Téma: venku

Co dělá příroda v zimě?

Zimní výprava do zasněženého lesa i na zamrzlý rybník
Foto: James K. Lindsey

Příroda, která je jedním z prvků skautské výchovné metody, je místo, kam se všichni bez váhání vracíme a které využíváme pro své tábory i výpravy. Na jaře, v létě, na podzim, … Co ale dělat v přírodě v zimě? A co vůbec dělá v zimě příroda?

Než se to s oddílem vydáte prozkoumat, připomeňte si článek Výprava do zimního lesa z loňského listopadového Skautingu nejen o tom, jak se správně vybavit na cestu, který je dostupný i na casopisy.skaut.cz

Přestože to tak mnohdy nevypadá, příroda v zimě jenom nespí ani není celá odstěhovaná do teplých krajů a ani není „mrtvá“ a smutná. I během tohoto ročního období je v ní pěkně živo; třeba i pod ledem, pod sněhem nebo i na něm.

Plán cesty

Vydáte-li se na výpravu do zimní přírody, zkuste pozorovat a hledat, co všechno v ní žije. Nemusíte ale jen bezcílně bloumat krajinou. Než vyrazíte do terénu, můžete nechat družinu vytvořit plán cesty s tipy na přírodní zajímavosti a kde je hledat. Uvidíte, jaké představy děti o zimní přírodě mají. Do plánu si nezapomeňte v průběhu výpravy vše zaznamenávat.

Chvostoskoci

Při výpravě si můžete všimnout, že živo v přírodě není jen díky velkým obratlovcům jako jsou srny, zajíci, veverky nebo ptáci, ale že se po sněhu pohybuje i hmyz. Jedním takovým příkladem může být chvostoskok. Chvostoskoci u nás žijí v půdě, když ale napadne sníh, pohybují se také na jeho povrchu. Na něm potom tvoří rozsáhlé kolonie, které mohou vypadat jako saze. Když si na výpravu vezmete lupu, můžete si všechna droboučká bezobratlá zvířátka prohlédnout, na sněhu jsou vidět nejlépe. Chvostoskok je malé šestinohé bezobratlé zvíře, které žije především v půdě, někdy ale také na sněhu. Známé je především svým skákacím aparátem. Jsou to velmi odolní živočichové, živí se jinými bezobratlými, rostlinnými zbytky apod., jsou to významní půdotvorní činitelé.

V roli detektivů

Počkejte si na sníh a vyzkoušejte výpravu mimo cesty na sněžnicích, které je možné půjčit si v některých sportovních prodejnách, případně na běžkách. Na sněhu budete mít skvělé podmínky k tomu, abyste našli stopy živočichů, kteří se po něm pohybují. Stop bývá mnoho a často vzbuzují otázky: Od čeho je ta čára uprostřed? Jak to, že stopy zničehonic mizí? Můžeme se tak ocitnout v roli detektivů, kteří se snaží přijít na kloub zdánlivým záhadám jako je stopa po ocasu nebo stopy ptáka, který náhle odletěl. 

Vymyslete si pro ostatní detektivní příběh a na otázky odpovídejte jen ano/ne: Dnes ráno zde byl nalezen strom s okousanou kůrou. Stopy vedoucí ke stromu mohou usvědčit pachatele, který má možná na svědomí také zmizení svědka. Co se zde stalo? 

Měl pachatel jen dvě nohy? Ne. Měl svědek jen dvě nohy? Ano… Přišli na místo spolu? Ne… Náhodného svědka = ptáka vyplašil hladový zajíc, který přiběhl okousat kůru.

Jako „důkazní materiál“ si můžeme v tvrdším sněhu stopy odlít ze sádry. Možná vás také napadne, čím se tato zvířata v zimě živí. Potravních příležitostí není mnoho, zvířata jsou odkázána na suchou trávu, kůru, semena ze šišek, bukvice a v neposlední řadě na to, co jim připraví myslivci. Důležité je tak nerušit zvířata pobytem v blízkosti krmných míst.

Na rybníku

Pokud se nebudete vydávat na zasněženou výpravu do hor, ale půjdete ven v době holomrazů, pak se nabízí návštěva některého ze zamrzlých rybníků. Brusle vezměte s sebou, ale pamatujte, že tloušťka ledu by měla být aspoň 25 cm, abyste si mohli dovolit na led bezpečně vstoupit. Můžete nechat skautky a skauty, aby se z břehu pokusili zjistit, kde je led nejsilnější, kde nejtenčí a také aby jeho mocnost na několika místech odhadli. Ta se dobře určuje, pokud led není pokrytý sněhem a jsou v něm malé bublinky. Na zasněžený rybník je lépe nechodit.

Co se ale děje celou zimu pod ledem? Často pod ním zůstávají ryby a vše ostatní jako jindy po zbytek roku. Rybník totiž téměř nikdy nezamrzne do celé své hloubky a teplota při dně se během roku mění jen mírně. V místě, kde voda nezamrzla, ji můžete nabrat do lahvičky a doma nebo v klubovně prozkoumat pod mikroskopem.

Po skončení výpravy se nezapomeňte vrátit k plánu, který si družina sestavila na začátku. Jak moc se liší očekávání od skutečnosti? Viděli jste vše, co jste si mysleli, že uvidíte? A co jste naopak viděli navíc?

Že není třeba obávat se pobytu venku ani v zimě je jasná věc. Další náměty na venkovní činnost přináší projekt Sdružení Tereza najdete na jdeteven.cz/cz. Věřím, že si zimní výpravu dokážete užít a že vás počasí neodradí!

O autorech

Vede pražské středisko Bílý Albatros, pomáhá EkoOdbor