Téma: časopisy

K čemu jsou nám skautské časopisy

Chceme-li. aby nám časopisy dobře sloužily, musíme hledat cestu, jak s nimi efektivně pracovat

55 720 výtisků. Přesně tolik časopisů odchází každé dva měsíce z litoměřické tiskárny Polygraf do všech koutů České republiky. Sedm různých skautských titulů si své čtenáře rozděluje podle věku – od Ben Já Míny pro předškoláky až po Skautský svět a Magoš, které čtou ti nejstarší.

Časopis tak může mít každý – rozhodující krok k tomuto modelu udělal Junák na Valném sněmu v roce 2008, který se časopisy a jejich klesajícím odběrem zabýval. Sněm se potom přiklonil k možnosti tzv. spolkového časopisu, kdy může každý člen Junáka odebírat časopis podle své věkové kategorie. Stávající časopisy potom navazují na dlouholetou tradici skautských periodik, která vznikla spolu s českým skautským hnutím už před stovkou let – vždyť Skaut (Skaut-Junák) je nejstarším mládežnickým časopisem u nás. Od roku 1990 pak časopisy postupně přibývaly. Nejnovějšími ze současných sedmi titulů jsou Magoš pro oldskauty a Ben Já Mína pro kategorii benjamínků, která začíná naplno vycházet právě nyní. Časopis je možné odebírat i bez ohledu na věkovou kategorii (vedoucí vlčat tak mohou např. místo Roverského kmene odebírat Světýlko, aby měli přehled o tom, co se v časopisech děje, a dokázali je dobře využít). 

Technicky vzato tedy časopisy máme v rukou dětí i činovníků v oddílech. Otázka K čemu nám jsou?, která na sněmu tehdy také zazněla, ale zůstává. Asi tušíme, že odpověď Na čtení je poněkud slabá. Jako podpora sounáležitosti s ostatními oddíly a Junákem jako takovým. Tahle myšlenka už má větší potenciál, ovšem může ve věku interaktivních her a virtuální reality ospravedlňovat existenci papírového média s dvouměsíční frekvencí? To asi sotva. Směřování všech časopisů určují strategické a taktické cíle, stanovené Náčelnictvem a Výkonnou radou Junáka a revidované vždy po jednom ročníku. Jednotlivé redakce pak tyto cíle rozpracovávají do konkrétních rubrik a zadání pro články. 

Strategické cíle časopisů

Určují jejich směřování. Spolu s cílovou skupinou pak tvoří kostru plánů časopisu. V současné době je dlouhodobým cílem časopisů: 1) vést k osobnímu rozvoji, 2) podporovat efektivitu skautských výchovných nástrojů, 3) poskytovat metodickou podporu a 4) podporovat pocit sounáležitosti se skautským hnutím. Každý časopis potom tyto cíle reflektuje v různé míře – např. Světýlko vzhledem ke svým čtenářům neposkytuje metodickou podporu.

Podíváme-li se na otázku z druhé strany, jeví se trochu jinak: Co od časopisů chceme? Pokud se bavíme o časopisech pro děti, pak to bude asi inspirace, konkrétní tipy (na program, na akci, na výlet), dobrý vzor, prostor k zamyšlení a ujasnění skautských zákonů a hodnot, podporu skautování v době mimo schůzky. V případě časopisů pro dospělé pak nejspíš metodika, zkušenost z praxe, nové trendy, inspirace, připravené a vyzkoušené programy, informace o tom, kde se co děje a jak. 

A teď se vraťme k původní otázce o smyslu časopisů a obě dvě roviny si propojme. Dokážeme onu inspiraci využít? Bylo by naivní si myslet, že se pouhým pasivním čtením inspirujeme a obohatíme. Vyzkoušeli jsme někdy některý z programů? Používáme časopisy na schůzkách, odkazujeme na ně děti? Časopis má sloužit jako nástroj ke splnění našich výchovných cílů a jako s nástrojem bychom s ním měli zacházet. Dokážeme se ozvat, když nám náplň časopisu nevyhovuje? Touhu po větším využití časopisů ve skautské činnosti odhalil i loňský průzkum čtenosti a používání Světýlka a Skauta. Pokud bychom jeho výstupy zjednodušeně shrnuli, byly by následující: časopis využívat chceme, ale neděláme to. 

Myslíte na časopisy v ročním plánování? Využíváte archiv časopisů jako databázi her i inspirace k tématu, kterému se zrovna věnujete?

