Téma: recenze

Mindfulness u dětí a dospívajících

Možná jste pojem mindfulness již slyšeli, ale nejste si jistí, co přesně znamená. Mindfulness je schopnost zastavit se a vnímat, co se v nás i kolem nás děje. Zároveň je to i schopnost všímat si toho, že si samotného procesu všímáme.

Ve skautském prostředí by tato kniha mohla být výborným pomocníkem v družině, kde jsou nějaké děti se specifickými potřebami. Mohl by ji využít vedoucí, který je u družinky jako speciální asistent a na základě technik z této knihy pomáhat družinovým vedoucím prokládat program těmito metodami a s konkrétními dětmi a jejich rodiči například přenášet takovouto činnost i do neskautského života. Kniha také může díky svému zaměření na práci s myslí přinést inspiraci činovníkům zabývajícím se výchovou, kteří mají potřebu rozšiřovat duchovní přesah v oddíle, ve středisku nebo třeba na kurzu.

Doporučuji knihu nečíst v kuse, ale přijmout ji jako sborník konkrétních technik mindfulness, uzpůsobených pro děti a dospívající, plný nápadů rozdělených podle typu vnímání (čichu, hmatu, zraku, myšlení, ale i vztahů…). Mezi aktivitami můžete najít například všímavé čichání ke květinám, sledování vody se třpytkami nebo i různé typy vedených meditací. U každé aktivity je pak navržena zpětná vazba na činnost a v závěru vždy návod, jak dětem pomoct si zkušenost zapsat do svého mindfulness deníku, díky němuž můžou pozorovat svůj pokrok.

Na konci knihy mě velmi zaujala kapitola rozebírající jednotlivé poruchy, jako deprese, úzkost, panické záchvaty, posttraumatická stresová porucha a kompulzivní porucha. V této části autorka velice přehledně popisuje specifika těchto nemocí a přiřazuje k práci s dětmi a mladistvými, kteří těmito poruchami trpí, vhodné techniky a principy, na kterých práci s nimi stavět.

Obecně celé téma autorka Debra Burdick rozebírá pouze namátkově v rámci jednotlivých aktivit. Samotný pojem mindfullnes najdeme až po několika kapitolách formou popisu, jak jej přiblížit dětem a mladistvým. Stejně tak i důvod, proč se tématem zabývat, nalezneme uprostřed knihy formou návodu, jak děti a mladistvé k zapojení motivovat. I z toho je patrné, že kniha není myšlena jako první zdroj, který si o tomto tématu přečtete, ale jedná se spíše o nástavbu mindfulness technik o praktické tipy a triky pro specifickou cílovou skupinu dětí a mládeže.

Mindfulness u dětí a dospívajících

Debra Burdick, GRADA, 2019

Milovnice seberozvoje neustále nasávající nové informac