Téma: rozhovor

Dětem se časopisy líbí

O rozsáhlém průzkumu a vývoji skautských časopisů s šéfredaktorem Světýlka a Skauta Zdeňkem Chvalem

Na jaře proběhl velký průzkum skautských časopisů, zjistili jste z něj něco zajímavého? 

Výzkum přinesl mnoho zajímavých postřehů, třeba o oblibě jednotlivých rubrik, a dal tak podnět k úpravám či změnám.

Časopis Skaut je určen pro čtení doma a pro inspiraci, kterou může rádce přinést do družiny. Světýlko ale předpokládá zapojení do činnosti oddílu a mysleli jsme si, že se tak alespoň trochu děje. Překvapující zjištění výzkumu tedy bylo, že z pohledu dětí se časopisy na schůzkách nevyužívají vůbec. Přitom třem čtvrtinám vedoucích prý časopisy v programu pomáhají. Což mi přijde trochu jako rozpor. Je možné, že se vedoucí časopisem inspirují, a to pak bez návaznosti na zdroj přenáší do programu oddílu, rozhodně je ale škoda, že se s nimi nepracuje i přímo.

Dle mého názoru je úplně nejzajímavější zjištění, že třetina dětí by chtěla, aby se časopisy na schůzkách využívaly více, a ještě zajímavější je, že totéž chce polovina vedoucích. Tedy významná část dětí i vedoucích chce časopisy používat, ale neděje se tak.

Čím si to vysvětluješ?

Myslím si, že práce s časopisy není úplně jednoduchá a vyžaduje určitou aktivitu navíc. Nestačí časopis jen vzít a přinést na schůzku, je třeba věnovat čas přípravě. A vedoucí nemají sílu, možná čas a potom už ani chuť se časopisům věnovat.

Odbor vlčat a světlušek vydal před prázdninami k červnovému číslu Světýlka dvoustranu námětů, jak s časopisem pracovat. Podle ohlasů doufám, že tato iniciativa bude pokračovat a že používání Světýlka bude pro vedoucí jednodušší. Přejeme si, aby časopisy, zejména tedy Světýlko, práci vedoucímu ulehčovaly.

Když tedy tvoříte třeba právě Světýlko, tak na straně oddílů a vedoucích předpokládáte, že s ním budou pracovat na schůzkách?

Světýlko je určené zejména pro aktivní tvoření. Myslím si, že z pohledu použitelnosti časopisu nezáleží na tom, zda vlče či světluška otevře časopis doma s rodiči nebo na schůzce. Pokud ale vedoucí přijme Světýlko za své, může mu s programem schůzky nebo výpravy významně pomoci. Přináší náměty a aktivity vedoucí k plnění stezky, vlčků a světýlek nebo pomáhá s přípravou na závod vlčat a světlušek.

Abych odpověděl na otázku, na straně oddílů na základě posledního výzkumu už nic nepředpokládáme. Jsme pouze velmi rádi, pokud se do redakce dostane zpráva o tom, že někomu Světýlko pomáhá v jeho činnosti s dětmi. Případně zpráva, v čem by se mělo Světýlko zlepšit, aby pomáhalo více.

Obecně však do redakce skoro žádné odezvy nechodí. Jen sem tam, když šlápneme trochu vedle nebo do choulostivějšího tématu, jako například v posledním červnovém Světýlku v komiksu o Janu Husovi…

Vedoucí v oddílech možná někdy nedovedou děti pro časopisy zaujmout. Co bys jim doporučil, aby je dokázali motivovat?

Z výzkumu vyplývá, že se časopisy dětem líbí. Myslím si tedy, že vedoucí děti pro časopisy nějak zvláštně zaujmout nemusí. Mělo by stačit s nimi začít pracovat a k tomu může posloužit zmíněný manuál.

Vlčata a světlušky budou určitě nadšené, když ve Světýlku uvidí své dílko z vyhlášené soutěže. A to zatím není příliš těžké, obrázky ze soutěží otiskujeme skoro všechny. Je možné představit svůj oddíl či jenom poslat pěknou fotku z výpravy. Dětem přidá na „důležitosti“, když se uvidí v časopise, který chodí všem vlčatům a světluškám v republice!

Myslíš, že s časopisem Skaut je to podobně jednoduché?

