Téma: čtení

Proč vést děti ke čtení

a jak to udělat
Foto: Čmelák

Že děti málo čtou a negativně je to ovlivňuje, často slýcháme nejen z úst učitelů a psychologů. Klesající zájem o knihy s sebou ale nese daleko víc než chudnoucí slovní zásobu. Zkusme si ve třech bodech připomenout, proč je čtení stále důležité.

  1. Čtení rozvíjí schopnost empatie. Potvrdil to výzkum vědců z newyorské univerzity The New School. Podle tvůrců studie se u dětí, které čtou klasickou beletrii (v orig. „literary fiction“), zlepšuje schopnost porozumět lidem. Při čtení jsou totiž často nuceny předvídat, jak se postavy v příběhu zachovají. Jelikož v knihách nelze popsat člověka v celé jeho šíři, čtenář musí při odhalování vlastností postav využívat své zkušenosti a intuici. Navíc v příbězích často vidí svět očima vypravěče a může tak hlouběji zkoumat způsob uvažování jiného člověka. Autoři výzkumu doufají, že čtení dokáže rozšířit schopnost empatie u dětí s autismem.
  2. Při čtení je možné pochopit věci, které by člověk při poslechu nestíhal pobrat. Není problém se kdykoliv zastavit a v textu se vrátit. Pomalejší vstřebávání informací napomáhá sklonu přemýšlet neprvoplánově a v rozsáhlejším kontextu.
  3. Schopnost převést kombinace písmenek na napínavý film, který se odehrává přímo v našem mozku, podporuje kreativitu a rozvíjí představivost. Zatímco ve filmech práci s imaginací už někdo odvedl za nás, díky knihám děti mohou svou vynalézavost stále zdokonalovat. Možná pak budou mít dokonce víc nápadů jak si ukrátit volnou chvíli.

A jak jde čtení dohromady s cíli skautské výchovy? Se skautingem je natolik spojeno, že k němu děti často vedeme neuvědoměle. Vzpomeňte si, s jakým zápalem děti hltají na táboře dopisy a s jakou vervou posílají nazpět rodičům pracně sesmolené odpovědi. A kolik z nich si na tábor přiveze knížku…

Nabízí se zařadit čtení do programu i jindy. Je však nutno udělat to nenásilně a dát si pozor, abychom dětem neznechutili čtení či skaut tím, že budeme opakovat nešťastné školní stereotypy. Jak na to? 

⚜️ Čtěte dětem před spaním na výpravách. Uvidíte, jak nadšeně zalezou do spacáků, když uslyší, že jim před spaním přečtete příběh. Poslech je navíc zklidní, takže usnou, aniž by si vzpomněly, že chtěly souseda ještě dvakrát trefit polštářem. ⚜️ Zahrajte si celoroční hru motivovanou příběhem dobrodružné knihy. Na výpravách pak můžete večer předčítat právě z ní. ⚜️ Motivujte děti k vlastnímu tvoření. Nechte je napsat zápis do kroniky a pak ho všem přečíst. Vytvořte si nástěnku s vlastními komiksy. ⚜️ Nechte děti vyhledávat informace v knihách. Mohou třeba s pomocí encyklopedie určit rostlinu, přečíst si o zvířeti, které jste viděli na výpravě. ⚜️ Založte si střediskový časopis. A pokud už ho máte, nechte do něj děti psát své zážitky. ⚜️ Zařiďte si oddílovou knihovničku. Mějte v ní knihy roztříděné podle toho, koho by mohly zajímat. Pak ji dejte někomu na starost, pomozte dětem s výběrem knih. ⚜️ Povídejte si o beletrii. Zeptejte se dětí, co čtou. Při sdílení příběhů z knih mnozí na výpravě zapomenou i na bolavé nohy.

Jistě vás napadnou další způsoby, jak dětem čtení přiblížit. A víte co? Ani vy nezapomínejte číst. Alespoň v tramvaji nebo před spaním. Možná už vás to nevychová, ale je to skvělý způsob, jak chvíli vypnout, a to nejen svítící obrazovku před očima, ale hlavně roj myšlenek ve vlastní hlavě. 

O autorech

Vedoucí vlčat a studentka češtiny v Brně.