Téma: gejzír

Hry na porady

Možná si říkáte, že porady jsou už samy o sobě dost dlouhé. Proč na jejich program ještě zařazovat hry? Aktivity, které zde uvádíme, poradu vůbec nemusí prodloužit, naopak jimi můžete zvýšit její efektivitu!
Foto: Lukáš Kozel – Luko

Občas je těžké si najít čas pro neformální setkávání s vedoucími, se kterými se scházíme na poradách. Pro utužení stávajících i navazování nových vztahů je však důležité, aby společná odpovědnost nebyla tím jediným, co nás s ostatními pojí. I malá chvilka na poradě věnovaná našim vztahům může mít velký efekt. Zařazení her na porady má ale i další výhody: můžeme díky nim nastartovat mozkové závity nebo nám osvěží pozornost při dlouhém přemýšlení. Než se tedy rozhodnete, po jakém typu hry sáhnout, nejdříve se zamyslete, čeho jejím zařazením chcete dosáhnout. 

Uveďte poradu pohybem

Sázka na jistotu je zařadit na začátek porady rychlou pohybovku, která vám pomůže hodit za hlavu starosti všedního shonu. Může jít o netradiční honičku (zachraňování zamrzlých vedoucích tím, že jim řekneme něco hezkého o nich), společný úkol (postavte stůl vzhůru nohama na strop a usaďte k němu jednoho z vás na židli) nebo některou z rozcviček, které se používají v improvizačním divadle (všichni chodí po místnosti v určitém rytmu a snaží se zaplňovat prostor, rychlost se mění a určité pokyny, například tlesknutí znamenají určitý pohyb, třeba výskok). Aktivita by měla být vždycky co nejkratší a v pozitivním duchu. Může jít i o netradiční formu pozdravu hříčkou (v rámci rovnoměrného zaplňování místnosti se postupně na všechny usmějte a následně jim podejte levou ruku na pozdrav).

Foto: Petr Čížek – Pešl

Sdílejte spolu něco o sobě

Na poradách se často potkáváme s lidmi, se kterými si máme hodně co říct i mimo samotné téma porady. Pro zefektivnění porady se může vyplatit zařadit na začátek řízené sdílení, díky kterému tuto potřebu alespoň trochu naplníme. V menším počtu lze každému po kolečku dát na úvod prostor promluvit na nějaké téma (3 minuty a dost – každý má tři minuty na to, aby řekl, co se v poslední době událo v jeho osobním životě nebo případně v jeho oddílu / družině). Rychlejší variantou i pro větší kolektivy může být zapojení obrázkových karet typu Dixit (každý si může vybrat kartu se svým pocitem a sdílet své dnešní potřeby). Propojením s trochou pohybu můžeme dosáhnout dvou cílů najednou (třeba chodíme po místnosti s papírem na zádech a tenkou fixou v ruce, píšeme si navzájem něco pěkného).

Rozpalte mozkové buňky

Pokud se s ostatními členy porady vídáte častěji a zároveň vás neláká představa zvednout se od stolu, je možné zařadit nějakou rychlovku na nastartování mozkových závitů. Ať už využijete nějaký kvíz, či klasickou hru „Město, jméno, zvíře…“, určitě se vyplatí zařadit vtipnější nebo zajímavější otázky či zadání (každý o sobě napíše jednu informaci a pak je postupně losujete a hádáte, která patří ke komu). Úspěch mohou mít také krátké společenské hry, ideálně přizpůsobené na míru vaší skupině (pexeso s obrázky druhého oddílu).

Foto: Lukáš Kozel – Luko

Dejte si oraz v průběhu porady

U delších porad se může vyplatit naplánovat si hříčku v průběhu. Vzhledem k tomu, že na poradě budete pravděpodobně sedět na místě, není na škodu zařadit krátkou běhačku (každý si tajně určí svůj cíl a po odstartování ho musí za 2 minuty co nejvíckrát oběhnout). Může zabrat i krátký úkol, který rychle všechny zvedne ze židlí (napijte se ve vzduchu tak, že vás bude někdo držet nad zemí).

Přirozeněji působí zapojení hudby a zadání, jakým způsobem ji má kdo vnímat a reagovat na ni (stoupnete si do volného prostoru a snažíte se se zavřenýma očima reagovat na hudbu a její změny). Hudbu, nebo spíše rytmus, můžete také sami tvořit – v kroužku nebo i kolem stolu můžete tleskat ve stejném rytmu a nebo si posílat energii formou pohybů (Zkuste zadat do YouTube: Mambo Jambo, Heja hají, Tagadá Čin-čin).

Co se děje v průběhu?

Zařadit na poradu hru do pozadí se asi neodváží jen tak někdo. Samotné přinesení jídla či uspořádání porady formou pikniku však může být příjemným doplněním, které vytváří dobrou atmosféru po celou dobu porady.

V průběhu porady však může také vznikat umělecké dílo, které si na závěr porady vystavíte nebo přečtete (koluje papír s obrázkem, kam může každý dokreslit jen něco jedním tahem, nebo s příběhem, do kterého se dopisuje slovo).

Zábavné může být také sledování konkrétní věci, která se na poradě bude dít (pokaždé když uslyšíte slovo vedoucí, musíte se napít) a možná by vás napadlo i jiné zpestření, které by chod porady nenarušilo příliš. 

U zavádění těchto aktivit do pozadí ale opravdu počítejte s rizikem, že mohou poradu narušit více, než by se vám hodilo, a buďte na to připravení.

Foto: Lukáš Kozel – Luko

Vidíte se jen on-line? Nevadí

V posledním roce vzrostlo také množství on-line porad, které mají svá specifika i co se týče zařazení her. I v on-line prostředí lze zařadit kraťoučké pohybové aktivity, které plní každý sám u své obrazovky (doneste k obrazovce něco zeleného / co začíná na A /…). Dozvědět se zajímavosti o zúčastněných pak můžete například pomocí štafety otázek, při čemž každý má za úkol vyvolat někoho, kdo ještě nemluvil, a zeptat se ho na cokoliv, co ho zajímá. 

Existuje také množství internetových serverů, kde je možné spustit kreativní hru na rozpálení mozkových buněk (hádejte, kdo co kreslí, na webové stránce Skribbl.io).

Odejděte s úsměvem

Mnoho porad končí tím, že jsou všichni rádi, že už můžou jít domů, nebo se maximálně jde do hospody na kofolu. Na konec porady ale můžete zařadit i aktivitu, která dodá celému závěru tu správnou atmosféru (postavte před klubovnou sněhuláka, dejte si koulovačku či polštářovku, …).

Veselá aktivita před odchodem se může odehrát ještě u samotného stolu. Pamatujete si na hru inzeráty – posílání papírků dokola a doplňování odpovědí na „kdo, co, s kým, proč, jak“ a následné čtení výsledků? Divili byste se, jaké hlody jsou schopni vedoucí po poradě vymyslet. Můžete si také dát klasickou reflexi vašich pocitů z porady a po kolečku si vyslechnout jedno slovo nakonec od každého účastníka. Tečku před odchodem zajistí i pokřik ohlašující slavnostní konec porady.

O autorech

Redaktorka časopisu Skauting a zástupkyně vedoucího brn