Téma: úvaha

Co si počít po roveringu?

Příležitosti skautingu v dospělosti
Foto: Vít Koubek

Cítíte, že se něco mění. Nejde úplně o každodenní vjemy, třeba vás přiměje k zamyšlení neškodná otázka nebo fotky z expedice, možná k tomu má kmen dokonce připravený rituál. Život jde stále dál a ať už váš rovering vypadá jakkoliv, jednou přijde chvíle, kdy skončí. Přinejmenším tak, jak jste jej znali.

Může to být znejišťující. Ta zmíněná otázka může znít: „Jsi ty vlastně ještě u roverů?“ Fotka z expedice vám připomene, že jste už dva roky vlastně nikam s kmenem nevyrazili, a že se to asi jen tak nezmění. S novou školou či prací přišly nové výzvy, s přítelem či přítelkyní jste v létě projeli vlakem Evropu, možná řešíte bydlení. Možná je váš kmen obecně spíš v útlumu, část členek a členů šla vést dětské oddíly. Co z toho teď plyne? Máte a můžete být dál roverem nebo rangers? Nebo spíše: má význam být dál skautkou či skautem i v dospělosti?

Otázka je důležitá, protože určitě nechceme, aby jen tak vyšuměla do ztracena s tím, že „…to asi už není nic pro mě.“ Má několik rovin, na které zkusím postupně odpovědět.

Skautské ideály

Od našich starších bratrů a sester slýcháme „jednou skautem, navždy skautem“. Považujete-li hodnoty zakotvené ve skautských principech a vyjádřené ve skautském zákonu a slibu za (pro váš život) zásadní, jistě můžete být v duchu té tradované věty skautem celý život – a prosím, buďte! Všestranný rozvoj mladých lidí v duchu skautských principů je posláním skautské organizace i proto, že skrze mladé lidi chceme náš svět proměňovat v lepší. Teď je na vás skautské hodnoty žít.

Parta a společenství

Skautská společenství jsou pestrá ve svých podobách i zaměřeních a určitě můžete být nadále jejich součástí. Partu ze svého oddílu či střediska znáte, společné zážitky vám nic nevezme a bude vám oporou v dalším životě. Díky sdíleným hodnotám můžete navázat přátelství se spoustou dalších skautek a skautů (a pochopitelně i dalších lidí) – nejlepší příležitostí je s nimi začít na něčem smysluplném spolupracovat, i když se nebude jednat jen o roverské expedice.

Poslání a členové

Pomoc v oddíle nebo brigáda na tábořišti, převzetí vedení střediska či pomoc s menšími či většími projekty, práce v okresní či krajské radě, Náčelnictvu, zapojení do Skautského institutu nebo pořádání vzdělávacích či mezinárodních akcí, založení oddílu rodinného skautingu, vyprojektování nové klubovny nebo dar na její stavbu – to vše jsou příležitosti, jak být dále nejen součástí společenství, ale jak také aktivně Junáku – českému skautu, pomáhat naplňovat jeho již zmíněné poslání. Vedle souhlasu s posláním, principy a výchovnou metodou kladou naše stanovy právě aktivní podporu poslání jako podmínku toho, abyste jako dospělí mohli být členkou či členem Junáka – českého skauta. Kdo pomáhá fungování oddílů, středisek a skautingu obecně, má u nás vždycky své místo. Pro naplnění poslání dospělé zcela nezbytně potřebujeme – i vás!

Kde budu registrovaný?

Má to místo nějaké své jméno? Když jste doteď byli roveři, co budete dál? Má, ale smiřme se s tím, že jednoduchá postupka benjamínci – světlušky a vlčata – skauti a skautky – roveři a rangers už jednoduché pokračování nemá. V dospělosti bychom nevystačili s věkovými kategoriemi a možnosti i potřeby jsou různorodější. V pracovní skupině Náčelnictva pro dospělé jsme nad tím hloubali a vidíme zhruba tyto skupiny:

• Týmy fór Skautského institutu – možnost zapojit se do aktivit Skautského institutu ve svém regionu; fóra jsou party, které se o aktivity a projekty v konkrétním místě starají; více si o fórech SI a o tom, jak se do nich zapojit, můžete přečíst v Šípkově. článku z prosince 2019 (bit.ly/skauting-fora-SI)
  • Kluby dospělých – typ oddílu, který může být asi nejsnazším pokračováním zestárlého roverského kmene (má vlastní akce), sem patří i kluby našich oldskautů (sdružené ve Kmeni dospělých).
  • Kluby rodinného skautingu – typ oddílu, který ve středisku mohou založit rodiče s malými dětmi (často funguje i neformálně na základě mezilidských vazeb).

Nejste-li zrovna členem nějakého klubu, většinou zůstáváte registrováni přímo u svého střediska (či oddílu), ať už působíte na vzdělávacích akcích, dalších projektech, či týmech.

Pokud tedy vaše roverské období doznívá, nevěšte hlavu – ještě vás toho hodně čeká. Věřím, že skauting vám bude i v dospělosti trvale přinášet radost a pocit naplnění.

Poslání dle stanov Junáka – českého skauta, z. s., hlavy první, čl. 1

Junák – český skaut, z. s., je dobrovolný, nezávislý a nepolitický spolek, jehož posláním a účelem je – v souladu s principy a metodami stanovenými zakladatelem skautského hnutí Robertem Baden-Powellem a zakladatelem českého skautingu A. B. Svojsíkem – podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí; jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k nejvyšší Pravdě a Lásce; sobě samým; bližním, vlasti, celému lidskému společenství a přírodě.

Rád poznává zákoutí měst a krajin, IT záhady a svět