Téma: sloupek náčelníků

Skautští dospělí nováčci

Foto: Vojta Petr – Ojta

Letošní skautský rok byl více než kdy dříve online. Nejen vedoucí, ale i kluci a holky se za tu dobu naučili s přehledem používat videohovory, a to nejen na pracovní schůzky, ale i třeba na hraní deskovek na dálku, povídání u čaje či společné pečení. Pojďme se za tímto rokem ohlédnout a než se (dříve či později) naplno vrátíme do našeho fungování před nuceným přesunem do onlinu, zhodnoťme si, co z toho lze v naší činnosti i dále využívat. Možná vám videohovory budou vyhovovat pro kratší plánovací schůzky. Nebo je nyní představitelnější připravit dobrý program v rámci JOTI a propojit tak svůj oddíl se skauty z jiné země. A možná vymyslíte další drobnosti, které se vám osvědčily.

Já jsem se pustila do realizace programu pro dospělé nováčky a myslím si, že by to mohlo být funkční v této online podobě dlouhodobě. Proč jsem se do toho pustila a o co se jedná?

Dospělý nováček je člověk, který buď do oddílu nikdy nechodil nebo třeba jen 1–2 roky do světlušek či vlčat. Nyní je dospělý a ať je mu 20 nebo 50 let, skautská myšlenka ho oslovila a chce se zapojit do činnosti. V mém domovském středisku s tím máme dobrou zkušenost. Před lety takto přišli 3 rodiče a dnes stojí v čele tří oddílů jako jejich vedoucí.

Specifik dospělého nováčka je hodně. Přichází k nám v mnohém hotový člověk, se svými hodnotami a postoji, který již má své životní zkušenosti a znalosti ze školy či zaměstnání. Co mu ale chybí, jsou skautské zážitky a prožitek skautského programu. Skauting má však své poslání, výchovnou metodu i hodnoty a tento dospělý nováček, stejně jako každý jiný člen, bude jednou skládat skautský slib, a možná i ten činovnický. A zatímco dvanáctiletý nováček bude mnohé nasávat v průběhu skautské výchovy, ten dospělý se na ní bude spíše menší či větší měrou podílet. O to důležitější je jej včas seznámit s hodnotami skautingu, pomoci mu najít jejich pochopení. Protože i tento dospělý se stává začínajícím činovníkem sloužícím výchově mládeže v duchu skautského slibu a zákona.

Pro kurz, který pořádám, využívám online setkání, díky kterému propojím nováčky z různých středisek, kteří by kvůli 90minutovému setkání jinak museli vážit cestu do klubovny. Proběhne celkem 5 setkání se 12 účastníky v průběhu 4 měsíců. Postupně se budeme bavit o pilířích skautingu (poslání, principech a skautské výchovné metodě). O tom, jak je lze chápat, jak se shodují s jejich dosavadními zkušenostmi a hodnotami. Jako přípravu před každým setkáním účastník dostane část textu z metodiky Tichou poštou. Online setkání se ukazuje jako funkční, a i přes počáteční obavy se nám daří otvírat zajímavé a osobní debaty o chápání hodnot.

Posilujte své oddíly a střediska o nové dospělé, může to přinést čerstvé síly i zkušenosti. A nezapomeňte jim předat i to, co umíte vy sami lépe. I když je vám třeba o 30 let míň.

Foto: Petr Kalousek – Robinson

Jak na dospělé nováčky?

Všechny důležité informace a více o tom, jak pracovat se skautskými dospělými nováčky, se dočtete na bit.ly/dospely-novacek.

A co Pilíře skautingu pro dospělé nováčky?

Pokud vás zajímá program pro dospělé nováčky, o kterém Tynus píše, můžete se zeptat na adrese
. Metodiku Tichou poštou stáhnete na casopisy.skaut.cz/knihovna/593.

Zasedání Náčelnictva

Více o tom, co se projednávalo na zasedáních Náčelnictva, se dozvíte na bit.ly/zasedaninacelnictva-117.

Zapoj se!

Zajímá tě víc o činnosti Náčelnictva? Chceš k tématům nějak přispět? Napiš náčelníkům na e-mail .