit odlišné role v oddílové radě (rádce – oddílový rádce – vůdce) a tím i posílit úlohu družinového systému. 
  • Teambuilding a vlastní zážitky. Při pravidelném oddílovém programu často nezbývá čas na tmelení týmu (kromě občasných setkání u piva a kofoly). Chtěli jsme proto, aby si oddílové týmy užily víkend „bez dětí“ a získaly společný zážitek, který jim pomůže spolu dál dobře fungovat. Zpětná vazba oddílových týmů ukazuje, že jim zážitek pomohl lépe začlenit do kolektivu nové členy oddílové rady, pro některé to byl dokonce první „nepracovní“ společně strávený čas. 
  • Vzájemná inspirace v jednotlivých kategoriích (rádce-rádce, vůdce-vůdce). Bylo by škoda nevyužít setkání téměř 60 vůdců, čekatelů a rádců na jednom místě. Důležitou a podporovanou součástí víkendu je proto také prostor pro vzájemnou inspiraci a sdílení, a to i cíleně mezi jednotlivými věkovými kategoriemi (pokud se jich na víkendu sejde dost).

S čím se dá dál na VORu pracovat?

  • moderování porad / facilitace aktuálních oddílových problémů
  • programy na míru každé oddílové radě

Kromě toho považujeme za důležité prvky také symbolický rámec, který účastníky víkendem provázel. Vžili jsme se do dob středověku a rytířů a část aktivit tomuto rámci přizpůsobili – páteční večer se nesl ve znamení výroby erbů, v sobotu ráno probíhala středověká snídaně přichystaná pro jednotlivé společenské kasty a zažili jsme také dobové tržiště nebo středověký bál. Klíčový je také individuální přístup k jednotlivým týmům, při němž se často jednotliví instruktoři snaží přizpůsobit program přímo na míru oddílové radě, která na něj dorazí. 

Ochutnávka z víkendu

  • Tržiště. Část sobotního dopoledne jsme věnovali sdílení zkušeností napříč týmy. Každý z účastníků si dopředu zapsal, co by se chtěl od ostatních dozvědět – například nejlepší náměty na celotáborovou hru, tipy na to, jak uspat světlušky nebo jak pracovat s vlčaty a jejich symbolickým rámcem. Podle poptávky se potom tvořily skupinky, které spolu diskutovaly. Na prvním ročníku se navíc sešlo pestré věkové složení účastníků, takže se mezi sebou mohli sdílet rádci, čekatelé i vůdci zvlášť a diskuze tak šly hodně do hloubky. 
  • Výroba společného erbu. Úvodní program víkendu, který v symbolickém rámci vyžadoval od účastníků, aby si vyrobili vlastní erb a ten potom prezentovali ostatním. Chtěli jsme, aby se jednotlivé týmy zamyslely nad tím, jaké jsou – co je definuje, v čem jsou dobré, v čem by se mohly zlepšit. Jak výroba, tak samotná prezentace erbů měla skvělou atmosféru – některé týmy využily již existující oddílovou symboliku, jiné tvořily erby od začátku a všichni účastníci si dali práci se závěrečným představením, takže byl program příjemným začátkem víkendu.
  • Velká teambuildingová hra. Jako jeden z cílů jsme si vytkli umožnit účastníkům prožít společný zážitek. V obou případech jsme proto připravili hru s týmovými úkoly (překonání zdi, stavba z těžkých kamenů apod.), při nichž účastníci nesoutěžili přímo proti sobě, ale překonávali vlastní rekordy.

Postav svůj VOR

Víkend se nám dvakrát osvědčil a samotný koncept akce nám připadá natolik nosný, že budeme rádi, když se rozšíří i dál. Výkonná rada nedávno schválila VOR jako nový „oficiální“ formát akce inspirovaný zkušenostmi z Oikosu a další vzdělávací akce Citadely. Na jeho uskutečnění je tak možné čerpat dotaci a snížit tak účastnické poplatky na minimum. Zároveň je v takovou chvíli potřeba následovat doporučení týkající se kvalifikace organizačního týmu nebo formátu. Kompletní metodický pokyn pro organizaci VORunajdeš na odkazu → bit.ly/MetPokynVOR.

