Téma: venku

Oddíly (v) přírodě mají za sebou první rok

V loňském roce první oddíly převzaly patronát nad přírodními lokalitami. Jak oddíly přírodě pomáhali? Co dalšího se chystá na tento rok?
Foto: Lucie Horáková – Basa

Jak to vzniklo?

Tento projekt, zaměřený na péči o krajinu, se zrodil z vědomí, že naše příroda čelí řadě problémů, jako jsou pokles druhové bohatosti a ohrožení přírodních stanovišť. Přestože se obecně ví, co je třeba udělat, stav na řadě lokalitách se nedaří zlepšit. V mnoha případech by přitom stačily drobné a pravidelné zásahy – kosení luk, čištění tůní, vyřezávání křovin nebo třeba narušování drnu, tedy činnosti, které oddíl nebo skautská družina snadno zastane. Ale měly by oddíly chuť se zapojit a vzít si pod dohledem odborníka dlouhodobě na starost kus přírody?

Společnými silami Ekologického odboru (zajištění odbornosti) a Skautského institutu (organizační zázemí) se na podzim roku 2017 zrodil koncept Oddílů (v) přírodě. Abychom si ověřili jeho realizovatelnost, nejprve jsme oslovili pražský magistrát, se kterým jsme v té době spolupracovali na jiném projektu v oblasti životního prostředí. Na území hlavního města Prahy je více než stovka chráněných území a vysoká hustota oddílů. U oslovených úředníků jsme našli pochopení a příslib pomoci s výběrem vhodných lokalit i zásahů, zajištění potřebných výjimek i vyřešení vlastnických vztahů.

Když jsme začátkem minulého školního roku spustili výzvu pro pražské oddíly, naší snahou bylo zapojit do pilotního projektu alespoň tři oddíly. Zájem oddílů nás mile překvapil, během prvních deseti dnů se jich přihlásilo na dvě desítky. Poznání okolí, smysluplné zapojení do ochrany přírody i prohloubení poznatků o přírodě, nejen to se objevilo mezi očekáváními, se kterými se oddíly hlásily. Například Alča z pražské Dvojky svá očekávání popsala následovně:

„Projekt se velmi dobře trefil do toho, co jsme letos zamýšlely s holkama provádět – něco, co by skloubilo budování vztahu k přírodě, péči o ni, tj. službu okolí, a dlouhodobost. Tak na toto čekáme a máme radost, že nám s tím dokonce někdo pomůže a něco nového se při tom naučíme.“

Skautský patronát

Pomoc přírodě do skautského programu patří již od jeho vzniku, jak může dokládat i zápis z kroniky 34. oddílu Praha z roku 1921:

„…aby, junáci-skauti vysázeli za asistence odborníků v okolí Prahy místa ladem ležící, aby tak vznikly sady a lesíky, jež by junáci založili a ošetřovali, jakož i chránili před lidskými a zvířecím škůdci. Návrh ten přijat s porozuměním.“

Ani v dnešní době nebude oddílů pomáhajících přírodě málo. Buď navazují na oddílovou tradici, nebo je někdo se zájmem o ochranu přírody v jejich okolí. Pokud oddíl nemá na co navazovat, může pomoci zapojení mezi Oddíly (v) přírodě.

Jak to funguje?

V rámci skautského patronátu, při kterém oddíl přebírá zodpovědnost za konkrétní kousek přírody, vám pomůžeme s jejím výběrem, nalezením průvodce i kontaktováním správce.

Průvodce je odborník, který má chuť oddíl při jeho patronátu doprovázet. Otřepané klišé praví, že cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly. Tedy, ne vše, co nám může připadat jako dobrý nápad, má jen pozitivní dopad. Průvodce ví co, proč a jak je třeba dělat, dokáže to vysvětlit i členům oddílů a s oddílem pak také vyráží do terénu. Zároveň ručí za vhodnost plánovaných zásahů a jejich provedení. Navíc bývá přirozený partner pro správce lokality a může oddílu pomoci s ním jednat na oficiální úrovni.

Chráněná území mají vždy svého správce – úřad. Na každém příslušném úřadě bývá jeden pracovník, který má na starosti právě to konkrétní území, které vás zajímá. U něj se dá zjistit historie daného území a jak o ně pečovat. Pokud daná lokalita není přímo vyhlášené chráněné území, jednáme jen s vlastníkem pozemku.

Proč se s oddílem zapojit?

Budete s oddílem aktivně měnit svět kolem sebe k lepšímu. Členové se dozví nové věci o ochraně přírody a aktivně se do ní zapojí. Budete mít vlastního průvodce – odborníka, který vám ukáže věci, jež nezkušené oko přehlédne. Stanete se patrony „svého“ kousku přírody. A vyzkoušíte si jednoduchý vědecký monitoring.

Jak vybrat lokalitu?

Nejpřirozenější možnost zapojení je převzít péči nad lokalitou, která je v blízkosti klubovny, základny či tábořiště oddílu. Taková lokalita je pro oddíl snadno dostupná a jeho členové ji mohou pravidelně navštěvovat a dlouhodobě sledovat. Kromě dostupnosti nás budou zajímat také vlastnické vztahy a potřeba zásahů realizovatelných oddílem.

Vlastníkem vybrané lokality může být správce, pozemek může být obecní, nebo v soukromém vlastnictví. Ve všech případech však platí, že pro provádění jakýchkoliv zásahů potřebujeme jeho souhlas. S jeho získáním nám může pomoci správce či průvodce, vždy však záleží na konkrétních okolnostech. Pokud malý mokřad, o který se chceme starat, patří sousedovi odnaproti, nejjednodušší bude se za ním stavit na kus řeči.

Nezapomínejme při výběru lokality také dobře zvážit síly svých oddílů, aby to, co si naplánujeme, bylo zvládnutelné. Je třeba zvážit věk a zkušenosti členů, zajistit potřebné nářadí i dostatečný počet zúčastněných.

Dlouhodobost a jak na ni?

Prvotní nadšení může vyprchat, první nezdar může oddíl odradit a odchod hlavního tahouna může znamenat konec zapojení se a ztrátu motivace. Pro dlouhodobé fungování skautského patronátu jsou klíčové:

  • smysluplnost, která je sdílená napříč oddílem
  • společné zážitky, které oddíl stmelují
  • rozvoj jednotlivců a učení se novému

Výběr vhodného zásahu na správném místě a vysvětlení významu zásahu členům je základ pro to, aby všem dávala činnost smysl a aby se na ní chtěli dlouhodobě podílet. S konzultací pomůže průvodce. Zároveň je v programu potřeba počítat s časem, který věnujeme podrobnějšímu seznámení se s lokalitou, ať už exkurzí, pozorováním na místě, nebo třeba besedou v klubovně. V neposlední řadě nám k uvědomění toho, co se v lokalitě děje, pomůže jednoduché sledování, ale také zaznamenání původního stavu. Představte si, že na lokalitu budete chodit 10 let a díky pečlivému monitoringu budete mít zaznamenán počet kvetoucích rostlin ohroženého druhu. Po 10 letech tak například budete schopni říct, že se populace znásobila.

Všichni rádi děláme to, co nás baví, a tak i při skautském patronátu je třeba myslet na zábavu. Základem jsou dobře rozdělené úkoly podle schopnosti jednotlivců, ale i dostatek nářadí a činností, aby každý našel uplatnění. Je důležité včas zařadit odpočinek či aktivitu, která kompenzuje náročný aspekt práce. Oddíl, který v loňském roce ořezával vrby z vrbového proutí, z nich pak pletl pomlázky, jiný oddíl vyřezával křoví a na ohýnku z větví si pak opékal buřty.

Nezapomínejme na výchovný rozměr Oddílů (v) přírodě. Při vytyčování cílů patronátu nezůstáváme jen u stanovení ochranářských cílů pro lokalitu, ale zároveň stanovujeme cíl pro členy oddílu, které mohu mít přesah do všech oblastí osobního rozvoje (rozumového, tělesného, sociálního, duševního, tělesného i duchovního). Naplňování a formulaci cílů se snažíme alespoň jednou ročně vyhodnocovat a revidovat.

Foto: Jakub Kozák – Ozzi

Zkušenosti zapojených oddílů

Zapojilo se 13 oddílů a 11 průvodců. Pečovalo se o 16 lokalit. Uskutečnilo se celkem 10 přírodovědných přednášek pro oddíly a několik setkání zapojených oddílů, průvodců a správců lokalit. Ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody se několik oddílů zapojilo také do akce Ukliďme Česko.

Vedoucí Oddílů (v) přírodě se shodují, že zapojení se pro ně dává smysl a většina z nich chce po prvním roce pokračovat. Největší přínos vidí v budování vztahu s konkrétním místem, v propojení aktivních lidí v okolí, v poznání přírody, otevírání nových pohledů na krajinu a přírodu. V jednom případě dokonce zapojení oddílů pomohlo se seznámením se s rodiči, kteří byli aktivně zapojeni do patronátu.

Pro konkrétnější představu, čemu se dá v rámci projektu s oddílem věnovat, následují příklady činností některých oddílů zapojených do loňského ročníku.

Prokopské údolí: Skauti a skautky z oddílu Paráda a Vlčáci střediska Hiawatha v této přírodní rezervaci pálili větve, rozšiřovali tůně a sbírali odpadky. Kmen Ťapáč z Ligy lesní moudrosti se zapojil do výsadby švestkové aleje a okopávání stromků.

Milíčovský les: 5. skautský oddíl ze střediska Polaris čistil tůně, prořezával okolí dubů, pozoroval skokany a jejich vajíčka, sbíral odpadky a udržoval přehled o budkách.

Radotínské údolí: Skauti a vlčata ze 155. oddílu radotínského střediska odstraňovali a pálili náletové křoviny.

Údolí Únětického potoka: 28. oddíl skautů Havrani ze střediska Vočko v okolí Trojanova mlýna prořezával hlavové vrby a určoval druhy živočichů.

Drahaňská rokle: 170. oddíl Ze-Hnje-She-Kha ze střediska Arcus, který vyrazil i do dalších dvou přírodních parků, zde prohloubil tůně, opravil hráz, prohloubil napouštěcí kanál, vystřihával svídu a vyhrabával stařiny.

Plány na další rok

Na pilotní zapojení oddílů ve spolupráci s pražským magistrátem navazujeme spoluprací s Ministerstvem životního prostředí ČR a Oddíly (v) přírodě se tak budou postupně rozšiřovat do dalších krajů. Kromě zapojení oddílů plánujeme také sérii přednášek a exkurzí. Připravujeme setkání oddílů i průvodců, na kterých budeme sdílet zkušenosti a společně hledat, jak se posunout dál.

Pokud vás projekt zaujal, sledujte skautskyinstitut.cz/oddily-v-prirode, kontakt na tým je .

O autorech

Její zájem o přírodu i její ochranu (studium botaniky)