Téma: editorial

Výzva pro skauting

Jakou cestou se vydá naše hnutí do doby virtuální?
Foto: Zuzana Havlínová – Pipla

Většina z nás používá Facebook a někteří možná uvažují, jestli jej ještě používat chtějí. Největší sociální síť světa v posledních týdnech prožívá největší zpochybnění důvěryhodnosti ve své historii. Nejprve vyplynulo na povrch, že jedna z aplikací připojených k síti posbírala osobní údaje desítek milionů uživatelů a využila je pro sofistikované zacílení politické inzerce před americkými volbami a britským referendem. Postupem času však začalo být zřejmé, že podobně zneužitelné byly informace všech více než dvou miliard uživatelů, které společnost, postavená na zisku z propracované reklamy, poskytovala kde komu. Facebook se postupně omlouvá a přijímá nová opatření, Mark Zuckerberg v čase odeslání tohoto časopisu do tiskárny podstupuje slyšení před americkým Kongresem a my si klademe otázku, jestli by nás to mělo nějak trápit nebo zajímat.

Facebook používá i většina našich členů, zdaleka ne jen ti starších 13 let. Věnujeme mu svůj čas, často do něj odrážíme vlastní život, vedeme na něm stránky svých oddílů a někdy mu dokonce sami platíme za jejich propagaci. Facebook se stal součástí veřejného prostoru a naší komunikace s druhými podobně jako třeba telefon, přestože je spravován jedninou privátní společností.

Když si od této společnosti vyžádáte výpis všech osobních údajů, které o vás eviduje (jde to udělat v nastavení), možná lépe pochopíte, jak celá služba funguje. Zdaleka totiž nejde jen o věci, které jste do ní sami vložili. Facebook pečlivě sleduje veškerou vaši interakci s předkládaným obsahem a pokud máte jeho aplikaci nainstalovanou v mobilu, sdílíte s ním i kus historie toho, co jste kdy a s kým dělali. Já jsem takhle ve výpisu osobních údajů našel všech 2281 e-mailových a telefonních kontaktů z mého mobilu, pro každý z nich podrobný výpis hovorů a více než 5000 esemesek. Na pár kliknutí jsem zjistil, že 12. března 2010 od 8.30 do 11.30 jsem byl na školním turnaji, že můj telefonát s Českým rozhlasem trval před dvěma lety 387 sekund a že všechny tyto údaje jsou sdílené třeba s Airbnb. Součástí je též dlouhý přehled reklamních témat, které jsou pro mě na základě znalosti mého osobního profilu relevantní.

Smyslem těchto řádek rozhodně není někoho přesvědčovat, aby Facebook opouštěl, ostatně se k tomu také nechystám. Téma technologií jsme pro dubnový Skauting rozvrhli už téměř před rokem a je dílem náhody, že se zrovna časově protnulo s touto kauzou. Nabídnutý příklad nám však poskytuje ilustraci otázek, kterým čelíme a s nimiž se na nás mohou obracet i naši mladší členové. Odpověď v případě zabezpečení Facebooku může primárně směřovat právě k zabezpečení Facebooku, tedy učení dětí a teenagerů, jak si nastavit, aby byly jejich údaje co nejvíc skryté a mohli tak používat sociální síť bezpečněji. K tomu je ale zapotřebí, aby mladé poutníky internetem někdo vedl.

Jako skauti technologiím tak trochu čelíme. Zápasíme s nimi o pozornost dětí a přemýšlíme, jak se se střetem nových médií a skautské výchovy vypořádat. Možností se nabízí vícero, všechny ale představují výzvu, která není uskutečnitelná moudrými kroky někde na ústředí, ale jedině odpovídající reakcí vedoucích v oddílech. Otvírá se nám příležitost využít tuto výzvu v náš prospěch a být hnutím, které nezaspalo dobu, ale dokáže na ni své členy stále připravovat. Vůbec to přitom neznamená, že se začneme lacině podbízet nejnovějším trendům a opouštět kořeny, na kterých je skauting postaven. Jen je potřeba naučit se kořeny skautských návyků a hodnot zapouštět v realitě, kterou dnešní děti žijí.

V hlavním článku na následujících šesti stranách se podobných ilustrací technického vývoje (a naší odpovědi na něj) snažíme nabídnout více. Do dalších textů jsme shromáždili náměty na využití techniky v programu, také se snažíme přiblížit některé zajímavé oblasti tématu, ať už jde o počítačové hry, youtubering, informační gramotnost nebo třeba komunikaci s rodiči.

Přeji nám všem, abychom svým členům uměli být dobrými průvodci životem. Možná hned na příští oddílové schůzce přiběhne Punťa s Žabkou s mobilem v ruce a budou se ptát, jestli by si měli nějak přenastavit Facebook. Co jim k tomu řekne skautský vedoucí?