Téma: rozcestník

A co když?

Vedení oddílové či střediskové rady s sebou nese řadu prekérních situací. Jak se na ně lépe připravit shrnuje náš rozcestník
Foto: Čmelák

Delegování. Jak dávat úkoly? A jak se v nich neutopit?

Minutový manažer aneb Pochopte svůj problém

Někteří vedoucí stále trpí nedostatkem času, zatímco zbytek týmu trpí nedostatkem práce. Jak z toho ven? Odpovědnost je třeba vrátit ostatním. Kraťoučký příběh a zásadní každodenní návyk. (Kenneth Blanchard, 1996)

Porady. Chceme je vést efektivně? Chceme je vůbec dělat?

Vedení porad

Útlá a mimořádně přínosná příručka o dělání dobrých porad a vypuštění všeho, co na porady vůbec nepatří. Nabízí důkladné principy a studnici zkušeností k tomu, jak dosáhnout maximálního výsledku s minimem lidí, času a energie. (Jiří Plamínek, 2012)

Motivace. Chybí lidem nadšení pro práci? Co děláme špatně?

Pohon

Vnější motivace neobstojí, potřebujeme podpořit tu vnitřní. Jak na to? Lidé potřebují autonomii, příležitosti k růstu a zejména pocit, že má jejich práce smysl. Jak to dělají úspěšné organizace a jak takové podmínky vytvořit v oddíle přibližují příběhy i poznatky výzkumu. (Daniel Pink, 2011)

Komunikace. Hádáme se? Neumíme si dát zpětnou vazbu?

Nenásilná komunikace

Zbytečným sporům a nedorozuměním lze předcházet, umíme-li druhému říct, co skutečně potřebujeme, a naslouchat potřebám, které sděluje on nám. Místo bouřlivých emocí se pak můžeme soustředit na řešení problému. (Marshall Rosenberg, 2013)

Styl vedení. Jak zacházet s lidmi v různých situacích?

Vedení lidí a strategie v nejistých dobách

Manažerské příručky překypují teoriemi, které z nich však stojí za to následovat? Jak v praxi zvolit styl vedení a jak zaučit nové lidi v týmu? Přivítejte asi nejlepší příručku managementu do dnešních dní. (Sláva Kubátová a kolektiv, 2012)

Změna. Můžeme pohnout ledem? Jak proměnit fungování týmu?

Srdce změny

Rádi byste v oddíle něco změnili, ale oddíl je vůči změně dokonale rezistentní? Nejspíš vaši lidé změně neuvěřili a nepřijali ji. Kniha nabízí osmifázový model řízení změny, který vám může pomoci jít svému týmu naproti. (John Kotter, 2003)

Bonus navíc. Dva dřívější články. Jak zapojit dospívající?

Příliš mnoho roverů na táboře

Reportáž oddílu, který se rozhodl netradičně naložit s rostoucími rovery, svěřit jim tábor a rozdělit práci mezi mladšími a staršími členy vedení. (Skauting, duben 2015, casopisy.skaut.cz/skauting/689#p6)

Malý velký vedoucí

Sbírka dopisů nejisté rádkyně, doplněná vodítky, co můžeme udělat pro hladký přechod skautů a skautek mezi rádce a do vedení oddílu. (Skauting, červen 2017, casopisy.skaut.cz/skauting/843#p23)