Téma: gejzír

Velká skautská dobrodružství

Které programy nám nabízejí největší dobrodružný potenciál?
Foto: Vojta Petr

Sestavil Tom

Putování

Jednou z nejlepších věcí, jaké je ve skautu možné dělat, jsou nepochybně puťáky. Výpravy do přírody spojené s přespáváním ve volné krajině zpodobňují fantastickou dobrodružnou pouť. Společně v nich realizujeme svá volání po divočině spojená s výzvou dokázat se o sebe postarat. Dobrý puťák je ten nejlepší teambuilding – utužuje skupinové vztahy a poskytuje dostatek příležitostí pro rozvoj vlastních dovedností, rozšiřování komfortní zóny a s tím spojené posilování zdravého sebevědomí. Důležité je, aby zážitky z našich cest byly co nejvíc autentické a abychom jednotlivé poutníky přizvali k určování jejich směru – tedy abychom našim členům neservírovali hotový a připravený program, ale organizovali výpravu společně s nimi.

Noční hlídky

Klasické táborové hlídky mohou někdy působit trochu samoúčelně (vždyť na jiných akcích nehlídáme), pro naše členy se ovšem jedná o jedinečnou zkušenost pro poznávání vlastních strachů, emocí a vůbec osamělé noci. Na hlídce se člověk ztiší a vnímá přírodu jinak než přes den. Je-li jasno a svítí-li hvězdy, potom obloha nabízí neskutečnou podívanou a pro mnohé děti je to třeba poprvé, kdy se do ní mohou pořádně zahledět. V myslích světlušek a vlčat se hlídky pojí s nejistotou, která se ale s rostoucí zkušeností proměňuje v sílící důvěru v sebe sama. Pomoct tomu můžeme dostatečnou reflexí, tedy budeme-li si s dětmi o jejich pocitech, očekáváních a zážitcích pravidelně povídat.

Tři orlí pera a další výzvy

Příležitostí posouvat se někam dál nabízí skauting celou řadu. Mezi ty nejvíc dobrodružné však patří výzvy, které najdeme nejen ve stezkách. Ať už jde o tradiční Tři orlí pera, všemožné výsadky nebo novější zkoušky jako Noční bdění, Ranní svítání či 24 hodin na stromech, ve všech případech pomáháme mladým lidem, aby překonali sami sebe a dokázali, že samostatně obstojí v nelehkých situacích. Přehled výzev i s metodickými a bezpečnostními pokyny najdete na Skautské Křižovatce.

Atmosféra příběhů

Vyprávění je odpradávna silným nástrojem, jak vytvořit atmosféru pro předávání myšlenek, které utkví hluboko v paměti. Příběhy umocňují naše dobrodružství, je však dobré nakládat s nimi střídmě a s velkým rozmyslem. Zvolený symbolický rámec by totiž neměl přehlušit naše vlastní, skutečné příběhy. Prožít celý tábor jako pirát brázdící oceán může být jistě zajímavé dobrodružství, aby ale bylo našim skautům a skautkám také k něčemu dobré, nemělo by jít o legendu pro legendu.

Adrenalinové aktivity

Plavba na vodě či lezení po lanech tvoří silné a nevšední zážitky, které nejenom vypadají dobře na fotkách, ale skutečně nabízejí prostor pro rozšiřování vlastních možností. Neměli bychom se jimi ale nechat zlákat vždy a za každou cenu. Kromě toho, že vyžadují zvýšenou péči o bezpečnost a měli bychom se do nich pouštět jen s dostatkem zkušených lidí, je třeba dobře přemýšlet nad vhodností věkové kategorie. I malé děti nepochybně zvládnou viset v sedáku nebo obléct záchrannou vestu, to ale ještě neznamená, že je to pro ně pokaždé ten pravý program. Někdy je totiž dobré počkat s extrémními sporty, stejně jako dalším dobrodružstvím, až na dobu, kdy je budou účastníci opravdu schopní přijmout jako výzvu.  

O autorech

Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk