Téma: idea

Konej dobro

Foto: Marie Hynštová - Skřítek

Rytíř, který zabije draka a vysvobodí princeznu. Myslivec, co rozpárá žaludek obrovskému vlku a vysvobodí Karkulku i s babičkou. Harry, který v kouzelnickém souboji porazí Pána zla. Frodo Pytlík a Samvěd Křepelka, kteří se přičinili ke zničení Prstenu moci zlého mága. Bohužel v běžném životě nemáme tolik příležitostí, abychom mohli zabíjet draky či bojovat s černokněžníky nebo jiným pohádkovým zlem.

Naštěstí dobro nevyhrává jen v pohádkách a většinou není třeba ani velkých bojů. Na schůzce mají vlčata a světlušky za úkol v blízkém okolí klubovny najít deset lístečků s písmeny a složit z nich větu o dvou slovech. Netrvá to dlouho a věta je na světě. Konej dobro – heslo vlčat, světlušek a žabiček. „Co to vlastně znamená, že máte konat dobro?“ zeptal jsem se. „No, konat dobro, dělat dobro, být dobrý.“

„Ale co to znamená konkrétně? Jakou věc musíš udělat, abys konal nebo konala dobro?“ Vlčata se shodla na tom, že je třeba pomáhat druhým. Světlušky doplnily, že i přírodě a zvířatům. A taky dělat dobré skutky, shodli se všichni.

Konání dobra jako skupinová aktivita

Plnění hesla Konej dobro by vlčatům, světluškám či žabičkám nemělo činit potíže. Už od mala se učí o dobru, nejčastěji z pohádek, a tak je pro ně přirozené jej konat – napodobovat to pohádkové. Za dobré chování jsou často odměňováni, ať už v rodině, ve škole nebo kdekoliv jinde, jelikož je toto chování žádoucí. Přesto má pro nás dobro v různých etapách života jiný význam. Z pohádkového dobra se tak s věkem stává dobro společenské – dělat něco dobrého pro druhé, a dobro osobní – chovat se dobře sám/a k sobě.

Na rozdíl od denního příkazu Buď lepší dnes než včera, který míří na jednotlivce, lze heslo uchopit jako skupinovou aktivitu, do které se může zapojit kdokoliv, i mimo naši smečku, roj nebo oddíl.

Inspirace není nikdy dost a není nic jednoduššího než vykonané dobro sdílet. V klubovně na nástěnce Dobra, v truhlici či sklenici Dobrých skutků nebo na Dobro‑stromě (strom z papíru nebo z větviček) mohou být lístečky s tím, co dobrého se komu povedlo vykonat. Ať už si vyberete jakoukoliv formu, zapojte i celý tým vedoucích. Nezapomínejte, že jako vedoucí jste velkou inspirací a vzorem všem svěřeným vlčatům, světluškám i žabičkám.

O konání dobra je pěkné mluvit, ale lepší je něco dobrého udělat. I vlčata, světlušky a žabičky už ledacos zvládnou. A tak můžete ve spolupráci s obcí, farností, nadacemi nebo místními spolky naplánovat nějaké to dobro. Natřít lavičky v parku, uklidit kolem dětského hřiště, zasadit několik stromů, keřů či květin a pečovat o ně, v zimě připravit krmení pro ptáky a jinou zvěř nebo zazpívat rodičům, babičkám a dědečkům na skautské besídce. Konání dobra můžete zabalit do příběhů v rámci her a jiných aktivit, pokud je to vhodné. Na závěr zhodnoťte vykonané dobro. Co to přineslo každému z vás? Naučili jste se něco nového? Komu to pomohlo a jaký dopad to bude mít na vaše okolí?

Dobro nelze porovnávat. Neexistuje malé nebo velké dobro. Vykonal snad skřítek Dobby menší dobro, když zachránil Harryho, než Harry, který přemohl Pána zla? Jistěže ne. Každý z nich vykonal takové dobro, které mohl zvládnout s ohledem na své zkušenosti a dovednosti.

Foto: Daniel Jón – Tulák

Být dobrý k sobě

Heslo vlčat, světlušek a žabiček není jen o konání dobrých skutků. Dobro je i v tom, jak jednáme s druhými, jak přemýšlíme a také jak se chováme sami k sobě. Spousta dětí si nevěří, nedaří se jim najít na sobě nic dobrého, i když s konáním dobra nemají problém. Můžete připravit speciální programy, při kterých jim ukážete, jaké mají dobré vlastnosti a co všechno umí. Na začátek však bude stačit, když je pochválíte, jakmile se jim něco povede nebo se v něčem zlepší. Splnili další bod ze stezky, cestičky nebo plavby? Při hře dodrželi pravidla? Spolupracovali a úkol splnili tak, jak měli? Řekněte jim to. Pochvalte celou šestku i každého zvlášť a na nikoho nezapomeňte.

Dobro je v ryzí podobě Pravda a Láska, tedy to, co mají vlčata, světlušky a žabičky hledat. Když konáme dobro, děláme to s radostí, kterou nám to přináší. A v radosti je spousta lásky. Dobro děláme upřímně, bez skrytých úmyslů, a tedy opravdově. A jak šlo dneska konání dobra Tobě?

O autorech

Vedoucí koedukovaného oddílu v Suchdole nad Odrou, vedouc