Téma: gejzír

Zapojit hlavu, ruce i tým

Paleta nástrojů, aktivit, skupinových technik a tvůrčích procesů pro zhodnocení oddílu a výběr priorit dalšího rozvoje
Autor: Jan Pešek

Teploměr – Potřebovali bychom více nováčků? Jak moc jsou pro nás důležití? Zdlouhavou debatu lze rychle nahradit lidským tělem. Míru souhlasu či čehokoli jiného na škále od 0 do 100 % snadno znázorníme nejen ukázáním paží (dole 0, nahoře 100), ale i rozmístěním v prostoru. Klubovna se tak promění v pomyslný teploměr, ukazatel nálady. Každý si najde místo mezi dvěma stěnami (krajními hodnotami), dokonce lze naráz použít obě osy a během pár sekund nejenom zjistit, jak moc členové souhlasí, ale též nakolik je to pro ně důležité. Pohyb po místnosti vnáší do skupiny dynamiku a rozmístění osob je ideální startovní čarou pro argumentaci a debatu. Uvidíme, kdo během ní změní názor a přejde jinam.

Pokud by se stal zázrak – metoda využívaná v psychoterapii i modelování projektů. Položme si společně otázku: Pokud by se stal přes noc zázrak, naše problémy by byly vyřešeny a vše by fungovalo, jak má, podle čeho bychom to ráno poznali? Jak by vypadal náš oddíl? Jak bychom se chovali? Jakmile si takové ráno a chování popíšeme, pokračujeme: Kdy naposledy jsme kus takového chování spatřili? Pokoušíme se zjistit, zda se nám toužené chování aspoň někdy daří už dnes. Pokud ano, ptáme se: Čím to je? Co je v takových situacích jinak? Co z tohoto chování můžeme podpořit a šířit?

Obrazy budoucnosti – promítněme si výběr fotek z minulého roku, třeba sestříhaných do videa. Představují obrazy toho, co se nám loni podařilo. Jak asi budou vypadat obrazy našich úspěchů příští rok? Rozdejme si papíry a pastelky a pokusme se je nakreslit! Dejme si na to dost času, klidně podpořeného relaxační hudbou, a popusťme uzdu našim snům. Časový horizont může být klidně i dlouhodobější než jeden rok. Nakonec si obrazy navzájem představíme a odrazíme se od nich do diskuze, do jakých změn se pustit.

SWOT analýza – nástroj pro shrnutí naší celkové kondice a situace. Nakreslíme velkou tabulku dle vzoru a postupně do ní vpisujeme vše, co považujeme za naše vnitřní přednosti a slabiny a co vidíme jako příležitosti a hrozby kolem nás. Následně přemýšlíme, čemu z toho se chceme prioritně věnovat – jak využít a posilovat přednosti a příležitosti, jak odbourávat slabiny a jak se připravit na vnější hrozby.

vnitřní vnější
+ přednosti příležitosti
slabiny hrozby

Walt Disney Studio – traduje se, že původní studio Walta Disneyho mělo tři patra. To nejvyšší bylo plné hraček, umění a barevných pytlů, na nichž seděli kreativci a chrlili nápady. Posílali je dramaturgům o patro níž, kteří nápady na svých velkých bílých tabulích třídili a rozpracovávali do konkrétních scénářů. Úplně dole se pak u mahagonového stolu scházeli producenti a rozhodovali, kterým návrhům dají zelenou. Každá fáze si žádá jinou atmosféru a jiné emoce. Jejich oddělení nám nejprve umožní zbavit se překážek tvořivosti, abychom následně dali nápadům reálnou podobu a nakonec kriticky posoudili, co chceme. Využijme námět a projděme si všemi fázemi zvlášť.

Strom problému – občas máme opravdu velký problém, třeba nefunkční vztahy v oddíle. Chceme-li si jej rozebrat a rozdělit na menší části, zapišme jej doprostřed velkého papíru a začněme kreslit strom. Směrem dolů zapustí kořeny, ztělesňující možné příčiny. Nahoře se pak větví koruna nejrůznějších důsledků. Pokusme se obojí zmapovat a následně řešit, čemu z toho (tedy nejlépe z příčin) se můžeme začít věnovat.

Anketa – do sběru námětů, diskuze i rozhodování zapojme kluky a holky všeho věku.

Hodnocení kvality – instantní pomocník umožňující všem skautským oddílům, střediskům a dalším týmům samostatně zhodnotit vlastní počínání v předem definovaných jednotlivých oblastech. Nastavuje nám zrcadlo a ukazuje nám, kde se nám daří a kde potřebujeme zabrat. Najdete na skaut.cz/kvalita.

Semafor – více najdete → v tomto článku

O autorech