Téma: editorial

Pustit děti z krabice

Chvála kreativity
Foto: fotohavlin.cz

Chystáme toto číslo už rok a do poslední chvíle jsme se nemohli rozhodnout, jak jej nazveme. Máme na srdci jedno velké a krásné téma spojené s lidskou tvořivostí a důvěrou dětem. A před sebou úkol jej na následujících stranách pootevřít – a nechat dále žít vlastním životem.

Mluvíme o tvořivosti a zdaleka tím nemyslíme jen navlékání korálků, stavbu táborových věží či spřádání veršů oddílových písní. Pojímáme tvořivost v její plné šíři, jako obecný princip. Jako schopnost aktivního přístupu, schopnost řešit problémy, schopnost vytvořit něco originálního a hodnotného v libovolné oblasti lidského umění.

Věříme, že něčeho takového je schopný každý člověk, dostane-li se mu vhodné příležitosti, podpořené důvěrou v sebe sama. Tvořivost již od počátku lidstva povznáší ducha a dává vzniknout mistrovským dílům i společenským inovacím. Stává se přitom zdatností žádanou od stále širší populace – Světové ekonomické fórum uvádí schopnost kreativity a řešení problémů na úplné špici dovedností, které budou pracovníci v příštích desetiletích potřebovat.

Také ve skautském hnutí dlouhodobě usilujeme o rozvoj lidí, kteří se vyznačují svobodným smýšlením a tvořivým přístupem k životu. Skautský program tomu nabízí obrovské příležitosti. Současně nás ale někdy svádí, nechtěně a nevědomky, dětskou tvořivost a fantazii omezovat či dokonce nepřímo potlačovat.

Každý za sebe se můžeme zamyslet, v kolika případech skutečně svým členům dáváme prostor a důvěru dělat věci po svém, samostatně hledat řešení a tvořivě se vyjádřit – a kolikrát raději věci vymýšlíme za ně, stavíme je k hotovému, dáváme jim přesná zadání a držíme se pohodlně toho, na co jsme sami zvyklí. Nějaká omezení jsou zpravidla nutná, v běžném programu však naše členy občas zbytečně podceňujeme.

Rozvíjet kreativitu je i není těžké. Často stačí nestát v cestě, nevytvářet bariéry a podpořit děti a dospívající v tom, aby se nebáli zapojit představivost a vytvořit něco úžasného. Těžší než pro ně to může být paradoxně pro nás samotné. Nezasahovat, důvěřovat, vzdát se části své moci a sledovat, na jak nesmyslné místo hodlají skauti tu kuchyni postavit, může být náročné. Je to však cesta, jak vedle sebe nechat růst sebevědomé bytosti, které si umí poradit a nebojí se u toho překračovat zavedené zvyky. Tato nekonformita a otevřená mysl je přitom důležitý předpoklad aktivního občanství, podnikavosti a často nakonec i šťastného a naplněného života.

Schopnost přemýšlet o věcech nekonvenčně bývá v angličtině přiléhavě nazývána jako myšlení out of the box, mimo nastavený rámec. Hledejme se členy příležitosti, ve kterých opustí svou krabici a uvidí věci jinak. Nechme je svobodně kreslit a tančit, stavět neidentifikovatelné stavby z klacíků, prostřít ten nejdivnější nedělní stůl, vydat se na jimi zorganizovaný výlet a o pár let později třeba přijít s nápadem, který změní svět.

Mnohdy je to jen o tom, zda členům nutíme svá řešení, nebo je necháme objevovat jejich vlastní. A tak nám všem pro nadcházející tábory přeji, abychom na nich povolili uzdu fantazii, společně se učili překonávat všechny předsudky a škatulky a vytvářeli prostředí, které přeje hledání rozmanitých cest.

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk