Téma: mapa tématu

Jak úspěšně a efektivně měnit oddíly a skauting k lepšímu — krok po kroku

Pro začátečníky i ty zkušenější
Foto: archiv střediska

Sára prý nebyla vždycky taková. Povídá se, že když s vedením začínala, byla plná elánu a svěžích myšlenek. Nefunkční tradice prý nahrazovala novými, bojovala s plýtváním a dokonce plánovala čtyřtýdenní tábor. Kam se její vášeň vytratila? Proč je poslední léta tak rezignovaná? Prý tehdy narazila. Utrhla si moc velké sousto, chtěla měnit všechno kolem, ale ostatní její nadšení nesdíleli. Skoro nic ze smělých plánů nakonec nevyšlo. A Sára uvěřila, že snažit se něco měnit nemá smysl.

Změna je možná

Dějiny skautingu jsou plné Sár, které narazily. Pro rozvoj našich oddílů, středisek i jiných celků se z jejich chyb můžeme poučit. Představte si pár situací:

  • Oddíly jsou izolované a nespolupracují.
  • Na každé poradě se váš tým pohádá.
  • Roveři nemají vlastní program a chtěli by jej.
  • Rádi byste do stavby tábora zapojili děti.
  • Nepoužíváte stezku a chcete s ní začít.
  • Zrušili byste bodování, ale nevíte jak.
  • Napadlo vás vyrazit na tábor na kolech.

Vaše záměry mohou snadno narazit na překážky a odpor ostatních. Pro všechny podobně významné změny nabízíme následující postup. Úspěch není zaručen, šance však významně rostou.

Co je dobré vědět

  • Nemůžete vyhrát všechno naráz. Potřebujete priority. Ostatní záměry musí počkat.
  • Je to o lidech. Potřebujete, aby změnu přijali za svou. Vaše plány jsou k ničemu, pokud se v nich nenajde zbytek týmu.
  • Lidem jsou vlastní mnohé mentální bariéry, kterými se brání změně. Je to přirozené. Chrání svou sebeúctu, svůj dosavadní přístup k věcem.
  • Emoce jsou silnější než rozum. Než budou lidé o změně věcně přemýšlet, musejí mít pocit, že se vůbec má něco změnit.
  • Abyste uspěli, nesmíte předbíhat a chytračit. Musíte s lidmi jednat citlivě, dát jim čas a vtáhnout je do formování změny natolik, až jí uvěří.

1

Rozhodněte se,
co chcete změnit!

  1. Zamyslete se nad svým oddílem, střediskem či týmem. Jaké problémy vás trápí? Co neděláte a měli byste? Co jste kdy viděli jinde a chtěli byste to přinést k vám? Co chcete změnit?
  2. Sepište 5–10 hlavních věcí, které chcete změnit a které si žádají změnu či zapojení u dalších lidí.
  3. Zvažte, odkud začít, co je nejdůležitější. Smiřte se s tím, že mnoho věcí ještě chvíli zůstane při starém – a vyberte jednu prioritu, do které se pustíte.

Chcete se nad vaší situací a volbou priorit zamyslet hlouběji? Vodítka a nástroje hledejte v následujících článcích tohoto čísla:

Tip: Představte si hned teď jednu konkrétní věc ke změně a mějte ji na mysli při čtení dalších kroků.

2

Získejte druhé pro
změnu a pusťte se do ní!

  1. Probuďte v lidech pocit, že takhle to dál nejde. Klidně dramaticky a demonstrativně. Ukažte jim názorně, že máte problém. Musí si uvědomit, že se něco musí změnit.
  2. Vtáhněte je do toho! Nepřicházejte s řešením,
    s hotovou vizí změny. Neříkejte, jak má změna vypadat. Vymyslete ji společně! Jakmile si ostatní připustí nutnost změny, vytvořte ji spolu. Jedině tak to bude i jejich změna.
  3. Běžte a společně vysvětlete změnu všem ostatním, jichž se týká. Zbytku vedoucích, dětem. Vtáhněte je, povězte jim ten příběh. Ať změnu podpoří, ať se zapojí.
  4. Domluvte akční kroky. Každý se může nějakého chopit. Nestůjte lidem v cestě a dejte jim pravomoc samostatně konat. Nedělej změnu ty, dělejte ji všichni.
  5. Pusťte se do toho hned! Kujte železo, dokud je žhavé. Začněte takovými kroky, jež přinesou rychlé první výsledky, i kdyby to byly drobnosti. Lidé potřebují vidět první úspěch a uvěřit, že nezůstane jen u slov.
  6. Nepolevujte. Dál a dál podporujte změnu. Nedovolte ustrnutí a návrat do starých kolejí. Nevěřte předčasně, že je vybojováno. Vytrvejte!
  7. Upevněte dosaženou změnu do vaší kultury. Začleňte ji do nových pravidel. Učiňte z ní novou tradici!

Postupy zavádění změn s řadou konkrétních příběhů a zkušeností přibližují následující články tohoto čísla:

Jak formovat dobré a funkční řešení?

  1. Ujasněte si, že všichni vidíte stejný problém (či potřebu) a že vzájemně rozumíte důvodům, proč to považujete za problém (potřebu).
  2. Pojmenujte si cíl, kterého chcete dosáhnout a ujistěte se, že mu všichni rozumíte stejně.
  3. Teprve pak začněte hledat prostředky, jak cíle dosáhnout. Navrhněte několik různých způsobů, nechte si je rozležet v hlavě a nejlépe až druhý den vyberte ten, který vám připadá nejlepší.
  4. Promyslete, jaké dopady bude změna mít a co pro ni budete potřebovat. Zamyslete se, jaké funkce měla případná dosavadní zvyklost a jestli není třeba je nějak nahradit.
  5. Nevěřte v dokonalost vašeho řešení a vylepšujte jej za pochodu. Testujte jej, třeba prvně v malém. Ptejte se lidí, jak to funguje. Promítněte zpětné vazby do úprav plánu.

3

Ohlížejte se!

  1. Občas se zastavte a mrkněte za sebe. Nezůstává tam spoušť? Není třeba plán upravit?
  2. Ptejte se lidí, jak to vidí. Vyžádejte si jejich zpětnou vazbu.
  3. Něco si z té zkušenosti odneste. Zamyslete se, čím to je, že se vám daří, nebo nedaří. A příště postupujte zkušeněji.

Řadu dalších náhledů najdete v následujících článcích tohoto čísla:

Celková doporučení

  • Naslouchejte lidem. Doopravdy. Snažte se pochopit, co chtějí. Nebo proč to nechtějí.
  • Komunikujte, vysvětlujte si to, snažte se si porozumět. Sami dobře víte, kolik problémů plyne z nedorozumění a nedostatku komunikace.
  • Nepodceňujte liché obavy. Možná objektivně víte, že se není čeho bát, ale to neznamená, že se nebojí někdo jiný. Strach, jakkoli se jeví neopodstatněný, představuje velkou a objektivní překážku.
  • Opravdu to není o inženýrských plánech. Je to o lidech. O důvěře, o komunikaci, o vztazích.
  • Sami buďte otevření změnám. Možná není geniální právě váš plán. Nebraňte se návrhům, pohledům a změnám od druhých.
  • Začněte u sebe. Jediný člověk na světě, kterého můžete doopravdy změnit, jsi ty sám, ty sama. Ukaž, že to dokážeš, a dodej ostatním sílu tě následovat.

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk