Téma: instant

Kutění ze dřeva pro malé i velké

Aktivity pro rozvoj zručnosti při práci s nástroji a hrdosti na vlastnoručně vyrobený výrobek

Podložka pod horký hrnec

VĚKOVÁ KATEGORIEsvětlušky, vlčata (a starší)
CÍLnaučit se přesně řezat, brousit, rozměřovat a vyrobit hřebíkový spoj
ČAScca 2 hodiny
MATERIÁL PRO JEDNOHO ÚČASTNÍKA145 cm dlouhá dřevěná lať 14 × 25 mm (možno použít latě jiné šířky a výšky), 10 ks hřebíků 1,4 × 25 mm
POMŮCKYtužka, ořezávátko, guma, metr, pravoúhlý trojúhelník s ryskou, pilka, přípravek na řezání, kladivo, brusný papír

Jak na to: Na lati označíme 7 dílů po 20 cm. Nutno řezat každý díl ze stejné strany vyznačené čáry, jinak se délka jednotlivých dílů bude drobně lišit. S tím také seznámíme skauty. List pily má určitou tloušťku a při řezání nám ubírá kus materiálu. Připomeneme BOZP (Bezpečnost a ochrana zdraví při práci) před řezáním. Na začátku každého řezu si pilku opíráme o kloub palce a řežeme nejdříve hranu latě a postupně pilu pokládáme, až řežeme celou její šíři. Řezání doporučuji provést v přípravku, který dopomůže k jednodušší stabilizaci oddělovaného materiálu.

Foto: Petr Štor – Vilík

Jednotlivé nařezané díly obrousíme stejnoměrně brusným papírem. Před samotným zatlučením hřebík vždy otupíme tak, že hřebík opřeme hlavičkou o pevnou podložku (prkno, kladivo) a na jeho špičku klepneme zlehka kladivem. Otupením hřebíku zabráníme rozštípnutí laťky. Spojování začneme dvěma krajními díly, které přitlučeme ke spodním částem. Pokračujeme dílem prostředním. Následně stejným postupem přidáme zbývající díly. Tímto způsobem jednodušeji docílíme stejnoměrnějšího rozestupu mezi díly podložky. Po celou dobu zatloukání je třeba dávat pozor na nechtěný pohyb dílů, zarovnání konců a stejnoměrný přesah horních latí přes spodní.

Výroba hnízdní dutiny z prken

VĚKOVÁ KATEGORIEskautky, skauti (a starší)
CÍLnaučit se pracovat se základním nářadím (pila, kladivo, vrtačka) a podle nákresu zhotovit dřevěný výrobek
ČAScca 4 hodiny v závislosti na množství nářadí a schopnostech družiny
MATERIÁL PRO JEDNOHO ÚČASTNÍKAomítnutá ohoblovaná prkna 20 × 140 × 700 mm a 20 × 100 × 600 mm, lať 25 × 35 × 500 mm pro pokročilejší účastníky. Nebo nařezané dílce budky, 25 ks hřebíků 2,5 × 50 mm, vruty 4 ks zápustná hlava 5 × 50 mm
POMŮCKYkartonové šablony jednotlivých dílců budky, tužky, metry, pravítka, pilky ocasky, pomůcka na řezání prken (podstavec, koza, svěrky…), brusný papír, špalíky, připínáčky, akuvrtačka a vrtáky na vletový otvor (průměr 27–28 mm) a předvrtání vrutů (průměr 5 mm)

Jak na to: Skauti budou pracovat ve dvojicích kvůli náročnosti na koordinaci pohybů při práci na drobných, avšak nestabilních částech budky. Jedná se o typ budky s malým vletovým otvorem, který je určen pro malé druhy sýkor, tj. modřinku, uhelníčka a parukářku.

Vedoucí ideálně představí hotovou budku a pohovoří o vhodnosti umisťování budek (informace lze dohledat v dostupné literatuře či na internetu). Vysvětlí, že budky jsou náhradou za přirozené hnízdní dutiny, kterých je nedostatek z důvodu intenzivního využívání lesa a z toho plynoucího úbytku dostupných stromů. Před samotným začátkem práce si skauti nacvičí přesné řezání podle rysek pilkou ocaskou. Řez vedeme těsně vedle rysky, v ideálním případě se polovina rysky odřízne.

Po zopakování zásad bezpečnosti práce a předvedení postupu vedoucími si skauti připraví jednotlivé díly na budky z připravených omítnutých prken (bez oblin) pomocí pilek ocasek.

Foto: Petr Štor – Vilík

Rozkreslíme si dílce na prkna pomocí kartonových šablon. Přimontujeme si pomocný přípravek na řezání na pracovní desku stolu a řežeme dílce pilkou ocaskou. Kontrolujeme si výsledné rozměrové přesnosti, zkusíme sesadit dílce a zabrousíme případné nerovnosti. Pro méně pokročilé účastníky je třeba díly budky předem přesně nařezat na požadované rozměry například na pokosové pile.

Zdrsníme vnitřní strany budky hrubým brusným papírem. Zdrsnění provádíme pro lepší vylézání ptáků z budky. Doporučuji provést pomocí špalíku dřeva, na který se brusný papír připevní připínáčky. V místě spojení dílů budky zdrsnění neprovádíme.

Před samotnou kompletací budky je nutné vyvrtat správně velký vletový otvor. Dále předvrtáme dva otvory pro vruty, kterými se připevní čelní stěna, aby bylo umožněno následné čištění budky. Taktéž předvrtáme zadní část pro montáž připevňovací lišty. Před samotnou kompletací budky provedeme instruktáž a nácvik zatloukání hřebíků na k tomu účelu zvlášť určených zkušebních vzorcích dřeva. Před samotným zatlučením hřebík otupíme tak, že hřebík opřeme hlavičkou o pevnou podložku (prkno, kladivo) a na jeho špičku klepneme zlehka kladivem. Otupením hřebíku zabráníme rozštípnutí prkna.

Hřebíky umisťujeme minimálně 4 cm od okraje prkna, čímž opět zabráníme rozštípnutí prkna. Případné ohnuté hřebíky vyjmeme štípacími kleštěmi a nahradíme novými. Hřebíky můžeme též předvrtat, použijeme‑li vrták, dbejme zvýšené opatrnosti, vrták nutno při vrtání několikrát vytáhnout z vrtaného materiálu, aby nedošlo k jeho zlomení. Namísto vrtáku lze též s úspěchem použít zašpičatělý hřebík bez hlavičky, který snese hrubší zacházení.

Zadní část přibijeme k bokům, vložíme a přibijeme dno a víko. Přivrutujeme připevňovací laťku a přední část. Nakonec lehce obrousíme všechny hrany. Hřebíky můžeme nahradit vruty (4 × 40 mm se zapuštěnou hlavou), horní prkna doporučuji předvrtávat vrtákem o průměru 4 mm.

Budku umístíme na vhodné místo, kde ji můžeme každoročně před zahnízděním čistit a radovat se z pomoci přírodě. Samotné připevnění budky ke stromu provedeme přibitím latě na strom hliníkovými hřebíky, které jsou pro samotný strom nejšetrnější. Můžeme též použít vruty o průměru 5 mm. Více informací o budkách nabízejí například stránky České společnosti ornitologické.

Praktik snažící se naučit učně co a jak se dřevem. Dl