Kdo může VOR uspořádat?

Do organizace víkendu pro oddílové rady se může pustit téměř kdokoli – tým vzdělávacího kurzu, okresní nebo středisková rada (třeba v případě velkého střediska). Podmínkou je přítomnost dvou instruktorů s IK, případně jednoho s IK a druhého s OČK Metodika nebo OČK Vedení oddílu. Ze zkušenosti zároveň doporučujeme, aby akci organizovali alespoň čtyři lidé (s využitím externistů), komfortní pořádání je to potom při cca dvojnásobném počtu. 

Jaký má být formát akce?

Na Oikosu jsme VOR uspořádali jako jeden víkend na podzim, možná je však i varianta více víkendů v případě, kdy není přidružen ke kurzu, ale jde o samostatnou akci. Podle ambicí a záměrů týmu je potom možné na víkendu ověřovat kompetence potřebné k získání kvalifikace nebo se čistě věnovat rozvoji týmů. Charakteristické pro formát VORuje to, že významné části programu absolvuje oddílová rada společně jako tým. 

Na co si dát pozor?

  • Velikost základny – ve chvíli, kdy na VOR dorazí např. šest až deset osmičlenných týmů (velikost týmů na Oikosím VORu se pohybovala od tří do deseti členů) je potřeba počítat s dostatečnou kapacitou základny. 
  • Síly týmu – pokud budete VOR organizovat během kurzu, zvažte rozložení sil. Ze zkušenostivíme, že najít po letním běhu chuť a energii do další akce může být složité. 

Oikosí zkušenost

VOR jsme pro týmy účastníků VLK Oikos uspořádali zatím dvakrát a z obou ročníků máme dobrý pocit i dobré ohlasy oddílových rad. Dávalo nám smysl vidět oddílovou radu a její budoucí vůdce pohromadě, sledovat celkovou dynamiku – často se nám teprve na VORu podařilo porozumět příčinám oddílových problémů, o kterých účastníci na kurzu mluvili. Bylo také příjemné sledovat budoucí vůdce v jejich domovském prostředí – pozorovali jsme, že s radou v zádech pookřáli, nebáli se víc diskutovat, přiznávat, v čem si tým neví rady, a zároveň působili vůči svým týmům jako přirozené autority. Jednou z částí víkendu byla i možnost supervizované oddílové rady, kterou některé týmy využily a hodnotily jako velmi užitečnou, když se podařilo skrze nestranný pohled posunout některé problémy dál.

To nejlepší z Oikosího know-how:

  • V případě menšího týmu, který dává VOR dohromady, se nám osvědčilo nechat si v některých programech (velká hra, odpočinkové ráno apod.) pomoci od externistů.
  • Je důležité myslet na čas pro popovídání a sdílení zážitků a informací uvnitř týmu i mezi jednotlivými týmy.
  • V případě, že realizujete VOR jako vedlejší součást kurzu (jako Oikos), je nutné dát si pozor na to, které informace zazní na kurzu a které na VORu (pro absolvenci kurzu musí mít všichni stejné možnosti). 
  • Vzhledem k formátu akce se vyplatí myslet na věkové rozpětí účastníků – jak ho využít, jak každému umožnit zažít něco jemu na míru? Zkuste pracovat jinak s rádci a jinak s odcházejícími vedoucími. 
  • Pro lepší představu o tom, kdo na akci dorazí, slouží předběžné i závazné přihlášky, podle kterých můžete ladit program na míru. 
  • Může se stát, že na akci dorazí i rádci mladší 15 let. U těch jsme vyžadovali, aby si zodpovědnost za ně převzal někdo z jejich týmu starší 18 let.

Zaujala tě možnost VOR uspořádat? Začni přečtením metodického pokynu, můžeš také mrknout na fotky na Oikosím webu. A klidně se ozvi na e-mail: , rádi poradíme a pomůžeme.

O autorech

Vůdcovský lesní kurz Oikos se zaměřuje na oddílové ra