Téma: rozcestník

Kde čerpat další motivaci?

Motivace ve výchově

Respektovat a být respektován

Kniha důsledně rozebírá souvislosti mezi tím, jak s dětmi zacházíme, a tím, co z nich jednou vyroste. Učí nás efektivní komunikaci, společnému nastavování hranic, ale také nahrazení odměn a trestů skrze principy přirozeného důsledku. Chcete-li se v práci s dětmi posunout směrem k vnitřní motivaci a nevíte, jak přesně toho dosáhnout, bohaté zkušenosti a rady zachycené na jejích stránkách by vám snad mohly pomoci. (Kopřivovi, Nováčková a Nevolová, Spirála, 2005–2017)

Motivace v týmu

Pohon

Potýkáte-li se s vedením týmu a motivací lidí v něm, možná se vám budou hodit některé znalosti, které sesbíral z psychologických výzkumů do svého bestselleru Daniel Pink. Ukazuje nám totiž, že naše zažité představy se mohou často rozcházet se skutečným fungováním psychiky. (Daniel Pink, Anag, 2011)

The Puzzle of Motivation

Ochutnávkou myšlenek Dana Pinka vám též může být jeho video na TEDu, které patří k těm vůbec nejvíce sledovaným: ted.com/talks/dan_pink_on_motivation

Motivace sebe sama

Konec prokrastinace

Kdo chce zapalovat, musí sám hořet, říká se. A tak dobrým východiskem pro práci s motivací druhých je mít aspoň trochu zameteno před vlastním prahem. Má-li vaše vlastní motivace a vůle k práci kolísavou úroveň (třeba v podobě odkládání povinností známého jako prokrastinace), tahle malá a stylová knížečka vám pomůže rozkrýt, proč některé strategie řízení sebe sama zpravidla fungují lépe než ty druhé…  (Petr Ludwig, Melvil, 2013)

Hlubší porozumění

Motivace chování

Pokud vás už nebaví populárně naučná literatura a chcete sáhnout po něčem hlubším, tento titul známého českého psychologa může posloužit jako obsáhlý průvodce. Na 600 stránkách rozebírá, co vlastně všechno o fungování motivace víme, jak se motivační systémy v člověku vyvíjí a jaké teorie nám pomáhají jim porozumět. To vše celkem srozumitelným způsobem, z něhož si i laik odnese mnoho nových poznatků. (Milan Nakonečný, Triton, 2014)

Články ze Skautingu

K čemu jsou dobré hrací peníze?

Kolik oddílových dolarů dostali vaši skauti za minulý měsíc? A kolik zlaťáků potřeboval vítězný tým na posledním táboře, aby vyhrál táborovou hru? Článek podrobně rozebírá fenomén hracích peněz, zamýšlí se nad jejich výchovným rozměrem a hledá cestu, jak s motivem peněz v oddíle pracovat způsobem, který bude založen na vnitřní motivaci a odrážet skautské hodnoty. (Tom Čakloš, Skauting, únor 2016)

Motivační čtení

A co když místo naučných knih a metodik potřebujete spíš něco, co nakopne k činnosti vás samotné? Dali jsme v redakci dohromady pár titulů, které pro nás někdy byly nebo pořád jsou motivující, třeba natolik, že by mohly povzbudit do práce i ostatní:

• Marek Orko Vácha: Nevyžádané rady mládeži
  • Kathryn Stockett: Černobílý svět
  • Robert Baden-Powell: Skauting pro chlapce
  • Steven Pressfield: Profesionální přístup
  • Jaroslav Foglar: Hoši od Bobří řeky
  • Miloslav Nevrlý: Karpatské hry

Pořád vám chybí motivace?

Potom asi nelze poradit lépe, než abyste vyrazili na nějaký kurz! Jejich přehled najdete na krizovatka.skaut.cz/vzdelavaci-akce.