Téma: vlčata–světlušky

Připravujeme se na velké závody

Máte mnoho důvodů, proč se těšit na ZVaS 2018
Foto: Patrik Šimr

Chtěla bych vám přiblížit jeden ze zajímavých prvků výchovy vlčat, světlušek a žabiček. Závody vlčat a světlušek (ZVaS) začínají základními koly v dubnu a květnu roku 2018, pokračují krajskými koly v květnu a červnu 2018 a končí celostátním kolem v září 2018. Během celého ročníku se zapojí do závodu na 2000 vlčat, světlušek a žabiček z celé republiky. Jsou tam i ty vaše?

Přínosy ZVaS pro roj či smečku

Velkým přínosem je především schopnost šestek fungovat samostatně jako tým, umět si poradit a umět se navzájem podpořit. 

Rozsah schopností/znalostí, které mají vlčata a světlušky znát, má rovněž veliký přínos a přesah do života vlčat a světlušek. Takto připravené děti lépe obstojí v dalším životě. Své znalosti a dovednosti dále prohloubí ve skautském věku.

To, že šestka někam postoupí a dobře se umístí, je jen třešnička na dortu a odměna za úsilí do závodu a příprav vložené. Také se ale stává, že se sejde veliký počet vyrovnaných hlídek a vaše hlídka nepostoupí. Je dobře, že máme mnoho kvalitních hlídek.

Co je nového pro tento ročník?

Závody nejsou jenom o soutěži, jsou především o potkávání, poznávání sebe sama a objevení širšího skautského světa. Umožněme vlčatům a světluškám příjemné objevování a neodraďme je biflováním a nucením k přemrštěným znalostem.

Nezapomeňte si přečíst nová pravidla. Disciplíny dostály změn a nabízí nové úkoly. Máme nový web. Již jej ozkoušeli skauti a nyní bude sloužit pro tento ročník závodu vlčat a světlušek: skautskezavody.cz

  • Termíny základních kol se zveřejňují na webu ZVaSu do konce února,
  • termíny krajských kol do konce března, 
  • celostátní kolo se uskuteční dne 21.–23. září 2018 v Kostelci nad Černými lesy.

Jak se připravovat na disciplíny?

Průběžné začlenění úkolů z rozsahu znalostí vlčat a světlušek do ročního programu oddílu zajistí členům oddílu postupné seznámení s jednotlivými disciplínami. Pokud oddíl funguje, má do programu zapojeny body stezky a dovednosti vhodné pro věk vlčat a světlušek, pak nebude mít s přípravami problém.

Společná příprava šestek umožňuje vzájemné předávání zkušeností, motivaci ke společnému cíli, sehranost týmu. Pro samotný závod doporučujeme nechat závodit šestky tak, jak fungují během roku. V případě sestavení speciálních závodních šestek se stává, že některé vlče či světlušku vytrhnete z jejich skupiny, kde se cítí dobře, a přiřadíte jinam. U těchto vlčat a světlušek tím můžete ovlivnit jejich vztah k závodům i do budoucna.

Pohodová atmosféra při přípravě na závod dělá mnoho. Nejlépe je, když vlastně ani světlušky a vlčata nepoznají, že se na závody připravují. Velkou část dovedností již vlčata světlušky znají ze školy, další část můžeme praxí natrénovat. Podporujte pozitivní přístup při učení se nových dovedností, nestresujte děti, že ztratí nějaké body. Je to jenom závod a chceme především, aby je bavilo učit se novým věcem a poznávat svět kolem nás, také umět si poradit v jakékoliv situaci a umět se domluvit ve skupině. Nejedná se o soutěž mezi vedoucími, jak zvládli přípravu dětí. Nechte vlčata a světlušky užít si své závody vlčat a světlušek. 

Dle věku – u mladších členů šestek nepožadujte stejnou znalost jako u nejstarších jedenáctiletých světlušek a vlčat. Výhodou soutěže v šestkách je, že ti mladší se postupně od těch starších učí. Že osmiletá Amálka neumí správně stabilizovanou polohu, to přeci vůbec nevadí. Důležité je, že v průběhu příprav a samotného závodu jsou tyto malé „Amálky“ motivovány a akci si užijí. Plné úrovně „schopností“ pak tyto děti dosáhnou ve vyšším věku. 

V časopise Světýlko vychází každý ročník, kdy jsou závody, velice zajímavé rubriky věnované disciplínám. Na casopisy.skaut.cz můžete najít staré listy a využít je k přípravě. Jen pozor na změnu úkolů u některých disciplín.

Jak si povídat o závodě?

Zaujměte světlušky a vlčata příhodami a zážitky bývalých světlušek a vlčat ze závodů. Odpovědi na nejlepší zážitek z celostátního kola 2016: „asi ta bojovka, to byla nejlepší bojovka, kterou jsem zažil“, „vysoká lana, jízda na koni, placky, korálky“.

Ukažte v oddíle staré články v kronikách nebo zápisy na webových stránkách a zkuste zjistit, co se tehdy daným šestkám na závodech nejvíce líbilo. Reálná příprava na závod je určitě lepší než děti hodit do vody a nechat je „naučit se plavat“. Pro mladší členy může být samotné slovo „závod“ velkým strašákem, nalákejte je na doprovodné disciplíny a nové kamarády, které jistě při akci poznají.

Nezapomeňte po akci zapsat článek do kroniky, na web. Uchováte tak svá dobrodružství pro příští vlčata a světlušky ve vašem oddíle. Přejeme zdařilý školní rok 2017/2018 se závody vlčat a světlušek. 

O autorech

Členka Odboru vlčat a světlušek, velitelka štábu ZVaS.