Téma: gejzír

Táborové stavby

Jen těžko bychom hledali přirozenější příležitost pro rozvoj zručnosti a schopnosti práce s nářadím pro naše táborníky.
Foto: Vojta Kylián – Kyli

Nezapomínejme ale, že bychom táborové stavby měli stavět proto, aby nám usnadnily a zpříjemnily čas strávený na táboře, a ne protože strážní věž na této louce stojí každé léto už 20 let.

Nebojte se k rozhodování o tom, co letos postavíte, přibrat i kluky a holky

Hygienické stavby

Velmi užitečnou stavbou pro větrání spacáků a sušení mokrého oblečení je sušák s kapacitou pro celý tábor. Pro usnadnění přístupu k vodě je dle místních podmínek vhodné zbudovat schody ve břehu a molo, na kterém se dají umývat ruce. Samotnou kapitolou jsou pak sprchy: na táborech můžeme potkat všelicos od vojenské polní sprchy po černé vaky se samospádem ohřívané sluncem.

Foto: Vojta Kylián – Kyli

Vodní stavby

Většina našich táborů se vyskytuje u potoka, řeky nebo rybníka. Zvlášť u menších toků si můžeme koupání zpříjemnit stavbou hráze. Někdy se pak může hodit postavení mostu. Dle vodního zákona, by však bez povolení žádná z těchto staveb neměla být trvalá. A i pokud se chystáte postavit nějakou větší dočasnou stavbu, je dobré se obrátit na odbor životního prostředí obce s rozšířenou působností, pod kterou tábořiště spadá.

Sportoviště

Záleží samozřejmě na tom, kterému sportu se chcete na táboře věnovat. Postavit se dá volejbalové hřiště, terčovnice na lukostřelbu z pytle vycpaného senem, lesní tělocvična s překážkami a průlezkami nebo vázaná houpačka.

Foto: Středisko Křtiny

Kuchyňské stavby

Nezbytnou součástí fungujícího tábora je bezproblémový provoz kuchyně. Tomu můžeme pomoci například vykopaným sklípkem na ukládání potravin, pecí na pečení chleba nebo pořádnými táborovými kamny. Vařit se ale dá na ledasčem od vojenské polní kuchyně přes vlastnoručně postavená kamna z dlažebních kostek až po jednoduchý rošt na ohni.

Foto: Středisko Prosek Praha

Stavby podporující atmosféru tábora

Mezi ty tradiční patří třeba brána nebo strážní věž. Chcete-li vyzkoušet něco méně obvyklého, můžete postavit přístřešek pro věčný oheň, který bude hořet po celou dobu tábora. Jedná se o takovou společnou tábornickou zkoušku celého tábora. Mimo to se často stává místem, kde se kluci a holky rádi shlukují a povídají si.

Drobné vychytávky

Právě na nich se často nejlépe pozná tábornická úroveň tábora. Fantazii a vašim potřebám se meze nekladou. Jen pro inspiraci můžeme uvést např: nástěnku, kůl hrnkovník/ešusovník na ukládání nádobí, kozu na řezání dřeva nebo zakopaný špalek na jeho štípání.

Motivace stavitelů

Na obrázku můžete vidět ukázku plánu tábora, do kterého můžete každý rok zaznamenávat, kdo kterou stavbu vytvořil. Kromě toho, že posílíte motivaci účastníků k zapojení se do stavby, také budete vědět, kdo se v minulosti na čem podílel. Vytiskněte si jej → jako plakát.

Vyrostl v oddíle vlčat a skautů v Břeclavi, který 4 rok