Téma: středisko

Umíte opravdu podpořit?

Jak mít kolem sebe motivované lidi
Foto: fotohavlin.cz

Dlouhodobě mluvíme o tom, jak funguje „Cyklus skautského dobrovolníka“. Fáze podpory našich dobrovolníků je časově nejdelším a také nejnáročnějším obdobím z tohoto cyklu. Otázkou zde je, zda je naše podpora správná, jestli se nám naše „investice podpory“ vrací v lepší spolupráci se spokojenými lidmi.

Jak začít?

Pojďme se tedy podívat, jak můžeme spolupracovníky podporovat v jejich činnosti. Představíme vám možnosti, které můžete využít dle svého uvážení a dle svých konkrétních lidí.

Základem je začít sám u sebe. Budete-li vy sami dostatečně motivováni a budete svou práci ve středisku dělat s chutí a nadšením, velmi snadno energii přenesete i na ostatní, kteří půjdou s vámi.

Kromě toho pro ostatní můžete udělat to nejdůležitější, pomoci jim odstranit překážky, které jim brání v činnosti. Co to znamená? Když někdo utrácí hodně za telefonování, nabídněte mu STS; pokud potřebujete, aby někam dojel, proplaťte mu cesťák, …)

Všem dopřejte co nejvíce samostatnosti a dostatek času. Někdy opravdu stačí málo. Mluvte s nimi, ptejte se, všímejte si, pozorujte. Klidně si ke každém činovníkovi ve středisku napište základní informace – pracuje rád sám nebo v týmu, potřebuje připomínat e-mailem deadliny, nejlépe ho seženete přes mail, mobil nebo na facebook, … Čím více budete své spolupracovníky znát, tím spíš budete vědět, jak je podpořit, aby to pro ně mělo smysl.

Podpora nejsou jen odměny

Ve své podstatě jde při podpoře o to „nezabít“ vnitřní motivaci lidí kolem vás, ale naopak vytvořit takové prostředí, které jejich vnitřní motivaci udrží. V článku Jak motivovat členy týmu z října 2016 se můžete dočíst, že teoreticky stačí 3 principy k tvorbě motivujícího prostředí. Jsou jimi smysl, mistrovství a autonomie.

Smysl:

• sdílení společné vize, myšlenky skautingu, skautských principů, sounáležitost se skautingem a se střediskem – víme, proč nás to baví a proč skautujeme

Mistrovství (prostor zlepšovat se)

• pravidelná zpětná vazba – zejména rozvojová, kde pomůžete odhalit prostor, ve kterém na sobě mohou ještě dál pracovat a posouvat se
  • podpora neformálního setkávání
  • prevence vyhoření – podporovat i v jiných volnočasových aktivitách, řešit psychohygienu, life balance, time management (např. pomocí workshopů na tato témata)

Autonomie (svoboda práce):

• možnost se vyjádřit a připomínkovat věci, které se na středisku dějí
  • podpora informovanosti o dění – pravidelné informace o dění a projektech jak ve středisku, tak v organizaci

Další nástroje podpory:

• osobní/oddílové/střediskové odměny či ocenění a poděkování – osobní poděkování s využitím generátoru poděkování v novém grafickém stylu, knoflík Díky!, čokoláda, PF, skautská vyznamenání
  • technické zázemí – využívání klubovny, projektoru, vybavení
  • skautské benefity – telefony, energie, pojištění, software
  • hrazení nákladů spojených s pozicí – materiál, cestovné
  • zhodnocení vlastních kompetencí do životopisu

Cílená komunikace, rozvoj lidí, svoboda a poskytnutí vhodného zázemí pro jejich práci, což zahrnuje i přátelskou atmosféru a stabilní tým, dohromady dává potřebnou podporu. Avšak není nutné ani žádoucí se u každého člověka zaměřovat na vše najednou. Situace se mění a každý v určitou chvíli potřebuje zrovna něco jiného (jednou se ujistit, že mu to pořád dává smysl, jindy slyšet poděkování od vedoucího střediska za dobře odvedenou práci).

Kdo má tohle všechno zvládnout?

Možností, jak spolupracovníky podpořit, je opravdu mnoho, víc, než jsme zde zvládli obsáhnout. Není ale nutné, aby na všechno myslel jen jeden člověk, obvykle vedoucí střediska. Pečovat o činovníky ve středisku může klidně ve spolupráci s kýmkoli dalším (výchovným zpravodajem, zástupcem, …). Stejně tak se mohou podporovat všichni činovníci navzájem. Kdokoli se může ujmout střediskové rady a udělat ji zábavnější, uspořádat akci pro vedení nebo „jen“ poděkovat za dobře odvedenou práci. Fáze podpory je nejdelší, tím i náročná, ale velmi důležitá. Proto ji věnujte dostatek pozornosti a času. Takto investovaný čas se vám určitě mnohonásobně vrátí!

Na závěr si nyní položte otázku: „Čím mohu JÁ právě teď podpořit své spolupracovníky?“

Pracuje na ústředí, kde má nově na starosti personalist