Téma: vlčata–světlušky

Nezapomínejme na slib a zákony

Foto: Zuzana Havlinova

Nekončící vlčácká hra

Vlčáctví můžeme chápat jako velkou hru, která má svá pravidla. Jsou jimi vlčácký slib, zákon a heslo. Pokud chceme vzbudit v dětech zájem o vlčáctví, je důležité, aby těmto pravidlům porozuměly. Jak na to? Nejlépe prožitkem při běžné činnosti. 

Jakmile skončí nějaká aktivita a je čas na zpětnou vazbu, zhodnoťme společně nejen aktivitu, ale i to, kdo se jak snažil, bojoval až do konce, nevzdal se a dostál prvnímu bodu vlčáckého zákona: vlče se nepoddá samo sobě. Pochvalme ty, kterým se dařilo a povzbuďme ty, kterým něco nešlo. 

Ve vlčácké smečce je vůdce „starší vlk“, kterého vlčata poslouchají. Ukázat vlčatům, že poslušnost se vyplácí i význam druhého bodu zákona vlče se poddá staršímu vlku, lze třeba pomocí příběhů či divadelních scének (Budulínek, Smolíček pacholíček, Knihy džunglí aj.), které si můžeme zahrát na schůzkách i výpravách. 

TIP na aktivitu: 

Při nástupu před hrou stopněte vlčatům, jak dlouho jim trvalo, než všechna nastoupila a ztišila se. Ze začátku to může trvat, ale později se naučí neobírat se o čas, který mohou strávit hrou. 

Vlčácký zákon je pro nás můstkem ke slibu. Body zákona vlčat vrcholí poslušností smečce, první části vlčáckého slibu. Přátelská atmosféra, kdy se každé vlče snaží být dobrým kamarádem ostatním bráškům ve smečce, to jsou cesty při hledání nejvyšší Pravdy a Lásky. Nechtějme po vlčatech, aby pochopila abstraktní významy Pravdy a Lásky a už vůbec ne té nejvyšší. Nápomocné nám mohou být opět příběhy a scénky a především náš osobní přístup a příklad, který dáváme svým chováním. Dobráček uvázaný na vlčáckém šátku je připomínkou dobrého skutku, který je ve vlčáckém slibu obsažen. Vlčata ale občas tápou a nevědí, jaké dobré skutky mohou vykonat. S tím jim musíme trošku pomoci. 

TIP na aktivitu:

Vyrobte si Truhlici dobrých skutků z kartónu nebo z překližky. Do truhlice ukládejte všechny vykonané dobré skutky. Na schůzkách ji občas otevřete a přečtěte si jich pár pro inspiraci. 

Vlčata ve slibu slibují, že se vynasnaží. Když se vlčeti něco nepovede, nevadí. Heslo vlčat mluví o snaze a nejlepších činech, které mohou vykonávat každý den. Povídejme si s vlčaty, ukazujme jim co povedlo a na čem mohou zapracovat. Práce se slibem, zákonem i heslem nikdy nekončí a je tak neodmyslitelnou součástí života smečky. 

Sviťme jako světlušky

Zákon a slib nám dávají oporu v tom, jak se máme chovat, čeho chceme dosáhnout. I pro světlušky by se slib a zákon měly stát každodenní součástí, být jim oporou v životě a pomoci jim na jejich cestě. Jak toho ale docílit? 

Základem je, aby světlušky těmto věcem rozuměly, přemýšlely o nich a znaly jejich význam. Vysvětlit jednotlivé body slibu a zákona nám mohou pomoci příběhy, scénky a divadla, ale třeba také obrázky ze Světýlka, kde je znázorněno chování dětí. Zapojte slib a zákon do celoroční činnosti, například při vyhodnocování docházky zhodnoťte, co se komu daří a co má zlepšit, na výletech a výpravách si udělejte chvilku na příběh, o kterém si popovídáte, do klubovny umístěte znění slibu a zákona. Při příchodu nováčků si společně zopakujte zákon světlušek spolu s dalšími pravidly chování šestky.

Slib je pro světlušky důležitým krokem. Buďte si opravdu jistí, že rozumějí všemu, co slibují. Pomozte jim s pochopením jednotlivých bodů slibu. Před slibem by měla probíhat tzv. příprava na slib, ta probíhá po celou dobu, po kterou je světluška v šestce. Během této doby si se světluškou několikrát popovídejte o významu slibu a o tom co konkrétně pro ni samotnou znamená hledat Pravdu a Lásku, co znamená vlast a jak ona sama může být prospěšná svému okolí a zachovávat zákon světlušek. Dejte jí konkrétní nápady a rady na to, co může dělat (co může dělat teď hned a co až bude starší), aby slib splnila. Zdůrazněte, že slibuje svou snahu o naplnění slibu. Připusťte tedy, že je možné chybovat, a následně se ze svých nezdarů poučit.

Slibem to ale nekončí. Za nějaký čas se se světluškou vraťte ke slibu, k tomu, co slíbila a zhodnoťte, jak se jí daří to plnit. Povzbuďte jí v její snaze a opět dejte konkrétní nápady ohledně toho, co může dělat. Udělejte z toho příjemné popovídání, které pravidelně opakujete.

S tím vším nám může pomoci i jednoduché heslo světlušek „Pamatuj!“. Světlušky mají pamatovat na zákon, slib a mnoho dalších věcí, ale hlavně na své světýlko, aby dobře svítily – šířily radost a dobro kolem sebe. Pokud na to budou myslet, tak budou myslet i na zákon a slib. Připomínejte jim jejich heslo, třeba i tím, že každá bude mít svou lucerničku, o kterou se má starat. Povídejte si, kreslete, komu jste pomohly, co dobrého jste udělaly. Zapojte lucerničky a svícení do rituálů schůzek i roje jako celku. Pomozte světluškám v pochopení slov slibu, zákona a hesla a buďte jim oporou v jejich snaze o jejich naplnění.

O autorech

Student telekomunikačních technologii na VŠB-TUO, vedouc
Členka Odboru vlčat a světlušek, aktivní vedoucí svět