Téma: společnost

Pošli to dál!

Pozvání k výstavě a výzva pro století republiky

Pošli to dál! je výzva, kterou přijímá každý, kdo bere skauting vážně. Nežít ho jen pro sebe, ale poselství jeho hodnot šířit mezi ostatní. Pošli to dál! je zároveň název výstavy, již připravil Skautský institut a jejímž záměrem je právě tento rozměr skautské výchovy pomoci u svých členů vedoucím podpořit.

Sto let republiky se zdá jako vhodná příležitost, jak si službu druhým připomenout a posílit ji. Právě s republikou byla totiž dlouhá desetiletí pevně spojená. Skauti pomáhali Národnímu výboru, učili Čechy úctu ke státní vlajce, vedli brannou výchovu, pomáhali při obnově země po katastrofách… Ale především zlepšovali své okolí drobnou denní pomocí prostřednictvím dobrých skutků.

Vlast má dnes díky globalizaci i našemu členství v EU již trochu jiné významy, ale toto téma je příležitostí k hlubšímu zamyšlení nad službou světu kolem nás. Že nestačí uklidit potok, pomoci staré paní či nasbírat peníze pro psí útulek, ale často je nutné přidat ochotu něco obětovat. Jak praví známý citát: „K vítězství zla stačí, když dobří lidé zůstanou sedět se založenýma rukama.“

A právě stoletá historie skautingu je posetá příklady mnoha obětí a ochoty jít proti proudu. Už v počátcích museli junáci překonat nadávky, posměch, i házení kamenů. Jeden z prvních vedoucích, Vašek Jelen, vzpomíná, jak když v kroji prošel Národní třídou, poslouchal samé posměšky „z nichž kovboj, hasič, maškara, psohlavec byli ty nejskromnější“. Desítky skautů nasazovaly za první republiky své životy při záchraně tonoucích a několik z nich při tom zahynulo. Samozřejmě oběti nejvyšší přinášela především válka a doba komunismu. Ale stejně tak dnes je mnoho příležitostí, jak projevit odvahu, zastat se někoho, komu je ublíženo. Při šikaně ve škole, při nadávkách na ulici, ale i na sociálních sítích. Nebát se říci svůj názor, hledat a strážit pravdu i za cenu nepříjemných chvil. Právě k tomu máme vést v oddílové činnosti. Posilovat odvahu a ochotu snést třeba urážky. Je například mnoho diskuzních her, které jsou dobrým vodítkem. Stezka odvahy už nemusí mít jen formu noční cesty na hřbitov, ale cesty školou, kde máme najít někoho, komu je ubližováno a zkusit vymyslet způsob, jak mu pomoci. Znám sám tu tíhu najít v dětství odvahu a nahlásit ředitelce školy šikování spolužáka partou starších.

Výstava Pošli to dál! je spolu s pracovním sešitem připravená pro věk skautů a skautek, aby jim pomohla si tento smysl naší činnosti uvědomit. Provede je minulostí a ukáže skutky, jež pro republiku skauti dokázali udělat, i oběti, jimiž museli v dobách zákazů projít. Vytvoří tak motivaci a odhodlání, jež se v závěrečné části výstavy přetaví do vymýšlení a sdílení svých vlastních výzev pro pomoc svému okolí dnes. To vše interaktivní formou s úkoly vyžadujícími týmové zapojení. Navíc výstava pokračuje i v ulicích Prahy, v místech spojených s poštou českých skautů, které oddíl provedou zajímavými zákoutími a umožní plnit další úkoly a tím odhalit tajemství starého dopisu.

Aby měla každá družina čas a prostor výstavu prožít, je třeba dopředu nahlásit čas, kdy ji o víkendu navštíví. Stačí vyplnit jednoduchý formulář na skautskyinstitut.cz/republika.

Připravit se na téma můžete s oddílem již doma či na táboře, prostřednictvím soutěže o výroční odznak. Kromě návštěvy výstavy je třeba najít svůj vzor, projevit odvahu a vykonat 100 dobrých skutků. Více v časopise Skaut-Junák a na webu akce.

Pošli to dál!

21. 6.–28. 10. 2018

Poštovní muzeum, Praha 1 (Nové mlýny 2)

Otevřeno denně kromě pondělí 9.00–17.00.

Pro pražské oddíly chystáme v týdnu prodloužení otevírací doby. Přihlašování a podrobnosti na skautskyinstitut.cz/republika.

Foto: Skauti na strážní službě při vzniku republiky — Archiv Skautského institutu

Vedoucí archivu Junáka a kurátor výstavy Pošli to dál!