Téma: odborky

Technologie v odborkách

V dnešní době zažíváme tak bouřlivý rozvoj technologií, že se nám jimi někdy nechce vůbec zabývat. Přesto bychom si, už kvůli dětem, alespoň základní přehled udržovat měli – občas se stane, že ony proškolí nás. Kde tedy načerpat nápady a inspiraci pro skautský program?

Odborky zabývající se technikou mají béžovou barvu. V této skupině najdeme tradičního Kutila/Kutilku, Elektronika/Elektroničku, Elektrotechnika/Elektrotechničku, aktualizovaného Ajťáka/Ajťačku nebo nově i Smartphonistu/Smartphonistku či Hackera/Hackerku

Už tím, že si s dětmi odborku přečteme, získáme základní přehled o tom, čím se daná technologická oblast zabývá a do jaké hloubky znalostí a zkušeností je třeba zabrousit. Kupříkladu v Elektronikovi/Elektroničce úkol č. 4 zadává družině rozebrat elektronický přístroj. Při tom se družina poučí o jeho vnitřní konstrukci, dozví se, jak s přístroji zacházet bezpečně a jak je opravit. V Elektrotechnikovi/Elektrotechničce úkol D pomůže s rekonstrukcí nebo opravou klubovny zapojením světel či diodových pásků. 

Pokud je pro tebe většina výrazů v pracovním listu nesrozumitelná a sám nevíš, jak bys úkoly uchopil, možná jsi narazil na pro tebe nový obor a měl bys zvážit, zda nevěnovat hodinku nebo dvě prozkoumání tématu. Třeba najdeš novou zálibu! A pokud ne, alespoň si rozšíříš svou obecnou znalost, a to je užitečné v každé situaci. Pokud tě naopak odborka udivila svou lehkostí, zřejmě se v oboru již vyznáš – zkus to využít při představení odborky, tvoje znalosti ti mohou pomoci nadchnout ostatní. 

Cest, jak zařadit odborku do programu, je více, můžeš ji použít jako celek, ale můžeš si z ní také pokaždé vybrat část, která se ti zrovna hodí, a tak s odborkou pracovat postupně. Například ve Smartphonistovi/Smartphonistce jsou úkoly, které lze do programu zařazovat podle situace: venku může rádce či rádkyně zorganizovat za pomoci QR kódů pěknou družinovou pátračku, v klubovně si napsáním recenze na oblíbenou aplikaci procvičíme prezentační a vyjadřovací schopnosti (a dozvíme se třeba i o aplikacích, které jsme neznali) a na vícedenní výpravě můžeme zase zkusit rozdělat oheň pomocí akumulátoru. 

Při kontrole splnění jednotlivých úkolů se není třeba příliš obávat vlastní neznalosti. Úkoly jsou koncipované tak, aby jejich kontrolu zvládl i úplný laik. Například: I když počítačům vůbec nerozumím, není problém, abych zvládl koordinovat aktivity Ajťáka/Ajťačky v sekci Dokaž to. Od vedoucího je potřeba jen to, aby se podíval, jak družina splnila úkoly, zkontroloval, zda zprovozněný počítač vážně funguje, zjistil, jestli napsaný skript skutečně dělá to, co chceme, a vyslechl, jak děti přemýšlejí o problémech sociálních sítí. 

A co stezky?

Stezky obsahují technické úkoly také. Současné stezky (z roku 2008) mají tyto úkoly rozptýlené do více sekcí. Nové v současnosti testované stezky (2017–2019) mají mimo těchto úkolů odborky zapracované už přímo ve svém rámci. 

Ke změnám se přistupuje ze stejných důvodů jako u odborek – technické vědomosti zastarávají mnohem rychleji než poznatky ostatních oborů. V současných stezkách je kupříkladu úkol „Pomocí internetového nebo papírového formuláře objednám zboží, na němž jsem se domluvil s rodiči nebo vůdcem.“ Dnes už objednat zboží na e-shopu zvládne téměř každý, pro mnoho lidí je to stejně přirozené jako nakupovat v kamenném obchodě. Pokud jde o úkol „Přispěji do nějakého internetového fóra.“, vyvstává otázka, zda by se sociální sítě daly ještě nazvat „fóry“, dále se nově musíme ptát, zda za příspěvek lze považovat jen nahranou fotku, nebo jestli bychom měli vyžadovat, aby příspěvek obsahoval nějakou hlubší myšlenku. 

I když se nové stezky snaží přihlížet k tomu, že technika je rychle se rozvíjející a stále se měnící obor, měli bychom myslet i na to, že technika není samospásná. Skauti by měli ovládat GPSku i navigaci ve smartphonu, stále ale musí ovládat i papírovou mapu nebo se umět zeptat na cestu. Podobně jako telefonování a posílání zpráv zkrátily dobu předávání informací na zlomek, ve skautské výchově mají šifrování a kurýrní závody stále své místo. Technika staré umění nenahrazuje, ale snaží se ho rozšířit o nové možnosti.

Zařadit do programu technické odborky není nic obtížného. Zkus to také!

O autorech

Skaut, biomedicínský vývojář a anarchistický bohém. P