Téma: gejzír

Aktivity k duchovnímu rozvoji

Foto: Štěpán Hašek

Provázet duchovním životem

Oddílové rituály

Oddílové rituály v sobě skrývají krásu společenství. Můžete si pod nimi představit cokoliv, od způsobu, jakým se držíte při zpívání večerky za ruce, přes výběr první písně, která se zpívá u táboráku, až po skládání slibu. Každá skupina má své výjimečné rituály, protože i dvě na první pohled totožné aktivity mohou být vnímány rozdílně a vzájemné zvědomování si jejich symboliky a významů jim dodává smysl a hloubku.

I ten nejmenší skautský oddíl v sobě nese nespočet tradic a velký kus historie. Odkrývání těchto kousků a porozumění jim přináší do kolektivu pocit blízkosti, utváří společenství, do kterého nepatří jen lidé kolem nás, ale i všichni, kdo zde byli před námi. Pokud máte ve svém okolí nějaké skautské pamětníky, nechte si od nich vyprávět. A nezůstávejte u nich. I sdílení vlastních zážitků ze skautského dětství s holkami a kluky nemusí mít k duchovnímu programu daleko.

Duchovní aktivitou nemusí být jen rituál samotný, ale i jeho příprava. Nebojte se do ní proto zapojit všechny, i ty nejmenší. Pokud se z oddílu staré rituály vytratily nebo vám již nedávají smysl, vytvořte si jednoduše nové.

Odborky: Skautský Historik, Obřadník

Sebevyjádření skrze umění

S potřebou umělecky tvořit, ať už jde o zpěv, psaní, kresbu nebo třeba tanec, se v podstatě rodíme. Umění nám dává možnost vyjadřovat emoce a myšlenky, které se nám jinak těžko formulují. Tím nás umění vede k sebepoznání i ke sblížení s druhými. Pokud se však do vlastní tvorby z nějakého důvodu nehrnete, můžete začít třeba tím, že zajdete s oddílem na výstavu, do galerie nebo třeba do divadla. O společném zážitku si poté povídejte – co jsme cítili, co se nám líbilo či nelíbilo a proč. Vlastní tvorby se však nebojme. Nejde o kvalitu výsledku, ale samotný proces a o to, co nám dává smysl. Zbavit se zábran můžete třeba tak, že zkusíte tvořit nějak neobvykle, například malovat nohama nebo ústy.

Odborky: Divadelník, Fotograf, Muzikant, Umělec Přírody, Rukodělkář, Spisovatel, Tanečník, Výtvarník, Filmař

Poznávání různých podob duchovního života

Součástí naší kultury a společenského života jsou různé duchovní tradice. Vzhledem k umístění Česka na mapě světa přicházíme nejčastěji do styku s křesťanskou tradicí a jsme jí nejvíce ovlivněni, stejně jako samotný skauting, který v křesťanském světě a na křesťanských hodnotách vznikl. To však neznamená, že by naše hnutí bylo s jinými náboženstvími neslučitelné (což potvrzují např. tisíce muslimských skautů a skautek v zemích jako je Indonésie nebo Omán) nebo že by pro nás jiné duchovní tradice nebyly hodnotnou inspirací. Seznamujme se s jinými náboženstvími, s jejich příběhy, hodnotami a zvyky – ať už nepřímo či prostřednictvím setkání s lidmi různého vyznání a různých pohledů na svět. Podobné rozšiřování obzorů nás vede k uvědomování si rozmanitosti života a učí nás respektu k odlišnostem, kterých není na světě málo.

Poznávání různých duchovních tradic nás může inspirovat a také lákat k začlenění různých zvyků a praktik, které z nich vychází, do našeho života. Ať už jde o různé formy meditace, jógu, nebo třeba tai chi, měli bychom je praktikovat s vědomím jejich kulturních kořenů. Bez toho totiž svého ducha obohatíme jen těžko – půjde o pouhou zábavu.

Odborky: Průvodce křesťanskou kulturou, Ježíšův kamarád

Poznávání sebe sama

„Poznávejme sebe sama.“ Tuto frázi možná slýcháte čím dál častěji. Snadno se to řekne, ale už hůře se taková snaha převádí do konkrétních kroků.

