Téma: gejzír

Vaříme v přírodě

Přinášíme náměty na zpracování pokrmů s dětmi
Foto: oddíl Plamen Břeclav

Postav pec

Postavit pec z kamení a hlíny není složitou záležitostí, jde především o výdrž a preciznost, jednomu celá stavba zabere tak den a půl. Začneme s vyznačením kruhu o průměru 80 cm, ten si vyložíme placatými kameny. Nad kruhem zkonstruujeme pomocí ohebných větví (např. z vrby jívy) a provázků kupoli o výšce 40 cm, která nám bude držet tvar. Pak už jen klademe podél kupole kameny a vše vymažeme jílovitou hlínou. Nezapomene na otvor pro vkládání dřeva i pokrmu a na druhé straně (ve vrchní části) na komín. Pec necháme vysušit den až dva (podle počasí), v peci pak rozděláme oheň, vyhřejeme kameny, následně žhavý popel vymeteme, vložíme pokrm a utěsníme oba otvory. Pečeme.

Upeč třeba buchty

Pokud nemáte k dispozici troubu či pec, nevadí. Založte veliký oheň tak, aby z něj zbylo hodně žhavého popelu / uhlíků a připravte z klasického kynutého těsta a náplně (povidla, tvaroh, …) „Honzíkovy buchty“. Ty pak skládejte na vymazané víko od kotlíku, též i hrany buchet mažte tukem, aby se neslepily. Poté přiklopte kotlík na víko a vložte do rozžhaveného popelu, kotlík popelem důsledně přikryjte. Pečte přibližně hodinu. Stejným způsobem lze v kotlíku upéct na puťáku i výborný chleba.

Foto: oddíl Plamen Břeclav

Studený šípkový čaj

Využili jste krás podzimu a vyrazili zejména se světluškami a vlčaty na šípky? „Sběračství“ k nám přeci patří! Nasbírané šípky umyjeme, přebereme a usušíme. Poté nožíkem odkrojíme okvětí a např. v troubě při 70 °C sušíme. Takto sušené plody v tmavé místnosti a v plátěném pytlíku vydrží i několik let. Na litr nápoje odpočítáme přibližně třicet šípků, které v hmoždíři roztlučeme. Následně drť ponoříme do vody a přes noc louhujeme. Po filtraci přes jemný kapesník můžeme nápoj konzumovat buď studený nebo lehce ohřátý. Čaj obsahuje značné množství vitaminu C. Pozor ale, jeho účinky narušují vysoké teploty nebo styk s kovem! 

Sušení potravin

Pokud jde o dlouhodobé uchovávání potravin, zdá se, že v této oblasti zavládla s nevratnou platností doba ledová. Anebo přinejmenším doba mrazáková. Usušené potraviny přitom nezabírají tolik místa a mnohdy jsou i chutnější. Zkusit můžete třeba sušená rajčata – po usušení je lze naložit do olivového oleje a vyrobit si tak pochoutku, která není v obchodech úplně levná. Navíc tak můžete jíst i v zimě rajčata přímo od lokálních pěstitelů. Dýně se zase dá nakrájet na kousíčky a „kandovat“ (jde o kombinaci sušení a naložení v cukerném roztoku, návody najdete běžně na internetu). Kandováním vzniknou sladké bonbony, které lze jíst jen tak nebo je zapéct třeba do vánočky. Sušení hub se vyplatí například na chatě, kde je nemáte jak jinak zpracovat. A jak sušit? Ovoce (či houby / zeleninu) nakrájejte na tenké plátky, které pak usušíte v troubě při teplotě do cca 40 °C, při vyšší by se upeklo. Případně můžete použít sušičku na ovoce. Sušit lze i při běžné pokojové teplotě, jen to déle trvá. Při pročítání návodů na sušení se někdy může zdát, že jde o nějakou vědu: najdete spoustu rad, jak zapřít dvířka trouby vařečkou, aby do ní proudil vzduch, či jak často je třeba větrat místnost, kde se suší. Mnohá doporučení mohou být jistě užitečná, ale klidně se pusťte do sušení, i pokud nemáte možnost nastolit ideální podmínky. Většinou není co zkazit.

Výroba marmelád

Marmelády při své výrobě vydávají krásnou vůni a skleničky s nimi lze použít i jako vlastnoruční dárek. Marmeláda přitom vůbec nemusí být jenom malinová nebo jahodová. Co třeba zkusit broskvovou s bazalkou? Nebo hroznovou či anglicky nahořklou pomerančovou? A jak na ně? V podstatě jde jen o to, dát zvolený druh ovoce do hrnce, zalít trochou vody (vodnatější ovoce stačí podlít jen málo, méně vodnaté by mělo být ponořené) a za častého míchání jej rozvařit. Postupy se pak různí – zatímco někdo přecedí rozvařenou směs přes cedník vyložený plátýnkem a pak dělá marmeládu jen z toho, co cedníkem proteklo, někdo zase ovoce rozmixuje tyčovým mixérem a udělá marmeládu ze všeho. Pro začátek není špatné použít nějaký recept (klidně z internetu – zde je potřeba ovšem zapojit kritické myšlení a nezůstat u jednoho neověřeného zdroje). K ovoci se pak při vaření jako konzervant přidá šťáva z citronů (příp. kyselina citronová) a množství cukru (obvykle polovina váhy ovoce, ale záleží to na jeho sladkosti a vašich preferencích). Přidávat chemické želírovací přípravky zpravidla není nutné, stačí jen při přípravě k ovoci nenalít příliš mnoho vody. Dobrým trikem také je hned na začátku vaření k ovoci přidat v plátýnku zabalené pecky z citronů, ty jsou plné pektinů, které mají želírovací účinky. Vše se po mírném zchladnutí plní do sklenic, které je třeba řádně uzavřít (ty šroubovací stačí silou utáhnout). Z ovoce lze vyrábět podobným způsobem i sirupy, například na šípkový či dýňový ještě stále není pozdě.

