Téma: rozcestník

Najít si svou cestu

Druhý věk strojů

Fascinující pojednání o současném technologickém vývoji a jeho výhledech v nejbližších dekádách. Místo aby kniha senzacechtivě odhadovala budoucnost jako řada jejích populárních předchůdkyň, zaměřuje se na pochopení základních principů současné digitalizace a akcelerujícího vývoje. Dvojice autorů a vědců z prestižního MIT se snaží především ukázat, jaké lze vzhledem k těmto tendencím očekávat důsledky a proměny světa po stránce ekonomické a politické, z hlediska trhu práce nebo vzdělávání.

Erik Brynjolfsson, Andrew McAfee, 2015, Jan Melvil Publishing

Děti a dospívající online

Odborně, avšak srozumitelně popisuje tato kniha vybraná rizika používání internetu. Je psána českými autory, psychology, kteří vybírají nejvíc rezonující témata a propojují je se závěry vlastních výzkumů. Jednotlivé kapitoly se věnují např. problematice internetové závislosti, soukromí na sociálních sítích nebo kyberšikaně. Autoři přibližují problémy v jejich reálných rozměrech bez zbytečného přehánění a ukazují možné strategie jak se jim vyhnout.

Anna Ševčíková a kolektiv, 2014, Grada

Pozornost

Neustálý přísun informací a podnětů nás svádí k těkavosti a multitaskingu, ty však zpravidla nevedou k produktivní práci. Klíčovou dovedností jednotlivce se tak víc než kdy dřív stává schopnost ovládnout vlastní pozornost a dokázat se koncentrovat. Proslulý psycholog Daniel Goleman shrnuje výsledky dosavadního zkoumání lidské kognice a srozumitelným způsobem je nabízí každému, kdo nechce být o svou schopnost soustředit se ochuzen.

Daniel Goleman, 2014, Jan Melvil Publishin

Skaut je kritický

Článek nabízí základní metodiku pro rozvíjení mediální gramotnosti v oddíle. Popisuje myšlenková východiska a kontext doby, která si víc než kdy dřív říká o kritický přístup k informacím. Obsahuje též návrh konkrétního programu a celou řadu dalších metodických tipů, jak s citlivou problematikou mediální a informační gramotnosti pracovat.

Tomáš Čakloš, Skauting, duben 2017, též na casopisy.skaut.cz/skauting/839

Zakazujete dětem mobily?

Polemika Jana Morávka – Prcka a Káti Šmajzrové nabízí argumenty pro i proti. Zatímco Prcek vyzdvihuje možnosti, které mobily na akcích otevírají, Káťa je vidí jako omezení skutečného prožívání pobytu v přírodě. Kladete-li si u vás v oddíle stejnou otázku, mohou vám oba pohledy posloužit jako dobrý odrazový můstek pro vlastní rozhodnutí.

Skauting, únor 2017, též na casopisy.skaut.cz/skauting/805

Videa

Co dokáže lež

Investigativní dokument České televize pátrající po původcích a příčinách nárůstů dezinformačních webů a falešných zpráv v roce 2017. bit.ly/2qV9xLQ