Téma: instant

Jak spolu citlivě diskutovat

Foto: Klára Mojová – Venty

Připravil Boro.

Diskuze je každodenní součástí našich životů. Rozhovory s druhými lidmi a výměny názorů jsou jedněmi z nejpřirozenějších způsobů, jakými poznáváme svět. Využíváme však vždy jejich potenciál? Jak často se dostáváme do diskuzí, které jsou spíše sérií monologů, během kterých se diskutující navzájem neposlouchají, ale snaží se ostatní přebít svými argumenty?

Schopnost vést kvalitní diskuzi – nechat ostatním prostor, aktivně naslouchat, navazovat na příspěvky ostatních, a společně tak prozkoumávat diskutované téma – je třeba trénovat. Ať už se do ní dostanete na oddílové radě kvůli tématu příští celotáborové hry, v roverském kmeni kvůli společenskému tématu, které je ve vás právě živé, nebo se na družinové schůzce bavíte o tom, proč je důležité během her dodržovat pravidla… Následující aktivita by vám mohla pomoci cvičit dovednosti, díky kterým se navzájem opravdu uslyšíte – a snad najdete společnou řeč.

Diskuzní zásahy

Naplánujte diskuzní program na libovolné téma, které je ve skupině zrovna živé nebo které potřebujete prozkoumat. Před programem rozdejte kartičky s diskuzními zásahy. Úkolem diskutujících bude kdykoliv během diskuze tyto zásahy použít. Před začátkem se ujistěte, že všichni jednotlivým zásahům rozumí, a na závěr reflektujte, jak se pokusy zasahovat do diskuze dařily.

→ Dotazem či komentářem vyjádři zájem o to, co jiná osoba říkala.
→ Polož otázku nebo komentuj tak, aby mluvčí rozvinul/a, co řekl/a.
→ Komentuj tak, abys podtrhl/a souvislost mezi dvěma příspěvky.
Neverbálně vyjadřuj zájem o to, co ostatní říkají.
→ Přispěj něčím, co vychází z příspěvku ostatních. Dej najevo, že navazuješ na myšlenku někoho jiného.
→ Najdi způsob, jak ocenit přínos diskuze. Pojmenuj konkrétně, co ti pomohlo něco lépe pochopit.
→ Respektujícím a konstruktivním způsobem vyjádři nesouhlas s některým z příspěvků.
Vytvoř prostor pro někoho, kdo ještě nemluvil.

Tip: Stává se vám, že si někteří účastníci diskuze uzurpují hodně prostoru a na druhé se nedostane? Rozdejte na začátku každému 2 sirky. Pokaždé, když chce někdo promluvit, musí jednu sirku odhodit. Jakmile se všichni svých sirek zbaví, opět si je rozeberte a pokračujte v diskuzi.

Skautuje v oddíle vlčat a skautů v Brně, jehož vedení