Téma: instant

Skauting za 10 let

Foto: archiv oddílu

Předchozí článek pojednává o důležitosti řešení výchovných otázek na střediscích. Možnou variantu, jak téma výchovy se střediskovou či oddílovou radou otevřít, nabízí jedno z témat současné předsněmovní diskuze: Skauting za 10 let.

Inspirace

Pusťte si společně s týmem zamyšlení členů Náčelnictva nad současnými problémy Junáka a výzvami do následujícího desetiletí, které je dostupné na skaut.cz/skauting-za-10-let-videa. Následně si pusťte video ještě jednou a zastavte ho po každé odpovědi. Vnímáte zmíněný problém či výzvu i ve vaší jednotce? Jedná se o něco, čemu se chcete v nejbližší době věnovat?

Diskuze

Představte si společně vaše středisko za 10 let. Pro lepší představu si můžete spočítat, kolik bude tou dobou současným členům střediska let. Kdo ze současných členů bude ve věku vůdců oddílů? Sdílejte mezi sebou, jak chcete, aby vaše středisko tou dobou vypadalo. V čem se má odlišovat od stávajícího stavu? Jaké jsou největší překážky a výzvy, které budete muset překonat, abyste tohoto stavu dosáhli? Máte pocit, že se s něčím podobným můžou potýkat i ostatní střediska, nebo se jedná o váš specifický problém?

Letos slavíme 30 let svobodného skautingu. I mnoho našich středisek letos slaví svá výročí. Před tím, než se se svým týmem budete dívat do budoucnosti, může být užitečné ohlédnout se, jak u vás skauting vypadal dříve. Můžete k tomu využít například aktivity ze stran 29 a 30.

Budoucnost

V rámci nejen předsněmovní diskuze je přínosné se zamýšlet i nad výzvami, které skautingu přináší dnešní svět, a možnostmi, jak na ně reagovat. Jak má vypadat skauting pro dnešní dobu? S jakými konkrétními výzvami se musíme nebo budeme muset potýkat? Které z věcí, které aktuálně děláme, přestávají v dnešní době postupně ztrácet smysl?

Pokud chcete, aby vaše odpovědi a myšlenky nezůstaly jen u vás ve středisku, vyplňte je do dotazníku, který je k předsněmovnímu tématu dostupný na skaut.cz/dotaznik-za-10-let. Dostanou se tak k vašim nadřízeným jednotkám i ústředním orgánům, které je budou moct brát v potaz v budoucím směřování naší organizace.

Pokud vás téma zaujalo, zařaďte diskuzi o skautingu za 10 let na váš střediskový nebo vyšší sněm. Pokud už máte sněm za sebou, můžete se k tématu vracet na střediskových radách při formování vize na následující volební období.