Téma: rozcestník

Na, tumáš pádlo!

Nevíte si rady s podporou vašich roverů a rangers? Člun vašeho vlastního roveringu je bezvládně unášen po proudu oddílové činnosti nebo uvízl ve stojatých vodách vaší nejistoty? Přinášíme další podněty k tomu, jak jej lépe nasměrovat a ovládat
Foto: Vít Koubek

Připravil Boro.

Literatura

Karpatské hry – horský průvodce, sborník her, které můžete hrát sami se sebou při osamělém putování po horských hřebenech, roverská bible. Karpatské hry jsou magickým společníkem na roverských expedicích, ať už putujete s kmenem, nebo sami. Těch pár gramů na zádech navíc vám rozhodně vynahradí. (Miloslav Nevrlý, 1981)

Rovering – zásadní publikace skautského myslitele, pedagoga a průkopníka roveringu Václava Břicháčka je vhodná pro všechny, kteří se chtějí ponořit hlouběji do podstaty roveringu. Příručka k založení kmene i bádání po smyslu a ideji roveringu. (Václav Břicháček, 2000)

Rytmus roverského roku – konkrétní nápady pro roverskou činnost v kombinaci s osobními zamyšleními nad významem jednotlivých bodů skautského zákona. Celá kniha je navíc rámována přírodním cyklem 12 měsíců a ročních období a je tak skvělým průvodcem roční činností roverského kmene. (Jan Pfeiffer, 2002)

Roverská metodika – zbrusu nová metodika nabízející komplexní pohled na roverskou kategorii a její činnost. Kdo je to RS? Jak s RS pracovat? Jaké máme pro RS výchovné nástroje? Jak založit kmen? (Jakub Tesař a kol., 2021, bit.ly/rovering-metodika)

Rovering v 15 bodech –to nejdůležitější z roverské metodiky, alfa a omega roverské činnosti, v patnácti přehledných bodech. (Roverský odbor, 2021, bit.ly/rovering15)

První (k)roky roverského kmene – jak založit roverský kmen, s čím začít, jaké činnosti se věnovat? Příručka sloužící všem, kteří se s roveringem teprve seznamují. (Roverský odbor, 2020, bit.ly/rovering-prvni-kroky

Časopis Roverský kmen – časopis věnovaný roverské výchovné kategorii – psaný rovery a rangers pro rovery a rangers. Chcete vědět, co hýbe jejich světem, ale už dávno do cílové skupiny časopisu nespadáte? Nezoufejte, mají i web. (kmen.skauting.cz)

Dříve jsme napsali

Hra na poutníka s lehkým srdcem – jak inspirovat roverská dobrodružství Karpatskými hrami? K již zmíněné knize Miloslava Nevrlého nabízíme ještě článek, který se zabývá jejím zapojením do roverského programu. (Tom Čakloš a Tomáš Fogl – Net, časopis Skauting, únor 2017, bit.ly/hra-na-poutnika

Teenageři: skrytý poklad – máte plný oddíl mladších roverů a rangers a nevíte si s nimi rady? Zjistěte, jak je zapojit do oddílové rady a nabídnout jim další rozvoj skrze rovnou spolupráci. (Jana
Jirasová – Prcek, časopis Skauting, červen 2020, bit.ly/skryty-poklad)

Rovering se nevylučuje s vedením oddílu – jak nám může roverský program pomoci udržet mladé vedoucí v oddílech? (Michal Holobrádek – Majkl a Jakub Zoblivý – Makča, Skauting, červen 2020, bit.ly/rovering-a-oddil

Web

Rovernet – internetový rozcestník se všemi materiály, které se týkají roveringu, na jednom místě. Navíc má i mezinárodní verzi! (rovernet.cz, rovernet.eu)

Roverská wiki – databáze shromažďující inspiraci pro roverskou činnost a veškeré informace ohledně roverské výchovné kategorie – na jejím rozvoji se navíc můžeš podílet! (wiki.rovernet.cz

Roverský průzkum – závěrečná zpráva dlouhodobého a podrobného průzkumu o stavu roveringu v Junáku – českém skautu, představuje přehledně své výstupy. Jakými nedostatky český rovering trpí a před jakými stojí výzvami? (roverskypruzkum.skaut.cz

Korbo – celostátní roverské setkání,
které je takové, jaké si jej sami účastníci vytvoří. Možnost setkat s lidmi, kteří pochází z jiných roverských společenství nebo jsou jen v roverském z věku, ale svou partu ještě nemají. Společná příprava části programu může být přesně tou zkušeností a společným zážitkem, které k nakopnutí vašeho kmene potřebujete. (korbo.skauting.cz)

Roverské kurzy – do kvalifikačního
vzdělání ani do výchovné činnosti se vaši roveři a rangers nehrnou, ale vy cítíte, že by jim prospělo vyrazit za hranice vlastního střediska? Nabídněte jim jeden ze zážitkových kurzů zaměřených na sebepoznání a seberozvoj: FONS (fons.skauting.cz) pro všechny skauty i neskauty ve starším roverském věku, Fonticulus (fonticulus.skauting.cz) pro mladší rovery a rangers. Uvažujete o vedení či založení roverského kmene, ale nevíte, kde nabrat zkušenosti? Vyrazte na VLK Rovel+, který se kromě běžných vůdcovských kompetencí zaměřuje na vedení roverským kmenů. Ani tímto výčet roverských kurzů nekončí. Seznamte se se všemi možnostmi a vyberte si tu, která vám nejvíce sedí, na společném webu roverských kurzů (roverskekurzy.cz) nebo pohledejte mezi řadou dalších regionálních kurzů.

Roverský tábor Naděje – celostátní roverský tábor pro mladší RS odehrávající se v malebném, ale i drsném prostředí Jizerských hor. Ideální příležitost k načerpání inspirace pro váš roverský život a rozvoj vašeho domovského kmene. (nadeje.skauting.cz

Lidé

Roverský odbor Junáka – psané slovo neodpovídá na všechno vaše otázky? Potřebovali byste osobní podporu při rozjezdu roverské činnosti ve vaší jednotce nebo řešení problémů ve stávajícím kmeni? Obraťte se přímo na roverský odbor, který se celostátní podporou roverské činnosti zabývá, ať už formou individuální konzultace nebo nabídky seminářů, se kterými přijedou přímo za vámi.

Roverští zpravodajové – další možností je obrátit se na roverské zpravodaje na středisku, okrese či kraji, kteří mohou mít větší vhled do vaší situace a jistě také rádi pomohou. Pokud však u vás roverské zpravodaje nemáte, rozhodně stojí za to požádat o radu zpravodaje výchovné.

Skautuje v oddíle vlčat a skautů v Brně, jehož vedení