Téma: mezinárodní

Dobrovolnicí na mezinárodní skautské základně

Můj gap year v Irsku

Od poloviny střední jsem snila o tom, že se po maturitě vydám do světa, nejlépe tam, kde si zlepším angličtinu a pomůžu něčemu dobrému. Jasnou volbou se pro mě stalo Irsko a skautská základna Larch Hill. Po pár měsících od prvního kontaktu s manažerem základny jsem odletěla do Dublinu s tím, že zažiji skauting v jiné zemi. Svůj pobyt v Irsku jsem pak doplnila o dobrovolnictví na farmě a práci u rodiny jako au ‑pair. Nejspíše bych zůstala v Irsku déle než pět měsíců, ale první vlna koronaviru mě přesvědčila k návratu domů.

Jak se stát dobrovolníkem/dobrovolnicí v zahraničí?

Pokud zvažuješ delší pobyt v zahraničí a lákalo by tě se zapojit do fungování místní skautské základny, obrať se na Zahraniční odbor (), který má o základnách přehled a může ti doporučit tu pravou pro tebe.

Udělat si vlastní přehled o nabídkách dobrovolničení ale můžeš i ty sám/sama. Většina základen má webové stránky, kde v případě, že nabízejí dobrovolnictví, uvádí podmínky pro přijetí. Jaké požadavky mají základny společné? Musí ti být min. 18 let (ale některé základny, jako např. Ransberg ve Švédsku, požadují min. věk 16 let a v době pobytu bys měl/a oslavit 17 let), plánuješ být na základně alespoň tři měsíce (někdy je možné pobyt prodloužit i na rok), prokážeš svou angličtinu (certifikátem, pohovorem…), zaručíš se platným cestovním pasem nebo občankou a bonusem je vlastnění řidičského průkazu.

Co od dobrovolnictví čekat?

Základny v zahraničí mají podobný styl jako např. Kaprálův mlýn poblíž Brna. Standardně nabízejí ubytování v budově, možnost táboření, aktivity pro skupiny (např. lezení na stěně, výlety po okolí…), skautské akce i akce pro veřejnost. Ty jako dobrovolník budeš k ruce stálým zaměstnancům, kteří základnu dobře znají. Mezi tvé denní činnosti může patřit třeba úklid prostor, výpomoc při aktivitách nebo jejich vedení či asistence v kuchyni. A pokud je základna dobře nastavená, zbyde čas i pro tvůj seberozvoj.

Co ti může pobyt v zahraničí přinést?

Jako velkou výhodu vnímám změnu prostředí a takzvané hození do vody. Ze dne na den se ocitneš v neznámé zemi s neznámými lidmi a je jen na tobě, jak se k tomu postavíš a jak moc si to užiješ. Základna ti poskytne ubytování, stravu a možnost se rozvíjet (jazykové kurzy, zaučení v daných aktivitách apod.). Některé základny nabízejí i drobnou finanční odměnu jako tvé kapesné, samozřejmě je vhodné si s sebou vzít našetřené peníze, které budeš mít v rezervě.

Za největší benefity dobrovolničení na základně považuji cestování po světě za minimální investici, poznání kultury a jazyka opravdu do hloubky a především nová skautská přátelství.

Všechno má ale i druhou stranu mince. Může se stát, že si nebudeš rozumět s personálem na základně, práce tě nebude bavit a naplňovat, dobrovolničit budeš na základně sám/sama nebo základna nedodrží původní sliby. Heslem skautů je Buď připraven, na spoustu nečekaných situací se tedy můžeš připravit dopředu a mít v případě krize vymyšlený záložní plán. Jedním z nich může být pokračování v dobrovolničení, ale už ne na základně. Řešením je pak např. Workaway nebo Worldpackers, u nichž za roční poplatek dostaneš přístup k nabídkám dobrovolničení po celém světě a spojíš se přímo s rodinami nebo organizacemi, které nabídku vytvořily. Další možností je vycestovat po vlastní ose nebo se po nevydařené zkušenosti prostě vydat domů. Výše zmíněnému se můžeš vyhnout tím, že od Zahraničního odboru zjistíš o základně co nejvíce informací a nejlépe dostaneš kontakt na někoho, kdo na základně byl a řekne ti své zkušenosti.

A na co myslet na místě?

Základem všech úspěchů je dobrá komunikace. Nejlépe si tedy před zahájením dobrovolnictví s vedoucím základny zavolej a zeptej se ho na vše potřebné. Přímo na místě platí to stejné. Pokud se ti něco nelíbí nebo máš nápady na zlepšení, řekni to svému vedoucímu, jen tak si zajistíš příjemnou zkušenost a vyjádříš svůj názor na fungování základny.

Slovo závěrem

Skauting nabízí hodně možností jak se zapojovat, důležité je, aby ses zamyslel/a nad tím, co ti vyhovuje nejvíce, ať už jde o zahraniční dobrovolničení nebo lesní školu.

O autorech

Vedoucí 67. dívčího brněnského oddílu Herbae. Studuje