Téma: výchova

Foto: Jakub "Ozzi" Kozák

Sestavila Anička.

Vznikla facebooková skupina SkautFórum

Pilotní provoz byl spuštěn již v březnu a doplňuje fungování facebookové stránky SkautInfo. Cílem skupiny je nabídnout aktivním činovníkům a činovnicím prostor pro informování se, sdílení inspirace a diskuzi ohledně témat, která řeší při vedení oddílů či jiných činnostech v organizaci. Denně se zde objevují zajímavé příspěvky od hledání inspirace na program pro roverský tábor přes sdílení materiálu všeho druhu až po diskuze nad vznikem skautské kuchařky. Do skupiny se můžete přidat zde: facebook.com/groups/skautforum/

Jak pracovat s potřebami a pocity?

Na webu Nenásilné komunikace v ČR najdete zajímavý článek s technikami pro práci s potřebami a pocity a také kartičky pocitů a potřeb ke stažení. Tento nástroj může být velmi užitečný při práci s reflexí zážitků a zkušeností, ale i při řešení konfliktů v oddíle či v týmu. Pokud hledáte cestu, jak děti vést k uvědomování si a pojmenovávání vlastních pocitů a potřeb v různých situacích, tyto kartičky vám mohou být dobrým pomocníkem.

Dnešní děti nechodí samy ven

Kolik prostoru dáváme dětem v oddílech na to, aby trávily venku se svými vrstevníky čas hrou a objevováním bez naplánovaných aktivit a bez přítomnosti nás dospělých? O tom, proč je dětská hra venku o samotě či s partou kamarádů bez dohledu dospělých tak důležitá, mluví v rozhovoru pro web Rodiče vítáni Jan Kršňák. Zajímavým zdrojem inspirace zejména pro práci s vlčaty, světluškami a mladšími skauty a skautkami může být i web svobodnahra.cz, který nabízí mnoho nápadů pro hru venku.

Bývalá vedoucí oddílu skautů a skautek v Novém Městě