Jak tedy na to? Vezměme si jako příklad dětské časopisy – Světýlko a Skauta – a zkusme se podívat na podmínky jejich využívání:

  • Vím, že časopis existuje. Kromě vlastní odpovědi se hodí položit si i otázky: Vědí to všichni ve vedení našeho oddílu/střediska? Mají možnost si ho objednat, vědí, že se výběr titulu dá změnit? Vědí o této možnosti děti a jejich rodiče? Jakým způsobem jim časopis nabízíme? Mohou ho děti vidět v klubovně, odkazujeme na něj na webu? Prostorem pro diskuzi může být středisková nebo oddílová rada, na kterou přinesete časopisy ukázat, s rodiči je vhodné toto téma probrat v září při zahájení roku (kdy nováčci mohou dostat ukázková čísla) nebo při výběru členských poplatků (u každého oddílu individuálně). Pro rodiče bude kromě ceny jistě důležité i to, k čemu časopis využijete v oddíle – k tomu se dostaneme dále.  
  • Mám k němu přístup. Ať už to znamená, že mi chodí do stránky, nebo se na něj dívám na webu casopisy.skaut.cz. Pro jistotu se hodí zopakovat, že časopisy si můžete objednat při registraci ve skautISu (v případě, že zohledňujete cenu časopisu při registraci, je nutné mít více registračních kategorií), kdy si vyberete, jaký časopis chcete v následujícím kalendářním roce dostávat. Příspěvek na rok je 40 korun. Pro náruživé čtenáře nebo potřeby vedení je možné si přiobjednat časopis navíc. Chcete-li dostávat např. Roverský kmen pro sebe a Skaut, abyste byli v obraze ve družině, není to problém. Časopis nad rámec registrace si znovu objednáte přes skautIS. Cena je potom 25 Kč za výtisk a platí se zároveň s registrací. V případě časopisu Skauting je potom cena pouhých 10 korun, vyplatí se jej tedy objednat všem, kdo by jej mohli ocenit. Pokud necháváte rodičům vybrat, zda časopis pro děti zaplatí, nebo ne, pamatujte i na to, aby k nim měly v klubovně přístup všichni. Objednejte jich několik do střediska a na schůzkách pracujte třeba ve dvojicích. V krajním případě můžete zajímavé části kopírovat přímo z webu. 
  • Využívám ho. Dostáváme se k nejdůležitější části – samotné využití časopisu. Časopis může být prostředkem k dosažení některých našich výchovných cílů nebo podpůrným nástrojem např. při plnění bodu stezky. Jak tedy na to?

Dětské časopisy

Možnou cestou je použít časopis jako vzdělávací materiál v tématu, o kterém jste se doposud v oddíle nebavili. Fair Trade, doping ve sportu, skautská historie, přírodniny. Pracujte s časopisem jako se zábavnou učebnicí a doplňte články o program, propojení děti jistě ocení! Stejně tak můžete využít podklady pro splnění bodu stezky nebo odborky. U Světýlka mohou podobně fungovat pracovní listy k jednotlivým tématům.

Jiné články poskytují návod na výrobu, opravu, recept – nechte skauty pracovat podle něj a hledat úskalí, nebo naopak vytvořit podobný fotonávod pro jinou věc, kterou již vyrobili.  

Jednotlivé články můžete využít jako prerekvizitu programu, který chystáte na další schůzku. Příběhem nebo fotorománem můžete dopředu nalákat na schůzku a nenápadně tak skauty i světlušky s tématem seznámit. Využít k tomu můžete i sociální sítě, kde článek nasdílíte – družinka jistě dá na vaše doporučení! 

Obdobně může úkol nebo text z časopisu poskytovat prostor pro zopakování si tématu nebo problému, který jste na schůzkách nebo akcích řešili, a to jak přímo na ní, tak doma. V případě „domácího opakování“ (stejně jako u prerekvizity) si ale dejme pozor, abychom nesklouzli do školní formy domácích úkolů!

Zapojte se aktivně do tvorby časopisu – nafoťte fotoromán, představte družinu. Máloco nadchne děti pro používání časopisů víc než vlastní fotky (vyzkoušeno). Ve Skautu běží také celoroční soutěž pro družiny.

Časopisy pro dospělé

Analogický postup je u časopisů pro dospělé, byť se může zdát, že ty neposkytují tolik možností pro zapojení do činnosti. Ani Roverský kmen, Skautský svět a Skauting ale nejsou určeny výhradně k privátnímu čtení. Témata, která otevírá Skautský svět, pro vás mohou být inspirací nebo drobným pošťouchnutím k otevření podobných diskuzí ve středisku – zvlášť když každého necháte přečíst jiný článek na podobné téma a potom si o nich navzájem povyprávíte. Z loňského ročníku můžete využít seriál o prvním principu k zahájení večerní diskuze na toto téma, nebo si je účastníci mohou přečíst před tím, než na schůzku vyrazí. 

Roverský kmen může být pro vedoucí zajímavou sondou do života roverů – víte-li, že vaši roveři a rangers časopis čtou, můžete je překvapit přípravou výzvy na míru nebo diskuzí o tématech, která časopis otevřel. Stejně tak lze využít čekatelskou metodiku k vzdělávacím okénkům na střediskových či oddílových radách.  

