Téma: anketa

Jak se vám ve středisku daří skloubit pomoc roverů v oddíle s jejich aktivitami v roverském kmeni?

Foto: Anna Bělková

Chrasťa, stř. Hraničář, Jirkov

Většina oddílů v našem malém středisku je vedena členy kmene Šťastná 13. Je tedy potom dosti složité domluvit společně kmenové schůzky, natož nějaké výpravy. Schůzky se snažíme mít jednou za čtrnáct dní v pátek, takže nikdy nejsme kompletní, ale lepší než nic. Akcí je u nás poskrovnu, ale vždy stojí za to. Jsme skvělá parta, která si dobře rozumí a na akcích někdy vypadáme víc jako děti než naši svěřenci v oddílech. A i když se třeba nevidíme víc jak měsíc, díky společnému chatu na sociálních sítích, které denně spamujeme zprávami, jsme stále v kontaktu.

Makča, stř. Křtiny

Řekl bych, že velice dobře. Být zapojen aktivně do činností střediska, a nejen u kmene, je dokonce podmínkou členství v kmeni. Kmen nabízí roverům a rangers možnosti různého vyžití, které máme od střediska z části dotovány. Vyžitím zde myslím různé expedice, víkendovky nebo třeba mezinárodní akce a mohl bych jmenovat dál. Dle vytíženosti, mládí, zkušeností pak jednotliví členové zastávají střediskové a oddílové funkce a dále dostávají skrze kmen různé úkoly, které byly kmenu svěřeny střediskem (garantování expedice, organizace akcí pro středisko, nákup vybavení, vedení stavěčky apod.). Všechny tyto úkoly si v kmeni rozdělujeme demokraticky, volbou nás všech.

Ifka, stř. KompasBrno

Náš střediskový kmen tvoří z větší části aktivní družinoví vedoucí, klíčové je tedy zejména myslet na to, aby se akce nepřekrývaly, už při tvoření plánu akcí – nejprve vytvoříme střediskový plán, který doplníme akcemi roverského kmene, a pak až oddílovými. Dalším vyzkoušeným trikem je vyčlenit pro roverský program nějaký blok přímo na akci s dětmi.

Cvrček, stř. ČeskýLev Chomutov

Členové našeho kmene vedou nebo pomáhají u družin napříč celým střediskem. Zároveň jsou členy oddílové rady v oddílu, pod který spadáme. Skloubit tak střediskové, oddílové a akce jednotlivých družin je opravdu oříšek. Samy schůzky problém nejsou, ty se nekryjí, ale u akcí se musí každý rover rozhodnout sám, co je pro něj priorita. Samozřejmě záleží také na tom, zda je na akci potřeba a jestli jej oddílový vedoucí s rovery pustí.

Plamy, stř. Říp Roudnice nad Labem

Já si myslím, že u nás je ta vyváženost opravdu dost vidět. Skoro celý kmen pracuje u oddílu a zároveň stíhají všechny akce, které připravím nebo vymyslím. Samozřejmě, že se někdy stane, že se některé akce překrývají, ale tomu se v tom počtu akcí, které za rok máme prostě nejde vyhnout.

Šmudla, stř. Říp Roudnice nad Labem

Spousta našich roverů, kteří jsou aktivní, jsou skoro až na roztrhání, protože v oddíle a středisku toho dělají tolik, že nevědí co dřív. Na druhou stranu máme i rovery, kteří nejsou moc aktivní a kdykoli je chceme nějak zapojit, oni odmítnou, že toho mají moc, tudíž se toho chytí ti aktivní, aby se to udělalo. Jenže aktivním na to začínají docházet síly. Jakmile se jedná o akci, kterou neaktivní nemusejí připravovat, tak tam jedou, ale nepodílejí se na přípravě. Takže respekt všem aktivním, že to i přes ten nátlak zvládají.