Téma: plánování

Přemýšlíte, kudy dál s oddílem? Semafor vám pomůže

Stojíte s oddílovou radou na každoroční křižovatce? Přemýšlíte, kudy se dál vydat, na co zaměřit letos vaše síly a kam oddíl posunout? Vezměte si na pomoc Semafor! Můžete ho společně vytáhnout vždy po táboře či začátkem skautského roku. Stačí dvě hodinky a získáte představu, jak oddíl příští rok rozvíjet.

Semafor vám pomůže stanovit si priority a určit směr oddílové činnosti. Při jeho tvorbě jsme vycházeli z připomínek oddílů k Hodnocení kvality. Semafor nabízí okruhy otázek k prodiskutování (např. jak pracujete se zpětnou vazbou či prvky skautské výchovné metody, jak komunikujete s rodiči a veřejností nebo jak se staráte o majetek svěřený do oddílu, …) a inspirace, jakým konkrétním způsobem se oddíl může posunout v jednotlivých oblastech. Pojďme si teď Semafor krátce představit.

Semafor se skládá celkem ze tří částí, které se navzájem doplňují:

Otázky k diskuzi

Určené pro týmy oddílové rady (s pár inspiracemi, jak oddílovou činnost v konkrétní oblasti posunout), které vám poskytnou při diskuzi osnovu a zajistí, abyste na žádnou součást oddílové činnosti nezapomněli. Je na vašem rozhodnutí, zda se budete věnovat jen některému z pěti okruhů, všem najednou nebo je postupně proberete na různých schůzkách. Možná diskuze u některých okruhů proběhne opravdu rychle, je však možné, že se protáhne ve chvíli, kdy obrátí vaši pozornost k některému tématu, které v oddíle neprávem přehlížíte.

Příklad:

V okruhu Lidé najdete čtyři sady otázek, které se vážou k dílčím tématům: struktura vedení oddílu; vzdělávání vedoucích; členská základna; vztahy a atmosféra. U prvního tématu diskutujete o tom, které kvalifikace vám chybí, zda a jak řešíte nástupnictví a jestli máte dost vedoucích na uskutečněný oddílového plánu. Návodné otázky je vhodné doplňovat vlastními, protože každý oddíl je jiný. Danou sadu otázek si postupně můžete odškrtávat jako již prodiskutovanou a pokračovat dále.

Záznamový Semafor

Záznamový Semafor slouží oddílové radě k tomu, aby si udělala poznámky z proběhlé diskuze. Poznámky mohou být brány jako dohoda na oddílových prioritách a vizualizace směru, kterým se chcete dál vydat.

• červená: co z aktuální činnosti, aktivit
    a zvyklostí oddílu již dělat nechcete
    (např. bodování na táboře, používání trestů)
  • oranžová: v čem pokračovat chcete
    (např. nastartovaná práce s rádci, úzká spolupráce s rodiči)
  • zelená: co nového chcete začít dělat (např. bezodpadový oddíl, odborky)

V tuto chvíli máte s oddílem prodiskutováno, co jste potřebovali, a máte na záznamovém Semaforu zapsané všechny myšlenky, které z diskuze vyplynuly (např. že se chcete následující rok začít věnovat rozvoji rádců v rámci oddílových porad; chcete pokračovat v revizi rituálů v oddíle; chcete se přestat věnovat náborům, protože už je vás mnoho a nemáte kapacitu). Jinými slovy máte za sebou první třídění vašich priorit.

Nyní je čas si poznamenané myšlenky na papíře ještě více uspořádat a přetavit je do podoby, ke které se budete vracet a která vám bude sloužit jako plán na další oddílové období (rok, dva roky). Tady už je na vás, jak jste zvyklí plánovat a v jaké podobě oddílový plán chcete mít. Avšak myšlenky ze Semaforu jsou dobrým základem pro další rozpracování, co se následující rok stane, čemu se budete věnovat, na kterých změnách budete pracovat a jak. Kromě myšlenek ze Semaforu je pro vás připraveno také několik inspirací, které vám mohou pomoci dojít k tomu, jak jednotlivé nápady uskutečnit.

Inspirace pro změnu a plánování

V poslední části Semaforu najdete zdroje, odkazy na TED videa, užitečné kontakty a další. Tato část je určena pouze k online prohlížení.

Semafor jako celek vám umožní stanovit si priority a určit směr rozvoje oddílu. Navíc vám nabízí prostor vyjasnit si s týmem názory na různé věci a tím „pročistit vzduch“ v oddílové radě.

Zkuste vzít Semafor na vaše oblíbené oddílové místo a uvidíte sami, kam vás a váš oddíl posune. Vše k Semaforu najdete na skaut.cz/semafor. V případě jakýchkoli dotazů se obraťte na .

A protože je Semafor nový, rádi bychom na něj od vás získali zpětnou vazbu, abychom ho mohli ještě vylepšit. Poskytnout nám zpětnou vazbu můžete tady: bit.ly/ZV_Semafor.

Instruktorka na VLK Falconeri, členka Persoodboru a koordin