Skauting pak představuje v hierarchii časopisů něco jako klíč ke všem ostatním. V ideálním případě – kdy se sejde vhodná autorská i čtenářská konstelace – nám poskytuje návod, jak témata i formy v ostatních časopisech uchopit, jak s nimi děti seznámit apod., a to často v nejobecnější metodické rovině. Kromě seberozvoje ale můžete časopis využívat i s celým týmem vedení – připravovat podle něj programy, vybírat „top články“, které odpovídají vaší situaci apod., diskutovat o tom, zda k podobným problémům nedochází i u vás a jak je řešíte, a v ideálním případě se o svou dobrou praxi v časopise podělit. 

Právě sdílení vlastních tipů a zkušeností je posledním stupínkem na pomyslném žebříku využívání časopisů. Čtenáři – a zvlášť čtenáři komunitního časopisu – nemusí být jen pasivními konzumenty obsahu. Naopak se na jeho tvorbě mohou podílet, ať už poskytnutím zpětné vazby, vlastním příspěvkem, nebo zapojením se do redakční rady. Stačí napsat do redakce.

Aby skautské časopisy plnily svůj účel a byly dobře investovaným časem a energií pro své tvůrce i čtenáře, je potřeba, abychom je využívali a brali si z nich inspiraci i rady pro naši činnost. Smysl časopisům, které se snaží nabízet atraktivní obsah a podporu, můžou ve skutečnosti dát právě jen jejich čtenáři.

Přehled konkrétních tipů a aktivit pro práci se skautskými časopisy najdete také na následující dvojstraně.

Na stranách 40 a 41 najdete tipy pro práci s aktuálním Světýlkem, Skautem a Roverským kmenem – v této nové pravidelné rubrice přinášíme výběr článků Světýlka a Skauta, které mají potenciál pro práci na schůzkách, dále vždy výběr tří doporučených textů z Roverského kmene pro rozpoutání diskuze a nakonec podrobnější informace či metodiku pro práci s některým z témat.

Přehled skautských časopisů

Ben já Mína – nejnovější z časopisů, fungující jako obrázkový pracovní materiál pro benjamínky. Nechodí dětem domů, ale pohromadě vedoucím, kteří k němu mají navíc připravenou metodiku dostupnou na webu.

Světýlko – časopis pro všechny vlčata a světlušky, jako stvořený k aktivnímu tvoření – je celý ilustrovaný a plný doplňovacích článků a kvízů. U dětí je velmi oblíbený a hodí se pro práci na schůzkách, k čemuž je poskytován servis zde.

Skaut – populární magazín, který ocení zejména mladší skauti a skautky. Na rozdíl od Světýlka míří spíše k samostatnějšímu čtení, nabízí zajímavosti ze světa kolem nás, průpravu ke skautské praxi, komiksy nebo soutěže.

Roverský kmen – pokročilejší čtení, jaké si žádá věk dospívání a mladé dospělosti. Inspiraci pro život za prahem klubovny se snaží přinášet referováním o zajímavých životních cestách, rovněž nabízí úvahy k zamyšlení.

Skautský svět – magazín pro skauty a jejich příznivce, jak praví podtitul. Zobrazuje skautské hnutí ve všech jeho barvách a pro dospělé skauty slouží jako magazín o všem, co se v Junáku děje a mohlo by je zajímat.

Skauting – metodická podpora oddílům a organizačním jednotkám. Snaží se nabízet inspiraci pro výchovu a program a je vhodným čtením pro každého činovníka, který si chce udržovat aktuální rozhled ve skautské výchově a sebe a svůj oddíl posouvat dál.

Magoš – nový časopis, který pro sebe vydává Kmen dospělých. Informuje o aktuálních událostech a aktivitách, zároveň zprostředkovává příběhy ze skautské historie i fungování oldskautů v dnešním světě.

Kapitánská pošta – metodický a informační zpravodaj vodních skautů. Směřuje na vedoucí a vychází elektronicky (na vodni.skauting.cz a zájemcům mailem), stejně jako k dětem mířící Mokré stránky skautů a vlčat.

Víte, že časopis Skaut-Junák je nejstarším dodnes vycházejícím mládežnickým časopisem u nás? Byl založen již roku 1915 A. B. Svojsíkem a proměna jeho podoby zachycuje měnící se dvacáté století. Celý archiv časopisu od roku 1915 až dodnes je přitom plně digitalizován a dostupný k prohlížení a stažení na skaut-junak.skauting.cz.

Na webu casopisy.skaut.cz je potom volně k dispozici archiv všech současných skautských časopisů, připravený pro naše potřeby a práci. Časopisy si můžete prohlížet, stáhnout v PDF, a dokonce fulltextově prohledávat. Jednotlivé články jsou navíc označené hashtagy podle témat. Na tomto místě můžete číst nejnovější čísla všech časopisů hned, jak vyjdou.

O autorech

Poslední tři roky vedla Skauting, nyní se stará o koordi