Můžeme začít pojmenováním našich pozitivních a negativních vlastností a návyků. Čeho si na sobě vážím? Jakých zlozvyků bych se rád zbavil? Pojmenovaná přání lze naplňovat třeba pomocí osobních rituálů („Každé ráno si zacvičím.“), stejně jako jimi lze sebepoznání prohlubovat (např. pravidelným psaním deníku). Nezapomeňme však na to, že základem je přijímat sebe samé i s těmi nedokonalostmi, které si přejeme změnit. Osobní rituál může být i to, že si večer vyvětráme, zapálíme svíčku a před spaním si budeme číst, protože chceme, aby se nám dobře spalo. Nebo to může být sepsání dvou cílů každé ráno, kterých si přejeme během dne dosáhnout, a večer vyhodnotíme, jak nám to šlo. Malými krůčky, které budeme dělat se záměrem věnovat si čas, postupně dojdeme ke schopnosti dívat se na svět i na sebe podle vlastních představ. Vybudovat si sám k sobě zdravý vztah, naučit se důvěřovat si, nacházet krásu nejen okolo sebe, ale i v sobě samých.

Rozvíjet charakter

Péče o vzájemné vztahy

Způsob, jakým se vztahujeme k druhým, je odrazem našeho respektu a lásky k sobě samým. Pečujme proto o vztahy s našimi blízkými i o náš vztah ke všem lidem dobré vůle nejen kvůli nim, ale i kvůli sobě. Pěstujme v oddíle atmosféru vzájemné důvěry a naslouchejme si. Pomoci mohou různé aktivity a rituály, jako je pád důvěry nebo kolečko vděčnosti. Přistupujme ke konfliktům ve skupině s upřímnou snahou vyřešit nastalý problém a narovnat vztahy, které jím byly narušeny.

Odborky: Chůvák, Zdravotník

Reflexe a rozvoj hodnot

Základním stavebním kamenem naší identity a duchovního rozvoje je hodnotový žebříček, který si v průběhu života formujeme. Jelikož tento proces není nikdy u konce, můžeme alespoň jeho část prožít společně s holkami a kluky v oddíle. Vytvořme si společně svou vlastní mapu hodnot – ať už pomyslně tím, jaké chování a ctnosti v oddíle podporujeme, či přímo na papíře, a mluvme spolu o tom, proč jsou pro nás dané hodnoty důležité, jak ovlivňují náš život.

Čtěme společně příběhy, jejichž hrdinové jsou pro nás ztělesněním důležitých pozitivních hodnot a pomozme tak i skautům a skautkám k nim najít vztah, osvojit si je. V průběhu čtení či na jeho konci příběh reflektujme a pokládejme si otázky – Co bylo pro hrdiny a hrdinky příběhu důležité? Co museli pro dosažení svého cíle obětovat? Spojili jste si příběh s nějakou zkušeností z vlastního života? Zachovali byste se v podobné situaci jinak? Diskutujme společně o tom, jak na nás příběh působil, jaké otázky čtení vyvolávalo a pojmenovávejme tak naše vidění světa – ať už společné, či v něčem rozdílné. Porozumíme tak lépe jeden druhému, i sami sobě.

Odborky: Občan, Čtenář, Poutník za pravdou

Poznávání krás přírody

Už jste slyšeli o Wood Wide Webu neboli o podzemní síti propojující všechny stromy v lese, díky které zdravé stromy předávají živiny stromům malým nebo nemocným? Nebo o posvátné geometrii rostlin a o tom, že labutě si hledají celoživotní partnery a že mohou ze stesku po něm zemřít? Příroda skýtá nespočet tajemství, jejichž odhalování nás zkrátka vede k tomu si jí vážit. Proto vyrážíme do přírody – abychom to všechno viděli na vlastní oči.

Pozorujme v noci společně hvězdy a vykládejme si o jejich mytologii, pěstujme bylinky, společně je pozorujme a starejme se o ně. Seznámení se s přírodou a pochopení toho, jak funguje, mění také způsob, jak se k ní chováme nebo jak se při pobytu v ní cítíme. Schopnost dary přírody ocenit a užívat si jich, patří k našemu duchovnímu rozvoji stejně jako úcta k sobě samým.

Odborky: Ekolog, Hvězdář, Chovatel a pěstitel, Krajinář, Strážce přírody

O autorech

Skautuje v oddíle vlčat a skautů v Brně, jehož vedení
Umělecká duše milující dobrodružství a společnost p