Téma: anketa

Měli by vedoucí sdělovat členům své osobní názory na politická témata?

Foto: Radek Procyk – Maverick

Martin Kupka, starosta obce Líbeznice a skautský rodič

Každý má přece právo na svůj osobní názor na politiku a na svět. Tedy i skautští vedoucí. Je pochopitelné a po mém soudu dokonce správné, že ten názor vyjádří. On je navíc nepochybně úzce svázán s hodnotami, které vyznávají a které také projevují ve viditelných osobních postojích. To dost dobře zapřít ani nejde. Jasné ale také je, že se nesmí schůzky skautských oddílů či tábory proměnit v politickou agitaci. Stejně jako se nesmí proměnit v agitaci náboženskou. To podle mne do skautské organizace nepatří.

Jan Čižinský – Kuklič, starosta Prahy 7, 75. oddíl Jeleni

Skauti jsou lidé, kteří se zajímají o to, co se kolem nich děje, a jsou ochotní si ve prospěch ostatních zkomplikovat život. A tak se přirozeně zajímají i o politiku. Dobrý vedoucí musí reagovat na otázky na politická témata, které mu položí členové jeho oddílu. To je naprosté politické minimum. A pak je věcí citu, co bude probírat aktivně. Asi by neměl s oddílem řešit marginálie. Na uprchlickou krizi, xenofobii, pomoc obětem válečných konfliktů či dezinformační válku by ale podle mne s oddílem zavést řeč měl.

František Szczepanik – Banán, rádce družiny, 70. oddíl Brno

Ano, měli. Je ale klíčové, z jaké pozice. Vedoucí by měl mluvit z role konkrétního člověka, a ne pomocí své převahy v oddílové hierarchii vyvíjet tlak a přiřazovat svým postojům skautskou záštitu. Prostor pro politiku a aktuální dění je ve skautu důležitý, v rámci debaty by se vedoucí měli vyjadřovat taky.

Anna Mahovská –  Žihanka, RK Rozbřesk, Břeclav

Jak se říká, všeho moc škodí. A příliš mnoho politiky na kmenové/družinové schůzce také nemusí býti nutně prospěšné. Já osobně nemám ráda i když se aktuální politické trendy probírají u nedělního oběda. Diskuze se většinou transformuje do rozepře názorů, a to nás u toho stolu sedí jen pár. Stejně jako v případě otázek víry nebo uprchlické krize může být několik rozličných názorů na aktuální dění v politice citlivým tématem, které vyvolává emoce. Přirozeně, jakákoliv debata orientovaná tímto směrem může být užitečná, avšak neměla by být výchovná. Ne v tomto případě. Názory vůdce by měly mít apolitickou úroveň. Chceme přece, aby si každý utvořil vlastní názor.

Simona Kuboušková – Švihulka, RK Vlci, Roudnice nad Labem

Podle mého názoru by vůdci měli se svými svěřenci na aktuální politická témata vést diskuzi uzpůsobenou věkové kategorii. Nejprve by bylo vhodné sdělit fakta, načež by každý v kroužku vyjádřil na daný problém svůj názor. Rozhodně jsem ale proti tomu, aby vedoucí svůj názor členům vštěpoval jako ten jediný správný. Na aktuální téma uprchlické krize by se dal vymyslet i výborný program pro rovery a rangers, kteří by se díky několikadenní akční hře mohli sami vžít do situace uprchlíků a udělat si o této problematice vlastní obrázek.