U Skauta bych řekl, že může být lákavé se zúčastnit mezidružinové soutěže a poměřit tak síly s ostatními. V zářijovém čísle startuje soutěž MISE Svojsíkův závod. Ta láká účastníky mimo jiné na účast v celostátním kole Svojsíkáče, sice mimo závod, ale celostátní kolo vždy představuje velký zážitek, který stojí za to! (Více o soutěži na straně 40, pozn. red.)

Obecně ale určitě platí – jako u všeho, co se v oddíle děje – že když děti cítí z vedoucího pro něco nadšení, je to nakažlivé.

Jak vůbec udělat časopis pro dnešní mládež atraktivní? Je v tomhle těžké čelit konkurenci internetu či mobilních her?

Pokud se opět opřu o výzkum, vyplývá z něj, že si děti časopis čtou (u menších třeba prohlížejí) rádi. Předpokládám, že skauty zajímají i témata, která se skautingu týkají, odborky, stezky, hry, tipy na aktivity s družinou atd., tím pádem máme před konkurencí jistou výhodu.

Nemyslím si, že internet je velkou konkurencí skautských časopisů, ten spíše konkuruje potkávání kamarádů „naživo“. 

Jsou třeba nějaké osvědčené postupy nebo tipy, které bys mohl vedoucím pro práci s časopisy doporučit?

Nevím, jestli to vůbec zmiňovat, ale stále sháníme fotky z oddílů – stačí poslat jednu či dvě fotky se zajímavou činností, napsat pár řádek na vysvětlenou a časopisu pomůžete plnit jeden z cílů a členové vašeho oddílu se uvidí na jeho stránkách. Teď v září navíc představujeme Kobylky z oddílu Ála Chaos v Teplicích, nechce být příští družinou ta vaše?

Přestože jsme ji již chtěli mnohokrát zrušit, na základě výzkumu komiksová detektivka stále zůstává. Přineste si na schůzku všichni časopis. Dopředu vyhlaste, že na detektivku nesmí předem nikdo ani kouknout. Tři, dva, jedna, teď: Kdo přijde na pointu jako první? Udělejte z toho pravidlo na každé první schůzce, kdy vyjde časopis. Kdo časopis nepřinese, má smůlu… nebo ho nechá kamarád z družiny koukat přes rameno?

I v novém ročníku zůstává rubrika film, která se skautským tématům vzdaluje zdánlivě nejvíce. Proč ale nezařadit promítání filmu a nezaměřit se na box k zamyšlení na konci rubriky – tentokrát se věnuje porušování lidských práv. Univerzálním nápadem k využití této rubriky nebo jakéhokoliv jiného filmu může být provázání se skautským zákonem. Zadejte dětem, ať sledují hlavní postavu a všímají si, kolikrát se protivila vybranému bodu zákona, nebo naopak kdy s ním byla v souladu…

Ve Světýlku a občas i Skautu se stále drží různé povídky a příběhy na pokračování, zatímco z jiných dětských časopisů psané příběhy pomalu mizí. Přestávají mít dnešní děti opravdu o čtení zájem?

Na letošním táboře jsem viděl hodně knih pro nejrůznější věk, myslím si, že čtení má a bude mít pořád své místo. Příběhy na pokračování ale v časopisech již nejsou. Při dvouměsíční periodicitě to nemá efekt, dva měsíce čtenář na pokračování čekat nevydrží…

Když se podíváš do budoucna, třeba 10 let dopředu, myslíš, že budou časopisy jako Světýlko a Skaut pořád vycházet tištěně?

Jsem si jistý, že u časopisů jako Světýlko je papírová podoba nenahraditelná. Ježděním prstem po displeji pastelka nahradit nejde. Časopisům jako Skaut, které jsou jen na čtení, ale moc šancí na papírovou budoucnost nedávám.

Rozhovor vedl Tom.

Praktické tipy pro práci s aktuálním Světýlkem a Skautem najdete na straně 40.

Zdeněk Chval

Posledních jedenáct let vede časopis Skaut, od roku 2009 navíc i časopis Světýlko. Ve volném čase se věnuje své pětileté dceři, účastní se akcí oddílu rodinného skautingu, domovského oddílu Vločka Plzeň a opravuje starý rodinný dům, kde bude mít mimo jiné zázemí i nově zakládaný skautský oddíl. Je vůdcem plzeňského střediska Stopa, instruktorem ČK Tokaheya a rádcovského kurzu PRAK.

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk