Téma: instant

Roverská redakční schůzka

Má smysl dělat s rovery časopis? Pojďte to zkusit a následně se rozhodnout, zda pokračovat
Cíl:Vyzkoušet si tvorbu časopisu a získat zkušenost pro rozhodování, jestli se do něj pouštět
Počet lidí:Neomezeně, bez vedoucích
Prostředí:První aktivita kdekoliv, druhá v klubovně nebo kolem ní
Čas:Každá aktivita 45 minut, bez přípravy
Pomůcky:Na první aktivitu psací potřeby a papíry, na druhou fotoaparáty a notebooky

Jak na to?

Jak se takový časopis tvoří? Nejlepší je, pokud produkci střediskového časopisu věnujeme jednu celou schůzku. Během ní můžeme zjistit, kdo má ke tvorbě periodika nejblíže a mohl by by jej tak mít na starost jako šéfredaktor. Nebo koho tvoření časopisu zkrátka zaujalo natolik, že s ním bude rád v budoucnu pomáhat.

Aktivita 1: Reportáž z akce

V našich myslích možná stále vzpomínáme na prožitý tábor, třeba již zachycený zápisem v kronice či na webových stránkách. Ne všechno se ale do těchto zápisů podařilo vměstnat. Každý z nás má jistě nějaký zážitek, nevšední vzpomínku nebo vtipný okamžik, který si budeme pamatovat ještě dlouho po skončení letního tábora. Podělme se navzájem o tyto okamžiky. Pro začátek je vhodné naladit se na táborou vlnu, například promítnutím fotek z tábora nebo podobným připomenutím společných momentů. Poté již dostane každý z roverů za úkol napsat o některé z pozoruhodných událostí článek. Může jej pojmout jako živé vyprávění, povídku nebo třeba sportovní reportáž. Hotové články si následně společně přečteme a ty nejlepší z nich vybereme do roverského časopisu. Jako bonus je možné zařadit tyto příspěvky do časopisu bez podpisu autora a na následné schůzce při čtení úryvků hádat, komu se která událost stala.

Aktivita 2: Znáš klubovnu?

V klubovně se děje velká část roverské činnosti a dá se říct, že je pro nás druhým domovem. Svůj dům známe dokonale. Známe stejně perfektně i naši klubovnu? Ať každý z roverů během daného času vyfotí nějaký její detail, z něhož nepůjde poznat jednotlivé objekty na první pohled. Dejte přitom pozor, ať nikdo z ostatních nevidí, co kdo fotí. Vyprodukované fotografie pak můžete zařadit do časopisu a opepřit je kvízem, v němž autor každé fotky nabídne tři možnosti, ze kterých budou čtenáři hádat, co to může být.

Zhodnocení a rozhodnutí

První základ obsahu časopisu jste už díky dnešní schůzce získali. Všimli jste si ale důležitých věcí? Najde se mezi vašimi rovery a rangers někdo, pro něhož je psaní článků a tvorba časopisu tím pravým šálkem kávy? Máte ve svých řadách někoho, koho bez foťáku nepotkáte na žádné akci? Skvělé! Právě tito lidé mohou tvořit jádro týmu starajícího se o váš roverský časopis. Na konci schůzky je tedy dobré se pobavit, kolik členů tvorba článků zaujala. Pokud snad v takové činosti nikdo zalíbení nenachází, tak by bylo asi zbytečné zabírat s ní místo jiným roverským programům. Je vás však většina? Skvělé! V tom případě je vydávání časopisu tou pravou volbou třeba právě pro vás!

Jako první tuto aktivitu vyzkoušela redakční rada Skautingu.

Zkušenosti z realizace:

⚜️ Při psaní textů je důležité nechat každému dost času, aby stihl svůj příběh v klidu dopsat – není příjemné se dozvědět uprostřed psaní, že limit končí. ⚜️ Hned na začátek programu si vyjasněte, že své texty budete číst před ostatními. Předejdete tak nepříjemným pocitům ze čtení příliš osobních zážitků. ⚜️ Klaďte důraz na úvody jednotlivých aktivit. Pro zdárný průběh je nezbytné, aby se roveři do programu jaksepatří vžili. ⚜️ Bylo vážně skvělé poslechnout si, jak své tábory prožívali ostatní, a vrátit se tak myšlenkami k vyvrcholení skautského roku. 

O autorech

Vedoucí břeclavského kmene Rozbřesk, milující sport, z