Téma: trendy

Nekonečné možnosti učení

Proč se nám i našim členům může vyplatit internetový kurz
Foto: Tomáš Búřil

Jedním z největších trendů současného vzdělávání jsou nepochybně technologie. Počítač jen tak nenahradí dobrého učitele či skautského vedoucího, nabízí však jednotlivci přístup k ohromné studnici poznání, dle zájmu každého. Jistě, to víme všichni – a taky víme, že internet je natolik přeplněn informacemi, že opravdu kvalitní zdroje aby člověk někdy pohledal. Když se budu chtít rozvíjet třeba v marketingu, možná by bylo lepší zapsat se do kurzu na nějaké vysoké škole než brouzdat po síti…

Právě propojení možností internetu s expertízou univerzit vedlo v minulých letech ke vzniků tzv. MOOC, tedy masivně otevřených online kurzů, do nichž se mnohdy na dálku zapisují celé desetitisíce účastníků. Lidé procházejí různými lekcemi, čtou texty, sledují videa, plní automaticky hodnocená cvičení a po splnění všech úkolů a testů končí obohaceni novými poznatky a potvrzením o absolvování. Rád bych na tomto místě přiblížil několik portálů s online kurzy, které pro nás skautské vedoucí mohou být užitečné v roce 2018.

Coursera je příkladem klasických online kurzů od velkých prestižních univerzit. Vznikla na Stanfordu a dnes nabízí kurzy snad ve všech oblastech lidského poznání. Výuka probíhá ve vymezeném období, zpravidla v týdenních lekcích. Přístup k nim je zdarma, platí se, jen chcete-li potvrzený certifikát absolventa. Kurzy jsou v angličtině, některé míří na úplné začátečníky, jiné na zkušené bardy. coursera.org

Seduo je jiné. Nabízí kurzy v češtině, zaměřuje se hlavně na témata osobního rozvoje, managementu nebo jazyků. Kurzy mají podobu propracovaných videolekcí a člověk je může absolvovat kdykoli dle vlastního tempa. Některé kousky jsou placené, jiné zcela zdarma, pokud vás zajímá například projektové řízení nebo komunikace, přijdete si na své i bez nutnosti sahat po kreditní kartě. seduo.cz

Highbrow patří mezi méně známé, o to však nápaditější platformy. Staví na myšlence naučit se něco nového každý den. Stačí si vybrat téma, které vás zajímá, a deset následujících dní můžete ve svém mailu čekat vždy pětiminutovou lekci. Aby člověk neměl tendenci přihlásit si všechno a maily pak nezvládat číst, můžete být současně zapsáni jen do jednoho kurzu. Výuka míří opět do různých oblastí osobního rozvoje, rozhledu a sociálních dovedností a probíhá v angličtině. Většina kurzů je zdarma, prémiové si pak lze předplatit. gohighbrow.com.

Různě specializovaných portálů existuje celá řada. S pochopením školní látky zejména v matematice a přírodních vědách významně pomáhá Khanova akademie se svými videi v češtině či angličtině, programovat se dnes člověk snadno naučí na CodeAcademy, alternativou ke Courseře je pak edX s kurzy z Harvardu.

Nejedná se o překotné novinky a neobjevujeme na této straně Ameriku, přesto je s podivem, jak málo jsou podobné, často vysoce kvalitní on-line kurzy mezi lidmi v ČR skutečně využívány. Nepředstavují příležitost jen pro náš vlastní seberozvoj, stejně dobře mohou posloužit i roverům či skautkám, které vedeme. Také oni mají své zájmy a ambice a zvlášť oni občas potřebují dovysvětlit látku, kterou ve škole úplně nechytli. Stojí tak za to je k užívání online kurzů vést. Roste s tím i šance, že pochopí, co náraz internetu a vzdělávání doopravdy znamená: tedy že životní úspěch se nedá vygooglit, díky internetu na něm ale můžeme snáz pracovat, budeme-li chtít.

O autorech

Je schopný se do vzdělávacích videí zabrat na celé hod