Téma: literatura

Recenze: Světový skauting

Když v roce 2012 dokončil Eduard Vallory sociologickou studii o fenoménu skautského hnutí, rozhodl se zprostředkovat její poselství také knižně. Dílo, které výborně navazuje na 250 miliónů skautů od László Nagyho, se nyní dočkalo českého překladu.

 Aby se mohl autor věnovat dopadům skautingu na dnešní svět a tomu, jak jej může do budoucna ovlivnit, pustil se na začátku do analýzy skautské historie a toho, co dělá skauting skautingem.

 Každou událost vztahuje k aktuálnímu dění ve světě, názorně ukazuje, jak se měnil pohled B-Pho nebo s čím se museli skauti utkat, než se hnutí plně etablovalo. Celá kniha je navíc přehledně doplněna grafy, tabulkami a grafikou, které dokreslují jednotlivé kusy informací.

Hodně mě oslovilo, jak Vallory při hledání jádra toho, co je skauting, bourá mnohé zažité stereotypy a tradice. Moc mě bavila část o světové historii v dobách, kdy se jí neúčastnil Junák – je podle mého důležité chápat, co se v té době ve WOSM a WAGGGS dělo, protože to do velké míry ovlivňuje podobu organizací, kterých jsme dnes členy. Výborně mi pak přijde zpracovaná část o slibu a zákonu nebo skautské metodě, oproti tomu mě ale malinko zklamala poslední část o globální výchově, ve které již nepadá nic objevného…

 Pokud vás láká přečíst si něco o světové historii skautingu v souvislostech, pochopit, jak se vyvíjel pohled našeho zakladatele na jeho dítko, zjistit, co má skauting společného se Společností národů či Mariou Montessori, podívat se novou optikou na to, jak může skauting vychovávat; ptáte se, jak to, že skauting funguje tak dlouho a v tolika zemích, nebo prostě jen hledáte zajímavou knížku o skautském hnutí, určitě nesáhnete vedle.

Eduard Vallory: Světový skauting – výchova ke globálnímu občanství. (2016, Junák)