Téma: instant

Hvězdy vyprávějí

Pozorování zimní oblohy v teple klubovny
Foto: Petr Kalousek

Zimní měsíce jsou obdobím dlouhých nocí, za nichž máme nejlepší možnost pozorovat krásná zimní souhvězdí. Pohled na noční oblohu zároveň vybízí k přemýšlení o nás lidech tady dole. Využijte tuto aktivitu k probuzení zájmu svých roverů o noční rozjímání pod hvězdnou oblohou.

Cíl:motivovat účastníky k pozorování noční oblohy, rozvíjet schopnost vnímat její krásu, zamyslet se nad tím, jak naše porozumění noční obloze odráží nás samotné
Účastníci:skupina roverů a rangers o 5–10 lidech
Délka:cca 1–1,5 hodiny
Prostředí:větší, dobře zatemněná místnost, ideálně s možností si lehnout
Materiál:tvrdé papíry A4 a A3, namnožené materiály k souhvězdím, svíčka se stojanem, děrovačka

Motivace

Pomocí vesmírného projektoru promítněte na strop skupinu hvězd. Pro někoho jsou to jen tečky, někdo si jich za celý život ani pořádně nevšimne, mnoho lidí na obloze ale vidí příběhy, které k nám každý večer promlouvají. Odvyprávějte nějaký méně známý příběh (např. Příběh zakázané lásky z webu epochtimes). Vyzvěte ostatní, aby se i oni vypravili do světa bájí a připravili příběh o nějaké části noční oblohy. Zůstaňte v klidné atmosféře, pracovat můžete u svíček.

Vesmírný projektor

Promítačkou bude papír A3 stočený do co nejširšího válce a v něm umístěná svíčka (nezapomeňte na nehořlavý podklad). Kartu souhvězdí vyrobíte tak, že do papíru A4 děrovačkou „vystříháte“ jednotlivé hvězdy daného souhvězdí. Vyzkoušejte promítačku v místnosti, kde se bude aktivita odehrávat – pokud je promítnuté souhvězdí příliš malé, lze jej zvětšit tím, že válec o kousek snížíme.

Realizace

Úkolem každého jednotlivce je představit „svoje“ souhvězdí ostatním – vyrobit kartu, s jejíž pomocí později souhvězdí promítne na strop a bude ostatním vyprávět jeho příběh. Když jsou karty hotové, pohodlně se uložte kolem projektoru. Vyzvěte dobrovolníka, aby začal se svým příběhem, a poté navažte dalším. Pokud máte dostatek místa, využijte více promítaček.

Po odvyprávění vám budou v hlavě znít dávné příběhy a zářit nebe nad hlavou. Pokračujte v diskuzi o tom, co na hvězdné obloze hledáme a proč. Možné otázky:

  • Které souhvězdí máte nejraději? Pojí se k němu nějaký váš osobní příběh?
  • Proč se souhvězdí jmenují tak, jak se jmenují? Co hledali na obloze lidé, kteří je pojmenovali?
  • Měli jiní lidé, na jiném místě, v jiné době jiné představy o hvězdné obloze?
  • Jak byste souhvězdí pojmenovali vy? Co byste na obloze hledali?
  • Existuje nějaký důvod pro to, že vesmír vypadá tak, jak vypadá?

Aktivitu je vhodné zařadit jako poslední část schůzky/dne a nechat doznít dle nálady. Pokud je jasné nebe, můžeme společně zakončit krátkou procházkou a pozorováním oblohy. V místnosti lze ukončit večerkou.

Doporučená souhvězdí: Velká medvědice, Malá medvědice, Kasiopea a Cefeus, Severní koruna, Herkules a Drak a Lev, Labuť, Orel, Býk, Orion, Perseus a Pegas, Blíženci.

Materiály

Naleznete v tomto dokumentu: http://bit.ly/2kBe44Q

Tuto aktivitu vyzkoušeli roveři z Říčan. O své postřehy z realizace se s námi podělila Bageta Ellie.

Zkušenosti z realizace

„Je dobré mít v záloze připravenou baterku, když selže svíčka (více svíček ruší projekci) jako zdroj světla. Projektor s ní musí být nízký a postaven hodně vysoko. Díry v papíru jako hvězdy jsou vidět lépe, když jsou větší. Hodí se přikusovat nebo popíjet něco dobrého na zub. Aktivita je moc fajn, všichni jsme si ji užili. Myslím, že s dobrým obalem je super i pro mladší věkové kategorie.“

O autorech

Rover z Vysočiny, instruktor kurzů Svatoplukovy pruty a Ro