Pečení hadi

Uděláme jednoduché těsto z mouky, soli a vody. Z něho pak namotáváme „hady“ na opékací pruty. Hady můžeme posypat kmínem nebo hrubozrnnou solí. 

Setonův hrnec

Jeden z nejznámějších způsobů přípravy nejen masa bez nádob. Je na něj především potřeba vykopat jámu, která slouží právě místo nádoby, a nažhavit kameny, na nichž se připravované potraviny upečou. Když už jste u toho žhavení kamenů, přímo se nabízí spojit tento zálesácký a kulinářský zážitek s indiánskou saunou, na kterou jsou nažhavené kameny také potřeba. Detailnější postup přípravy Setonova hrnce je snadno dohledatelný na internetu. 

Brambory v popelu

Sluníčko zachází za hory, pasáčci pečou brambory. Tak začíná známá dětská říkanka. Zkuste to v oddíle také. Po vytažení z popela můžete brambory osolit a namastit máslem. Dá se také péct nějaká zelenina se slupkou, např. řepa.

Nejlepší pomazánka

Schází vám v oddíle inspirace, co pořád vymýšlet k jídlu? Nebaví vás osvědčené tři pomazánky, které točíte pořád dokola? Uspořádejte soutěž o nejlepší pomazánku, polévku nebo třeba vánoční cukroví. Lze provést v menších skupinkách, ale i jako soutěž jednotlivců; s rodiči, i bez nich. Všichni navzájem potom mohou hodnotit, který recept jim chutná nejvíce. 

Upečte si čaj

Vánoční čas přímo vybízí k pečení v podstatě čehokoli. Na schůzce či výpravě si ale můžete připravit například pečený čaj. Děti si ho mohou vyrobit jen s menší dopomocí nebo i úplně samostatně, podle vlastní chuti a nálady. Můžeme ho potom v klidu posnídat nebo pěkně zabalit a darovat k Vánocům. 

Na pečený čaj budeme potřebovat ovoce (např. mandarinky, pomeranče, kiwi, kaki, jablka nebo rybíz a jeden citron), hřebíček, celou skořici, hvězdičky badyánu, případně trošku zázvoru. Ovoce v libovolném poměru nakrájíme na kousky do hlubokého plechu, přidáme koření a podle druhů ovoce přisladíme. Pečeme půl hodiny v troubě předehřáté na 200 °C, jednou až dvakrát směs zkontrolujeme a promícháme. Na závěr rozdělíme směs do skleniček, uzavřeme a vzhůru nohama necháme vychladnout. Skladujeme v lednici. A jak se čaj konzumuje? Do hrnečku si dáme dvě tři lžičky pečeného ovoce a zalijeme horkou vodou jako klasický čaj. 

Salát ze sedmikrásek

Louky jsou plné jedlého kvítí. Kombinace zeleniny (či ovoce) například s květy sedmikrásek nebo listy kokošky dá vzniknout jedinečnému a svěžímu salátu. Bylinky také mohou přijít vhod do pomazánek nebo jen tak na chleba – takový medvědí česnek nemá zkraje jara chybu.

Kouzelný kotlík

Máte-li dojem, že v jednom kotlíku toho na výletě moc neuvaříte, stačí zapojit fantazii. Halušky s brynzou a zelím? Ovocné knedlíky? Smetanové rizoto se zeleninou a parmezánem? Tímhle vším může vaše cesty zpestřit jediná nádoba.

Čaje z přírodnin

V obchodě kupujeme čaje porcované do sáčků, ven je ale nosit nemusíme. Příroda nabízí dost čerstvých chutí v každém ročním období. Lístky malin a jahod provoní léto stejně jako květy heřmánku. I v nejtužší zimě se pak nabízí výborný čaj z jehličí smrku či borovic.

Výroba a nakládání sýrů

Z kvalitního mléka můžete vyrobit čerstvý sýr! Zřejmě nejjednodušší recept se skládá z litru plnotučného mléka (musí být čerstvé, ne trvanlivé), půl litru kefíru nebo podmáslí a dvou lžiček soli. Všechny ingredience smícháme a v nepřilnavém rendlíku zahříváme, dokud se nám nevysráží hrudky sýra. Trvá to asi 20 minut. Obsah rendlíku potom přecedíme přes plátýnko, necháme odkapat, vychladnout a můžeme rovnou konzumovat s chlebem. Návodů je ale celá řada. Hotový sýr lze navíc s různou zeleninou, bylinkami a česnekem naložit do oleje a vytvořit tak s dětmi třeba i unikátní vánoční dárek.

O autorech

Studentka psychologie, která miluje tvoření všeho druhu,
Hnízdí na jihu Moravy. Spolupodílí se na vedení středi
Vyrostl v oddíle vlčat a skautů v Břeclavi, který 4 rok
Korektorka a studentka češtiny. Podporuje čtení v rámci
Zabývá se výchovou a vzděláváním. Působí v roversk