Téma: gejzír a rozcestník

Kde hledat oporu?

Nejste na to sami. Shrnutí zdrojů, příležitostí a tipů na cestu
Foto: Jaroslav Šafer

Zamlouvá se vám představa změn a rozvoje, ale nevíte, zda to zvládnete? Máme pro vás dobrou zprávu: Nejste na to sami. Celé vaše okolí je protkané sítí podpůrných zdrojů a příležitostí. Jak je můžete vytěžit?

Časopis Skauting – na těchto stranách se snažíme všem vedoucím přinášet pravidelnou dávku metodické podpory, inspirace a rozhledů. Články našich autorů a autorek po vydání nemizí a vy se tak můžete těšit z obsáhlého archivu textů na nepřeberná témata. Potřebovali byste poradit s tím, co právě řešíte? Je dost velká šance, že kus potřebného know-how najdete na tomto webu.

Materiály k nástrojům – ke skautskému programu, např. stezkám a odborkám, je pro vedoucí všech věkových kategorií připravena celá řada podpůrných materiálů. Dozvíte se v nich, jak s nástroji pracovat, jaké myšlenky za nimi stojí, plus mnoho konkrétních tipů na zapojení v oddíle. Všechno pohromadě najdete na skaut.cz/program.

Metodické příručky – potřeby našeho rozvoje jsou často hlubší a obecnější povahy. K mnohým tématům byly napsány pronikavé příručky, a to ať už jde o programové oblasti (Příroda kolem nás a další), výchovu charakteru (Skautské odkazy, Svět v pohybu, Nikdy nekončící dobrodružství), fungování oddílu (Družinový systém, Na pomoc skautským vůdcům), či celkovou práci s dětmi (Stezka a symbolický rámec vlčat a světlušek, Z nevýhody výhoda a mnohé další). Příručky nemusíte číst celé, někdy si stačí najít konkrétní téma. Stáhnete je na Křižovatce, či si je koupíte tištěné na obchod.skaut.cz.

Křižovatka – všeobecný rozcestník a shromaždiště užitečných informací pro vedoucí je Skautská křižovatka. Vedle aktualit zpracovává především praktická organizační a programová témata, a tak vás nenechá tápat, pokud jde o základní fungování oddílu a střediska. Najdete ji na krizovatka.skaut.cz.

Semafor a Hodnocení kvality – slouží jako zrcadlo a osnova rozvoje oddílů i středisek. Více se o nich dočtete v gejzíručlánku o semaforu.

Vzdělávací kurzy – těžko bychom v paletě dostupné podpory hledali intenzivnější dávky rozvoje, než jaké nabízí skautský vzdělávací systém prostřednictvím kurzů, zejména těch lesních, založených na uceleném prožitku účastníků. Když člověk ke kurzu přistoupí aktivně a jde přímo za svými potřebami, může z něj dostat mnohem víc, než když jen pasivně přijímá. Nabídku kurzů, často i speciálně profilovaných, najdete na skaut.cz/vzdelavani.

Další vzdělávací akce – vedle systému kurzů probíhá celá řada dalších jednorázových vzdělávacích akcí, od malých seminářů a debat ve Skautských institutech až po velká víkendová setkání typu Elixír. Lokální události pořádají také vybrané okresy a kraje. Tyto akce se často specializují na specifičtější témata, případně jsou příležitostí k velké výměně zkušeností. Jejich přehled najdete spolu s přehledem kurzů na skaut.cz/vzdelavani.

Vzdělávání na klíč – nehodí se vám termíny celostátních akcí a na dlouhé kurzy nemáte čas? Nebo se potřebujete posunout v určité konkrétní oblasti, třeba práci s benjamínky nebo financování? Určitě nepřehlédněte nabídku momentálně čtyř desítek různých tematických akcí, které pro vás na klíč dle domluvy uspořádají nejrůznější skautské odbory a jiné specializované skupiny. Kompletní nabídku najdete na skaut.cz/vzdelavani-na-klic.

Výchovní zpravodajové a zpravodajky – velkou oporou mohou být oddílům i jejich vlastní střediska (či okresy a kraje), zejména pokud v nich dobře fungují výchovní zpravodajové. Víte, na koho se u vás obrátit? Vědí oddíly ve vašem středisku, jakou podporu mohou od zpravodajů a od celého střediska očekávat?

Mentoring a koučink – podobnou podporu jako u výchovných zpravodajů mohou vedoucí hledat u dostupných mentorů a koučů. Potřebovali byste někoho, kdo vám pomůže utříbit myšlenky? Informace hledejte na skaut.cz/mentoringskaut.cz/koucink.

Neskautské zdroje – nechceme-li se uzavírat do sebe, určitě bychom se neměli omezovat jen na skautské zdroje poznání. Neváhejme tak v co největší míře hledat inspiraci jinde. V knihách o výchově a vedení lidí (například Objevujeme přírodu, Respektovat a být respektován, Pohon), na kurzech a akcích jiných organizací (třeba Neziskovky.cz, CVVZ), ve vzdělávacích videích (TED, Seduo), zkrátka všude tam, kde zjistíme, že věci můžeme dělat ještě daleko lépe – a kde nám pomohou naučit se, jak na to.

Chcete se o rozvoji oddílů, středisek i sebe sama dozvědět více? Přinášíme tipy na cestu.

Inspirovat se u druhých

Hned 7 článků o proměnách oddílů najdete odkázaných v příbězích změn.

Vést změnu

Srdce změny

Proč některé změny selhávají, zatímco jiné uspějí? Osm kroků změny přiblížených na desítkách příběhů, podložených výzkumem. (John P. Kotter & Dan S. Cohen, 2002 / 2003)

Proměna