Téma: nástroje

Liliová cesta (a kříž)

Liliová cesta (LC) i Liliový kříž (LK) jsou ryze praktické nástroje skautského duchovního rozvoje, ale přesto je dobré začít s představením trochu zeširoka.

Mezi síly a krásy skautingu patří mj. to, že nabízí také něco hlubšího než obecný rozvoj v rámci oddílového programu. Něco, co nutilo totalitní režimy skauting likvidovat. Tou silou je i pevné hodnotové zakotvení, jež vede k silnému a odvážnému charakteru. K vědomí smyslu a cíle i k vytrvalé motivaci měnit sebe a svět k lepšímu. Osobní duchovní život, který je motivací i orientací v tomto rozvoji, představuje cestu k tvorbě charakteru.

Jak ale duchovní život rozvíjet? Řada z nás ho má spojený s náboženstvím, ale to je zavádějící zjednodušení. Duchovní život je podstatným rozměrem života zcela každého člověka. A proto je ve skautingu rozvíjen různými způsoby. Jeho základ tvoří první skautský princip, vyjádřený ve slibu jako „služba nejvyšší Pravdě a Lásce“.

Slib je dobrou branou do duchovního života. A jak dál? Možná právě v této neklidné a neukotvené době je zvlášť důležité hledat, co je opravdu podstatné a z čeho čerpat sílu a naději do životní cesty.

Proto jsem rád, že vám můžeme představit nový skautský výchovný nástroj pro rozvoj duchovního života od vlčáckého věku až po ten roverský – Liliovou cestu. Jde o program odvozený od Liliového kříže, který v Junáku funguje už mnoho desítek let.

Liliová cesta

Liliová cesta se snaží být jednoduchým motivačním průvodcem k probuzení aktivního duchovního života. Jde o laskavé dlouhodobé doprovázení a povzbuzování na individuální duchovní cestě. Je určitou nadstavbou skautské stezky. Pokračováním a prohloubením Liliové cesty a Liliového kříže mohou být tři „žluté“ skautské duchovní odborky (odborky.skaut.cz).

Liliová cesta má tři stupně:

• 1. stupeň (žlutý) – vlče/světluška či mladší skaut/skautka (hledání duchovních hodnot).
  • 2. stupeň (modrý) – skaut/skautka (ukotvení duchovního života).
  • 3. stupeň (červený) – rover/rangers (prohloubení duchovního života, hledání svého místa na světě).

V každém stupni se rozvíjí sedm oblastí osobního duchovního rozvoje:

• 1. skautský princip – hlubší hledání a nalézání nejvyšší Pravdy a Lásky.
  • Meditace – cvičení schopnosti ztišení a hlubšího duchovního zamyšlení.
  • Příroda – využívání přírody k prohlubování duchovního života.
  • Duchovní inspirace – využívání zkušeností blízkých lidí i různých duchovních tradic.
  • Duchovní zdraví – základní zásady duchovního růstu podle svědomí, informační hygiena.
  • Smysl života – hledání osobního žebříčku hodnot a následně smyslu života.
  • Společenství – sociální rovina duchovního růstu.

Pro každou oblast jsou v každém stupni Liliové cesty nabízeny jeden až dva konkrétní náměty, které danou část duchovního života prohlubují. Je pak na vedoucím, aby náměty či úkoly přizpůsobil podle potřeb a možností toho, kdo tento bod plní. Nebo případně vymyslel i něco jiného. Cíl je důležitější než prostředky.

Příklady námětů:

• Zeptám se svých rodičů a skautských vedoucích, co považují za důležité pro šťastný život. (1. stupeň).
  • Vykonám cestu na vrchol hory s výhledem do kraje, cestou v tichosti poslouchám zvuky přírody. (2. stupeň).
  • Každodenně se snažím o sebereflexi dne před spaním, snažím se tím budovat řád svého života a posilovat svoji vnitřní motivaci ke smysluplnému životu. (3. stupeň.)

Na webu Odboru duchovní výchovy (skaut.cz/odv) je ke stažení stručná brožurka, jež provede čtenáře k Liliové cestě. Stáhnout lze i komentář pro vedoucí, dekrety k udělování LC a odkazy na výrobce odznaků a nášivek.

Pro vedoucí a činovníky je určen speciální bílý stupeň Liliové cesty, který má sloužit jako motivace a určité vyznamenání (více viz web).

Liliový kříž

Liliový kříž vznikl v Junáku už v roce 1946 a nedávno prošel výraznou aktualizací. Nabízí skautský program osobního duchovního rozvoje, který rozvíjí křesťanskou spiritualitu. Program je rozdělen do tří stupňů (od světlušek po rovery) a má katolickou i ekumenickou variantu. V každém stupni rozvíjí šest oblastí duchovního života: víru, modlitbu, svědomí, svátosti nebo Bibli, společenství a poslání. Speciální bílý a černý stupeň Liliového kříže je určen pro vedoucí, činovníky a duchovní rádce.

Tip: Vyzkoušej si na Facebooku skautskou Duchovní challenge!

Působí v týmech lesní školy Protos, setkání Trignis i