Téma: gejzír

Chytré aplikace

k programu i lepší spolupráci
Foto: Zuzana Havlínová – Pipla

Sestavila Rejže

Mapy.cz

Na každou výpravu se vyplatí mít po ruce mapy. Ty české nabízejí mnoho užitečných prvků (nejen) pro pěší turistiku: přehledné zobrazení turistických tras, plánování cesty, zobrazení převýšení a také vyhledání zajímavých turistických míst v daném místě. Navíc je možné jejich mobilní verzi stáhnout i do offline režimu, a tak se neztratíte ani v místě bez signálu nebo když vám dojdou data.

Už jste s elektronickými mapami seznámili i děti, nebo je stále moříte s papírovými? Zkuste někdy do programu zařadit i navigaci podle telefonu. Uvidíte, že postup je možná mírně odlišný, ale ne o mnoho jednodušší, jak si často my dospělí myslíme.

Zpěvník

Do chytrého telefonu hravě schováte i celý zpěvník. Můžete k tomu využít např. stejnojmennou aplikaci pro Android, která prohledává několik serverů s texty a akordy; písničky si v něm můžete ukládat, řadit podle různých kritérií či vytvářet vlastní playlisty.

Canva

Pokud se ještě neznáte s Canvou, je nejvyšší čas to napravit. Jde o výborný online grafický nástroj, který nabízí množství šablon, volně dostupných obrázků, tvarů a fontů – dostatečné množství zdarma, některé za poplatek. Když využijete přihlášení ke skautskému účtu, získáte přístup k podkladům, které neuvěřitelně usnadní tvorbu všech propagačních materiálů dle pravidel skautského vizuálního stylu. Kromě toho může být zábavné vyzkoušet si v oddíle tvorbu takových plakátů i s dětmi. Podrobnosti k přihlášení do skautského účtu naleznete na Křižovatce. (bit.ly/canvaskaut)

Trello, Asana

Jde o plánovací aplikace na počítač i mobilní telefony, které umožňují uspořádat si veškeré informace, úkoly, obrázky či plány k vašim projektům. Můžete v nich proto organizovat svou oddílovou činnost, výpravy, nebo třeba tábory!

Google Docs

Google Drive umožňuje uchovávat veškeré vaše dokumenty online a sdílet je právě s těmi, komu jsou informace určeny. Zároveň máte jistotu, že jsou dokumenty zálohovány a nepřijdete o ně, když vám „klekne“ počítač. Můžete si tak vytvořit svou složku oblíbených her, podkladů k táborům nebo třeba ukládat plány schůzek. Pokud k tomuto účelu využijete skautský účet, získáte neomeznou kapacitu úložiště a budete moci zakládat týmové disky, díky nimž je pak předání oddílu či družiny snazší.

Keep

Rozdělili jste si nákupní seznam na víkendovou výpravu mezi více lidí? Sdílené poznámky Keep vám umožní udržet přehled o tom, co je ještě potřeba zařídit a co už je hotovo. Může také posloužit např. rádcům při přípravě programu na schůzky.

Záchranka

Jednoduchá, zato velmi užitečná aplikace pro smartphone. Obsahuje nouzové tlačítko, které v případě potřeby stačí podržet a aplikace sama vytočí linku 155. Současně s tím vyšle informaci o vaší lokaci a pokud jste na horách, propojí informace s Horskou službou. Pomocí aplikace také lze vyhledat nejbližší automatizovaný externí defibrilátor či pohotovost a nejkratší trasu k nim. To pravděpodobně nevyužijete v lese: tam vám ovšem může pomoci rychlý a intuitivní návod k první pomoci.

PokemonGo

Kdo řekl, že mobilní hry na schůzku nepatří? Ačkoli má PokemonGo největší boom už nejspíš za sebou, hra se stále vyvíjí a stále má mnoho příznivců. Její výhodou je, že nutí hráče chodit po okolí. Důležité body ve hře se často vyskytují na zajímavých místech – u kulturních památek, na vyhlídkách nebo třeba na zajímavých domovních znameních. Zkuste někdy procházku po vaší čtvrti propojit právě s pokémony. Kam vás zavedli? Bylo tam něco zajímavého? A co nového jste o místě potom zjistili?

Kešky

Podobně jako pokémoni, i kešky vás mohou zavést na zajímavá a třeba dávno zapomenutá místa. Jde o celosvětovou hru, při níž hráči ukrývají v terénu krabičky s „poklady“ a následně nechávají ostatním indicie či rovnou souřadnice, kde jiní krabičku naleznou. Často se keška pojí ještě s dalšími šiframi a hlavolamy, jak se k pokladu dostat, a nechybí ani informace k místu, kde se keška nachází. Můžete si také založit vlastní kešku a potom sledovat, jak ji objevují další dobrodruzi!

Atlas ptáčkaře, Co to tu kvete?, Aplikace na houby

Tyto aplikace se vám budou hodit, když vyrazíte do přírody. První pomůže identifikovat ptáky, které potkáte třeba na výpravě. Její plná verze obsahuje na 200 druhů ptáků a stojí 30 Kč, což vám kapsu neutrhne. Aplikaci si však můžete vyzkoušet i zdarma. Co to tu kvete? je, jak název napovídá, povedený atlas rostlin, který vám pomůže během 4 jednoduchých kroků vyhledat, s kterou kytičkou máte zrovna tu čest. Poslední ze jmenovaných pomůže rozpoznat houby.

Studentka psychologie, která miluje tvoření všeho druhu,