Téma: technologie

Informační zdroje pro aktivní činovníky

Foto: Hana Doležalová – Čoko

Potřebujete získat základní vhled do hospodaření, práva, fundraisingu anebo PR? Případně dosavadní znalosti prohloubit? Tento článek vám pomůže ujasnit si základní informační zdroje.

Uvedené oblasti patří do činností, které v Junáku probíhají na pozadí, ale bez nichž se fungování žádného střediska neobejde. Záleží jen na členech střediskové rady, v jaké míře se jim budou věnovat. Může se jimi zabývat středisková rada nebo činovník, jenž má k těmto oblastem blízko. Aby to ovšem stálo za to, mělo by spolupracovat více lidí.

Lehký začátek

Naučit se základům hospodaření či práva není těžké. Stačí si pročíst příručku Vůdcovská zkouška, případně její odlehčenou verzi pro čekatele. Jste-li hrdými nositeli vůdcovského odznaku, přečtěte si vybrané kapitoly, jež se obou oblastí týkají. Osvěžíte si paměť a získáte základ pro další vzdělávání. Souběžně s tím čerpejte další znalosti na informačně bohaté webové skautské Křižovatce (krizovatka.skaut.cz), která je pro váš rozvoj klíčová. Zaměřte se především na záložky Vedení střediska (sekce Peníze a Propagace) a Organizace (sekce Komunikace). Kromě statických informací zde naleznete také dynamickou část v podobě aktualizací na základě průběžně se měnící legislativy.

Tip pro hospodáře a fundraisery Příručku pro Vůdcovskou zkoušku považujte za jakýsi úvodní kurz. Obsahuje základní termíny a principy. Abyste se dostali do první ligy, je nezbytné prokousat se i směrnicemi a vnitřními předpisy Junáka. Každoročně publikovaná směrnice k dotacím (krizovatka.skaut.cz) je nezbytnou povinnou literaturou.

Informační zdroje

Při posunu do aktivní role se nevyhnete samostudiu. Ne všechno vám dokáží předat vaši předchůdci. A protože kniha je po psisku druhým nejlepším přítelem člověka, přikládám zdroje, ze kterých čerpám já.

Základem je prostudovat si střediskové minimum (dostupné na Křižovatce). Ideálně ho přečtěte celé, získáte širší vhled do kompletní palety všeho, s čím se organizační jednotka potýká. Účetnictvím vás provede publikace s názvem Jednoduché účetnictví pro občanská sdružení od Jana Stejskala – Johana a s otázkou, jak získat zdroje a peníze, pomůže titul Základy fundraisingu aneb, jak získat peníze na obecně prospěšnou činnost autorů Jany Ledvinové a Karla Pešty. Během posledních dvou desetiletí byla příručka několikrát přepracována. Dobrou službu udělá začínajícím i pokročilým fundraiserům. Pro získávání zdrojů jistě oceníte i portál fundraising.cz.

Vhled do světa public relations vám usnadní útlá brožura Jak na média, kterou před lety vydalo Tiskové a distribuční centrum Junáka. Na pár stranách zjistíte, jak napsat tiskovou zprávu, jak fotit na akcích anebo jak dostat svůj oddíl či středisko do novin. Plusem je i nástin krizové komunikace. Plno publikací pro svůj další profesionální rozvoj najdete na webu nakladatelství Grada Publishing (grada.cz).

Pište nebo volejte KÚJ

Když si nebudete vědět rady, využijte naše bratry a sestry z Kanceláře ústředí Junáka. Poradí a pomohou vám vyřešit i sebezapeklitější problém.

Junačí v klatovském středisku Javor. Hospodář a develo