Téma: zahraničí

Vyrazte s dětmi za obzor

Pokud jsi byl na zahraniční akci, asi víš, jaké dobrodružství tím můžeš svým členům nabídnout. Co ale pokud žádnou takovou zkušenost nemáš?
Foto: Jean-Pierre Pouteau

Ze začátku můžeš mít možná pocit, že není důvod něco měnit: „Já jsem to bez jamboree přežil, přežije to i můj oddíl.“ Nebo si můžeš myslet, že na to nemáš dost zkušeností, či jen nevíš jak na to. Pojďme se na všechny tyto problémy podívat blíže.

Proč jet na mezinárodní akci?

Účast na mezinárodní akci může našim členům přinést první zkušenosti s jinými kulturami v bezpečném prostředí. Pro ty, kteří se zúčastňují pravidelně, nabízí možnost nejen vytvářet nová přátelství, ale znovu potkávat přátele z minulých akcí, a tím si vytvářet síť kamarádů po celém světě. Mimo jiné se mohou zlepšit v cizích jazycích, pro mnoho z nich to může být první příležitost, jak využít v praxi to, co se z angličtiny naučili ve škole. Zjistí jak komunikovat s lidmi, se kterými je žádný společný jazyk nepojí. V neposlední řadě cestováním a setkáváním se skauty z jiných zemí získají různé praktické dovednosti. Třeba jak si zabalit do zahraničí nebo jak nejpohodlněji, nejrychleji či nejlevněji cestovat. Nemluvě o prvních cestách letadlem či lodí, ochutnávkách národních jídel či zkoušení nových sportů a her. Většinu dovedností můžeme také propojit s plněním skautské stezky.

Co když nemám dost zkušeností?

Vždy je tady možnost poradit se s někým, kdo tyto zkušenosti má, a to zejména se členy Zahraničního odboru Junáka. Možností je více:

  1. Odbor pořádá semináře o zahraničních akcích. Tam získáš všechny potřebné informace, pokud se chystáš s oddílem do zahraničí. Pokud potřebuješ víc informací o jakékoliv mezinárodní akci, kontaktuj zahraniční odbor na .
  2. Vyrazte na akci s českým kontingentem. Na většinu velkých akcí jako je Světové skautské jamboree, Středoevropské jamboree nebo Roverway, Junák organizuje tzv. kontingent, který je skupinou všech českých skautů, kteří se na danou akci chystají. Do něj se můžeš se svým oddílem přihlásit. Vedoucí kontingentu většinou organizují celou registraci, hlídají termíny a také formality jako je pojištění. Záleží, jak daleko chceš se svým oddílem jet, ale zpravidla vám buď zařídí i cestu nebo vám ji aspoň pomohou zorganizovat. 
  3. Vyberte si napoprvé kratší akci. Skvělou akcí „na zkoušku“ je Intercamp. Je to akce i pro mladší skauty od 12 let, která se koná pravidelně koncem května během čtyř dnů vždy na jiném místě pro skauty z celé Evropy. V roce 2018 se bude konat v Belgii. Tato akce je velice oblíbená u českých skautů. Český kontingent na ni nevyráží, takže je potřebné si samostatně zabezpečit registraci, cestu i jídlo. Ale není potřeba zoufat! Je mnoho oddílů, které se tam chystají. Takže pokud se na tuto akci chcete vydat a nechcete jet sami, je možné požádat na Zahraničním odboru o kontakt na jiný oddíl. Vše potřebné o Intercampu se dozvíš na facebooku: facebook.com/intercamp/ nebo můžeš kontaktovat pomocí zahraničního odboru českého koordinátora pro Intercamp.
  4. Můžete také vyrazit na vlastní pěst na některé z národních jamboree. Ty mají velikou tradici hlavně v severských státech a tak se můžete ocitnout ve Švédsku, Norsku, ale klidně i v Srbsku nebo v některém z afrických států. Takový výlet už ale vyžaduje jisté zkušenosti. Proto můžete začít třeba jen budováním přátelských vztahů a pozvat na svůj tábor například německé či slovenské skauty. Pokud nevíte jak na to, určitě vám poradí zahraniční zpravodaj.

Pár možností kam vyrazit

Nejlákavější nabídkou je Celosvětové jamboree, které se koná každé čtyři roky a v létě 2019 se uskuteční v USA. Registrace už běží a je jasné, že se tam podívá víc než 300 českých skautů. Nejvíce informací o českém kontingentu chystajícím se na Světové jamboree se dozvíš na jamboree.cz 

Pokud nechceš až za oceán, neměl by sis nechat ujít Středoevropské jamboree (Central European Jamboree), které se bude odehrávat na břehu Balatonu už příští léto. Tato akce je vhodná náročností i pro začínající vůdce. Je to týdenní tábor na začátku srpna, který je zaměřený na potkávání zejména skautů ze střední Evropy. Určitě navštiv facebook českého kontingentu facebook.com/cej18.

Pokud stejně váháte, vyzkoušejte si již zmíněný Intercamp. Je to výborná první mezinárodní zkušenost. 

Neopomeň přípravu

Nejen kvůli registraci je potřebné začít zařizovat věci už několik měsíců dopředu. Pro přihlášení účastníků je potřeba přihláška od rodičů, a proto bys jim měl poskytnout co nejvíc přesných informací, protože registrace bývá závazná. Palčivým tématem jsou finance, některé děti nemusí mít možnost si zahraniční akci zaplatit. Jednoduchou cestou je získání příspěvku ze skautských středisek, okresů či krajů. Dobrým zdrojem také bývají granty, výzvy na volnočasové aktivity nebo výměny mládeže vypisované městem či krajem. Možné je i získat příspěvek od soukromé firmy.

Šťastnou cestu za obzor.

O autorech

Vedoucí ve středisku Platan. Studuje práva ve Francii, kd